Juhan Aare tunnistas kohtus, et tal polnud kooskõlastust endale partei raha ülekandmisel

Harju maakohusHarju maakohus

15. märtsil toimus Harju Maakohtus järjekordne istung nelja-aastases kohtusaagas, kus Eesti Konservatiivne Rahvaerakond nõuab jätkuvalt kohtu kaudu partei eelkäija Rahvaliidu endiselt juhilt Juhan Aarelt 9586 eurot, mille Aare kandis hagi järgi erakonna arvelt endaga seotud OÜ Eesti Kultuurfilm arvele.

Aare oli Rahvaliidu esimees 2010. aastal juulist novembrini. Selle perioodil andis erakonna kontode kasutamisõigust omanud Aare talle allunud büroojuhatajale kuuel korral korralduse kanda suuri summasid enda omanduses olevale osaühingule Eesti Kultuurfilm.

Juhan Aare tunnistas 15. märtsi kohtuistungil,  et tal ei olnud tellimust ega kokkulepet filmide tegemiseks ning Mai Treial tunnistas, et kogu juhatus sai asjast teada tagantjärele ja nõudis kohe raha tagasi maksmist. Rahalisi ülekandeid teinud raamatupidaja Piret Aavik tunnistusteks kohtusse ei ilmunud.

Tunnistaja Lauri Vitsut, tollane erakonna peasekretär rääkis kohtus, et 2010. aasta augustis leiti raamatupidamises, et on teostatud väljamaksed, mille kohta puuduvad alusdokumendid ja mis ei ole kajastatud erakonna kinnitatud eelarves. Poliitiline juhtkond otsustas selle raha Juhan Aare ettevõttelt tagasi nõuda ja too nõustus seda kolme kuu jooksul tegema, andes vastavale protokollile ka allkirja.

Kunagine juhatuse liikme Mai Treiali sõnul ei teadnud juhatuse tollased liikmed, et videosalvestistega kaasnevad rahalised kulutused ja kui uue raamatupidaja käest kuuldi, et Kultuurifilmile on suured rahasummad üle kantud, oli see kõigile šokk, sest erakonnal oli rahaliselt väga kitsas. Tema jutu järgi korraldas erakonna esimees ise ülekandeid ja juhatus sellest midagi ei teadnud. Ta mäletab ühte videosalvestust, kuid selle kohta olevat öeldud, et see ei maksa midagi.

Pooltega kooskõlastatult toimub järgmine istung 18. mail 2018. EKRE hinnangul on kogu kohtuasja kaudu nähtva Eesti kohtusüsteemi ebaefektiivsus ja aeglus.

Kommentaarid