Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Jüri Ratas tunnistas Riigikogu ees, et valitsus valis rändepakti heakskiidu läbisurumiseks sobivaima võimaluse

-
05.12.2018
Kõik riigid on silmitsi suureneva vastuseisuga rändepaktile.
© EPA/Scanpix

Kolmapäevases Riigikogu infotunnis küsis EKRE saadik Jaak Madison peaminister Jüri Rataselt üle, et kas valitsus kavatseb hoolimata parlamendi 41 häälega saadud heakskiitvast otsusest rändepakti osas ka ise seisukohta võtta.

“Tulenevalt Eesti riigiõigusest ja riigiteadlaste, sh väga tunnustatud riigiteaduste eksperdi Paloma Krõõt Tupay arvamusest, kes on väljendanud seisukohta, et nüüd peab jätkuvalt siiski valitsus otsuse langetama – kas te käsitlete seda ka valitsuses veel edasi?” küsis Jaak Madison.

Peaminister väitis, et rändepakti viimine konsensust mitteleidnud valitsusest Riigikogusse olevat parlamentarismi võidukäik, ja kuna muudatusettepanek küsimus saadikute otsuse järel valitsusesse tagasi suunata polevat toetust leidnud, siis valitsus seda asja enam ei aruta, vaid lähtub parlamendi otsusest.

Jaak Madison teatas seepeale, et välissuhtlusseadus ja valitsuse seadus ütlevad väga konkreetselt, et välispoliitikat teostab valitsus konsensuspõhimõttel, ning parlament võib anda suuniseid, arvamusi ja soovitusi, kuid lõplikult otsustab siiski valitsus.” Siit ka minu siis küsimus: kas te lähete nendest seadustest mööda ja enam ei arutagi konsensuspõhimõttel valitsuses Eesti ühinemist migratsioonipaktiga, või ongi teie lähtepunktiks see märtsikuine otsus, kus Eesti otsustas liituda konsensuspõhimõttel ja kas sellest tulenevalt on ka Erakond Isamaa tänasel päeval teie valitsuses nõus sellega, et me liitume ÜRO antud paktiga?” päris EKRE saadik.

Jüri Ratas rääkis sellest, et Isamaa on väljendanud vastuseisu ja tema saadikud olid küll 39 heakskiidu vastu hääletanud saadiku hulgas, kuid valitsus lähtub ikkagi 23. märtsil kõigi kolme erakonna ühise heakskiidu andmisest ning Isamaa võivat ennast lohutada sellega, et rändepakt olevat vabatahtlik ja meie otsustavat ise, keda siia lubame. “Nii et mina ütlen ausalt, et mina lähtun sellest, mida auväärt Riigikogu otsustas,” lisas ta.

“See küsimus, mida Jaak Madison küsis, jäi ikkagi vastamata,” teatas seepeale sõna saanud Martin Helme. “Et parlamendi avaldus ei ole mandaat ega volitus ja mitmed erinevad seadused nõuavad jätkuvalt, et valitsus võtaks seisukoha. Valitsus seisukohta võtnud ei ole. Mille alusel siis? Ja palun mitte öelda, et parlamendi 41 saadiku arvamusavalduse alusel! Mille alusel siis valitsus, vabandust, meie suursaadik ÜRO-s läheb ja liitub selle paktiga, kui valitsus ja parlament teda selleks volitanud ei ole?”

Peaminister Jüri Ratas teatas, et Riigikogu on valinud rahvas, see olevat kõrgeim seadusandlik organ ja selle tahet pidavat ta austama. “Riigikogu on tõesti öelnud 41 saadikuga, et Eesti toetab seda ränderaamistikku,” väitis ta, lisades pika heietuse sellest, kuidas Reformierakond ja Kaja Kallas olevat kord tahtnud, kord mitte selle valitsusse tagasisaatmist.

See on siis ülevaade sellest, kuidas Jüri Ratase valitsus väänab riiklikku poliitikat täpselt nii, nagu talle sobib ja rändepakti läbisurumisel kasutati endale sobivat varianti.

Allikas: Riigikogu stenogrammid