Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Jüri Toomepuu: presidendi valimine valimiskogus on samm õiges suunas

-
04.09.2016
1PL26JUN99B22

Endine riigikogu liige ja USA erusõjaväelane Jüri Toomepuu kirjutab Kanada eestlaste väljaandes Estonian World Review, et Eesti presidendivalimiste liikumine valimiskogusse on väike samm õiges suunas.

Presidendivalimiste liikumine riigikogust valimiskogusse viitab Toomepuu sõnul sellele, et Eesti partokraatlik võimukartell hakkab tasapisi murenema. “Näib, et salajasel hääletamisel partei distsipliin, millega parteituusad oma jüngreid lõa otsas hoiavad, päris rebenemiskindel ei ole,” kirjutas Toomepuu Estonian World Review’s. “Mõned eriti truualamlikud parteisulased võtsid küll foto oma valimissedelist, et oma vankumatut truudust parteile tõestada, aga hääletamistulemused näitavad, et oli ka küllalt neid, kes usaldasid ennast ja oma südametunnistust rohkem kui oma parteijuhti.”

Valimiskogu on Toomepuu hinnangul vähemalt mõnevõrra laialdasem ja representatiivsem kui enamasti partokraatidest ja poliitbroileritest koosnev riigikogu. Toomepuu sõnul võib loota, et kohalike omavalitsuste liikmed arvestavad rahva arvamusega rohkem kui nende riigikogu kolleegid.

“See oli suur samm õiges suunas, et kaks uut parteid, EKRE ja Vabaerakond pääsesid viimastel valimistel riigikogusse. Kui Eesti venestamine pole järgmisteks valimiste ajaks veel pöördumatuks muutunud ja uued parteid suudavad oma populaarsust tõsta, võib isegi loota, et järgmises riigikogus on võimalik luua rahvuslikult meelestatute koalitsioon,” märkis Toomepuu.

“Kõige parem oleks muidugi, kui rahvas saaks endale ise presidendi valida. Sel juhul kerkiksid esile hoopis teistsugused kandidaadid kui need, kes on ennast senini pakkunud – kerkiksid esile kandidaadid, kes arvestavad rahva, mitte parteituusade huvidega,” selgitas Toomepuu. “Selleks oleks muidugi vaja asendada praegune vilets ja vigane põhiseadus uue, tõeliselt demokraatliku põhiseadusega, koos õiglase valimiseadusega – sellisega, mis tõeliselt teeks rahva kõrgeima riigivõimu kandjaks, mis tõeliselt oleks rajatud õiglusel ja õigusele, mille sätted tõeliselt tagavad eesti rahvuse ja kultuuri säilimise läbi aegade. Pole aga tõenäoline, et riigikogu enamus oleks nõus kehtestama põhiseaduse muudatusi, mis võiks nende võimu kõigutada.”

“Ainuke lootus on, et vox populi tõuseks nii võimsaks, et võimukandjad ei saa seda enam ignoreerida ja uus, demokraatlik põhiseadus kehtestatakse rahva hääletusega, nagu kehtestati praegune,” kirjutas Toomepuu Kanada eestlaste häälekandjas Estonian World Review’s ja lisas, et uue põhiseaduse eelnõu on õigupoolest juba olemas – selleks sobib kunagine suure enamusega vastu võetud vabadussõdalaste põhiseadus, mida tuleks aga ajakohastada.

BNS