Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Just Isamaa, Mõõdukad ja Reformierakond kaotasid 2001. aastal parlamendi ja kohalike volikogude keelenõuded

-
16.08.2022
Narvas
© Uued Uudised

Mõned neist, kes jälgisid tänast Narva linnavolikogu istungi ülekannet, pidid üllatuma, avastades, et Narva linnavolikogu töökeeleks on vene keel.

Meenutagem, kes olid need erakonnad valitsuses, kes kaotasid 2001. aastal ära parlamendi ja kohalike volikogude keelenõuded – need olid Isamaa, sotside eelkäija Mõõdukad ja Reformierakond. Põhimõtteliselt sama kolmik, kes nüüd valitsuskoalitsioonis riiki juhtima asus.

Tollane press kirjutas: „Riigikogu kaotas kolmapäeval parlamendi ja kohalike volikogude saadikute kolm aastat tagasi kehtestatud nõude, mille kohaselt pidi parlamenti kandideerija oskama eesti keelt.

Seda seisukohta toetasid varasemates aruteludes ka peaminister Mart Laar ning välisminister Toomas Hendrik Ilves, kes viitasid, et keelenõuete kaotamine soodustab Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) lahkumist Eestist. Nad vihjasid, et OSCE missiooni püsimine takistab Eesti ühinemist Euroopa Liidu ja NATO-ga.“

“See on ainus rahvusvahelise üldsuse poolt Eestile ette heidetav kõrvalekalle demokraatlikest normidest,” ütles Mõõdukate fraktsiooni esinaine Marju Lauristin kolmapäeval.

Delfi toona: “Tiigikogu kaotas kolmapäeval parlamendi ja kohalike volikogude saadikute kolm aastat tagasi kehtestatud nõude, mille kohaselt pidi parlamenti kandideerija oskama eesti keelt.

Isamaaliitlase Kadri Jäätma, mõõduka Tõnu Kõivu ja Paul-Eerik Rummo algatatud eelnõu toetas 55 saadikut, vastu oli 21, üks jäi erapooletuks. Poolthääled tulid põhiliselt valitsusliidust.

Kolmapäeval vastu võetud seadus tühistas riigikogu ja kohalike valimiste seaduse need sätted, mille järgi riigikogu või volikogu liige pidid oskama eesti keelt nii suuliselt kui ka kirjalikult sellisel tasemel, mis võimaldab võtta osa parlamendi või volikogu tööst.

Kaotatud sätete järgi pidi saadik mõistma eestikeelseid õigusakte ja teisi tekste, suutma esitada eestikeelseid ettekandeid, kõnesid, küsimusi ning ettepanekuid ning suhelda valijatega eesti keeles.

Need nõuded kehtestas riigikogu eelmine koosseis 1998. aasta 15. detsembril.”

https://www.delfi.ee/artikkel/2545485/riigikogu-kaotas-saadikute-keelenouded