Justiitsminister Maris Lauri valetas otse Riigikogus, EKRE saadikud lahkusid seepeale saalist

Eesti,
- Updated
©Uued Uudised
Justiitsminister Maris Lauri lubas Riigikogu ees ausat valitsemist, aga on osutunud valelikuks totalitarismitoojaks.

Kolmapäeval Riigikogus rikkumisest teavitaja kaitse seaduse eelnõu esimesel lugemisel seda tutvustanud justiitsminister Maris Lauri valetas rahvaesindajatele jultunult näkku, salates maha oma lapse, vihakõneseaduse, idee. Kuna puldis olnud Riigikogu esimees Jüri Ratas keeldus ministrit korrale kutsumast, lahkusid EKRE fraktsiooni saadikud saalist.

“Me teame et te valmistate oma ministeeriumis juba ette ka Euroopa poolt meile peale surutavat vihakõneseadust. Aga kui tänane seadus ja teie poolt plaanitav vihakõne seadus meie seadusandlikus ruumis koos toimima hakkavad, siis on täiesti selge, et me saame näha sellist nõiajahti, mida me varem kunagi pole näinud. Ma saan aru, et Euroopa surub liikmesriikidele igasuguseid jäledaid asju peale, aga miks teil seda vaja on? Miks te seda kõike teete?” küsis EKRE Riigikogu saadik Helle-Moonika Helme.

“Vaat nüüd on see lugu, kus teie teate ministeeriumis valmivatest eelnõudest rohkem kui mina. Mina ei tea, et oleks mingi vihakõneseadus valmimisel,” vastas Maris Lauri.

Mõni aeg hiljem täpsustas Helle-Moonika Helme: “Lugupeetud minister valetas praegu puldist. Ja valel on täpselt nii lühikesed jalad, kui kaugel on telefonis Google. Võtame lahti ja siin on järjest läheb: “Justiitsminister Maris Lauri, vihakõneseadus tuleb koos vanglakaristusega”; “Vihakõne, täpsemalt vaenukõne seadus ikkagi tuleb”; “Justiitsminister Maris Lauri: valitsus võtab viha- või vaenukõneseaduse eelnõu uuesti lahti”; “Justiitsminister Maris Lauri sõnul tuleb vihakõneseadus koos vanglakaristusega”. Siin järjest läheb ja te ütlete, et te ei tegele vihakõneseadusega, seda ei ole ega tule. Miks te valetate?”

Kalle Grünthal lisas: “Praegu me oleme olukorras, kus justiitsminister otsesõnu valetab Riigikogu liikmetele selgelt näkku, öeldes, et vihakõneseadust ei ole ja tulemas ka ei ole. Ja hetk tagasi loeb Helle-Moonika Helme ette, et tegelikult on olemas. Kuidas saab üldse selline valetav minister praegu olla puldis ja jagada selgitusi? /…/ Me oleme praegu pretsedenditus olukorras. Justiitsminister on tulnud meile selgitama oma esitatud eelnõu, nii hästi või halvasti, kui ta oskab. No see on n-ö ettevalmistuse tase ja siin ei saa põhimõtteliselt mingeid etteheiteid olla. Küll on aga juhtunud selline lugu, et minister on otseselt Riigikogu liikmetele valetanud, mis on koheselt Helle-Moonika poolt ümber lükatud. Minu jaoks on praegu väga oluline küsimus selles, et kuidas me saame selle eelnõu menetlust jätkata, sest me ju ei tea, millal minister võtab vaevaks jälle valetada või millal ta räägib tõtt. Et see on, see on ebaloogiline praegu jätkata antud eelnõu menetlemist, sest minister on kaotanud Riigikogu silmis usaldusväärsuse.”

Mart Helme nõudis valetamise tõttu valeliku ministriga istungi katkestamist: “Ma juhiksin tähelepanu sellele, et tõepoolest Helle‑Moonika Helme näitas ära need allikad, millele põhinevalt ta väitis ja kinnitas, et minister on valetanud. Ja ma võin kinnitada seda. Ka varasemalt on minister korduvalt oma intervjuudes ja muudes kohtades öelnud, et vihakõneseadus tuleb, ja siin ta täna valetas meile, et sellist asja ei ole päevakorras. Me teame, et see on päevakorras.

Teiseks, see eelnõu, mida minister meile esitleb praegu, on selgelt vastuolus nende põhiõigustega, mida tagab meile meie põhiseadus. See on selges vastuolus. Ainult, ma ei tea, juriidiliselt kõike õigustav, kõike väänav, kõike tagurpidi pöörav inimene võib väita, et seda vastuolu ei ole. See vastuolu on. Sundida inimesi üksteisele peale kaebama ja suukorvistada, tsenseerida inimeste vaba mõttevahetust on selges vastuolus meie põhiseadusega.

Ma palun, et te katkestasite istungi juhataja õigusega selle eelnõu menetlemise. Ma julgen isegi nii kaugele minna, et avaldan sügavat imestust, et teie kui koalitsiooni ühe osapoole juht niisuguse asja olete lubanud siia saali.”

Seda nõudis ka Helle-Moonika Helme: “Ma ikkagi kinnitan veel kord üle, et need on justiitsminister Maris Lauri sõnad: vihakõne seadus tuleb koos vanglakaristusega. Ta on seda ise öelnud ja seda on terve internet täis. Nii et mul on tegelikult protseduuriline ettepanek, et koalitsiooni juhtiv erakond Reformierakond, kelle minister on Maris Lauri, kutsuks praegu selle valetanud ministri puldist ära ja kutsuks ühtlasi ta ka tagasi.”

Riigikogu esimees Jüri Ratas EKRE saadikute ettepanekule ei reageerinud ja fraktsioon lahkus protestiks saalist.

Allikas: Riigikogu stenogrammid

Loe ka Brüssel köhatas ja vaenukõnekummitus ilmus Reformierakonna selja tagant jälle välja

Eesti otsib üleminkvisiitoreid ehk suukorvistamise peaspetsialiste

Vihakõne kriminaliseerimise õigustamiseks eraldatud uuringuraha tekitas võrdsusvolinikus segaduse

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused