Ka Jüri Ratas ei näe Louis Freeh puhul huvide konflikti

Rubriik Eesti, Majandus On
- Updated
©UU
Riigikogu sügishooaja esimene situng. Ministrid Urmas Reinsalu, Martin Helme ja Jüri Ratas

Peaminister Jüri Ratas märkis kolmapäeval riigikogu infotunnis, et seni avalikuks saanud andmed ei ole tõendanud rahapesuvastase võitluse raames Eesti valitsuse partneriks palgatud USA advokaadi Louis Freeh puhul huvide konflikti.

Peaminister Jüri Ratas vastas eilses riigikogu infotunnis opositsioonisaadikute küsimusele, mis puudutasid rahapesu uurimist ja koostöölepete Freeh’ bürooga, et rahapesu võidakse kasutada meie huvide ründamiseks, selle kaudu saadud vahendeid võidakse kasutada terrorismis või muus teiste riikide huve õõnestavas tegevuses.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„Ma arvan, et rahapesu teemal Eestis peab igal hetkel, igal ajal, täna ja homme – kahjuks ma ei saa öelda, et eile – valitsema nulltolerants,“ lausus Ratas. „Selle teemaga mittetegelemisega võivad kaasneda väga tõsised ohud meie majandusele, aga ka julgeolekule.“

Ta lausus, et kui eelmises koalitsioonis olid sotsiaaldemokraadid laua taga koos Isamaa ja Keskerakonnaga, juba toona oli arutelu kabinetinõupidamisel, et kas on mõeldav sellise kokkuleppe või lepingu sõlmimine Ameerika Ühendriikidega.

„Uus koalitsioon on otsustanud 26. märtsil lepingu projekt heaks kiita, samas toona ei olnud veel teada, kellega leping sõlmitakse. See ülesanne jäi rahandusministeeriumile ja eesmärk oli võimalike trahvisummade saamiseks Eesti riigieelarvesse,” ütles Ratas.

Ta rõhutas, et leping lõpetatakse kohe siis, kui seda lepingut enam ei täideta – ükskõik kumma poole poolt. “Nüüd see, mida te minu meelest tahate öelda, et see leping tuleb lõpetada sellepärast, et selles lepingus või sellel partneril on võimalik huvide konflikt, siis seda me saame hinnata kahte aspekti arvestades. Üks on see, mida on öelnud see advokaadibüroo. Eesti riigil on kiri 22. juunist 2020, millega Freeh’ büroo on saatnud Rahandusministeeriumile kinnituse, et neil ei ole huvide konflikti. Ja samuti on lepingus eraldi punkt huvide konfliktist hoidumise kohta, ka edaspidises tegevuses. Punkt üks. Ja teine aspekt, mille osas me saame seda huvide konflikti hinnata, on see, mida ütleb rahandusminister, kes on öelnud, et sellel advokaadibürool ei ole huvide konflikti.”

Ratas meenutas, et aastatel 2008-2015, kui võimul oli Reformierakond, pole valitsuses arutatud ühtegi korda rahapesu teemat. Mis puudutab aga USA senati luureraportit, siis Ratase sõnul kinnitab see, et Freeh´l on mitmesuguseid kohtumisi olnud. Samas ei leia sellest raportist kinnitust väitele, et Freeh`l oleks praeguses asjas huvide konflikti.

“Selles Freeh teemas, mis on rahapesukaasuses üles tulnud, on Jürgen Ligi fookuse väga oskuslikult lükanud teisejärgulisele teemale. Oluline on see, kuidas Eesti täidab oma hoolsuskohustust rahapesu asjus,“ vastas Ratas.

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused