Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Kahesajataja” Kristina Kallas kasutab Valgevene kriisi ära isiklikes sisepoliitilistes huvides

-
14.08.2020
Kui Riigikogu õiguskomisjoni eesotsas on sahkerdaja, siis pole imestada, kui asjad untsus on. Pilt on illustratiivne.
© Uued Uudised

Vähemalt rahvusmeelsete eestlaste seas pole küll kedagi, kes ei valutaks südant valgevenelaste pärast, kuid ainult Kristina Kallase moodi poliitküünik on võimeline seda küsimust sisepoliitilise lisapunkti saamiseks ära kasutama.

Kristina Kallase sõnul tegevat teda nõutuks Eesti valitsuse ja riigikogu passiivsus Valgevene suunal ja ta nõuab riigikogu erakorralist kokkukutsumist, tegemaks poliitilist avaldus Valgevene teemal.

“Eesti on piirdunud Valgevene saadiku väljakutsumisega (kusjuures, mis sellest lõpuks siis sai?) ja välisministri poolt Valgevene manitsemisega oma ÜRO Julgeolekunõukogu peetud kõnes koroona pandeemia teemal,” väidab Kallas. “Riigikogu avaldus Valgevenes vägivalla lõpetamiseks ja valimistulemuste ausaks kokkulugemiseks on vähim, mida Eesti poliitika juhid saavad teha. Saaks ka oluliselt rohkem teha, võtta väärtuspõhiseid positsioone vabade ja ausate valimiste kaitseks ja nõuda häälte ülelugemist.”

Kallase jutt on ääretult demagoogiline. Ta peab väheseks Valgevene saadiku väljakutsumist ja küsib, et mis sest sai? Protest Valgevene presidendile sai tehtud, iseasi on see, kuidas see mõjus. Kui aga tuleb kokku Riigikogu ja teeb avalduse, siis mis sellest saab? Taas deklaratsioon, mis ühelegi diktaatorile pole kunagi mõjunud?

Sellist avaldust oleks kahtlemata vaja, aga kas selleks peab erakorralise istungi kokku kutsuma? Tõeliselt efektiivsed ettevõtmised tulevad pigem sellest, kui Eesti koos liitlastega võtaks ette põhjalikud sanktsioonid, ja selles suunas töötatakse.

Kristina Kallase demagoogilise seisukohavõtuga samal ajal edastab ERR järgmisi uudiseid.

Välisminister Urmas Reinsalu kavatseb astuda konkreetseid samme, et Euroopa Liit ja lääneriigid tegutseksid Valgevene presidendivalimiste järel tekkinud vägivaldsele olukorrale jõulise reageerimisega.

“On äärmiselt oluline, et Euroopa Liidu riigid tõstataks rahvusvahelistes inimkaitseorganisatsioonides selle teema,” ütles Reinsalu. Lisaks on oluline tõstatada teema ka ÜRO inimõiguste nõukogus.

“Eile ma tõstsin selle teema üles ÜRO julgeolekunõukogus – Valgevene teema -, see kohtas Venemaa esindaja protesti,” tõdes Reinsalu, lisades, et Eesti on valmis selle teemaga ÜRO julgeolekunõukogus ka jätkama.

Poola tegi juba esmaspäeval üleskutse Euroopa Ülemkogu erakorraliselt kokku kutsuda, mida on Eesti riigi nimel toetanud ka peaminister Jüri Ratas.

“Juba homme kohtuvad Euroopa Liidu välisministrid ja Euroopa Liidu vastus peab olema ühtne, õigeaegne ja samas ka jõuline. Euroopa Liidu ja Valgevene suhete hindamisel peavad olema laual kõik erinevad võimalused. Kindlasti me mõistame hukka igasugused poliitilised repressioonid ja vägivalla opositsiooni vastu. Ja me kutsume üles Valgevenet kohe lõpetama vägivalda protestijate suhtes,” ütles Ratas neljapäeval.

Nagu näha juba ühestainsast uudisest, töötab Eesti valitsus Valgevene suunal väga toimekalt. Kristina Kallas aga jätkab tänitamist.

“Praegu jääb aga vägisi tunne, et kardetakse võtta selgeid seisukohti ja avaldada toetust võimu vastu protesteerivatele inimestele, sest kaalutakse Venemaa võimalikke samme. /…/ Eesti välisministril tuleks praegu oma tööaeg pühendada Valgevene kriisi lahendamisele koos oma Euroopa kolleegidega.”

On ikka väga küüniline, kui Eesti 200 liider kasutab Valgevene küsimust ära selleks, et ise sisepoliitiliselt kasu lõigata saaks – ta üritab näidata, et ainult tema mõtleb valgevenelastele, kuigi see on mureks kõigil.

Muide, ka Indrek Kiisler kirjutab ERR-is oma loos “Valgevene ei vaja meie revolutsioonilist abikätt”: “Mind paneb muretsema hoopis see uljus, millega Eestis ja Läänemaailmas tormatakse Valgevene revolutsioonituld õhutama. /…/ Muidugi on ka enamiku Eesti poliitikute huvi näidata end demokraatia eesvõitlejatena, kuid eriti mage on seda jälgida, teades, et nende esinemised on mõeldud vaid meie kodumaisele publikule.