Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kaitsemaskidest: kes ennast ise kaitseb… 

-
30.03.2020
Kiievi raudteejaamas tehtud pilt näitab erinevaid ettevõtmisi enda kaitseks.
© Scanpix

Kolumnist Karl Olaf Rääk kutsub inimesi üles jagama teavet, kuidas ise parema puudumisel vähem või rohkem efektiivseid kaitsemaske valmistada.

“Maailmas käib kaitsevahendite rindel tõeline võitlus. Laadungeid suunatakse ümber, juba lubatud kaupa ostetakse rikkamate poolt üle. Ostubuumi käigus aktiveeruvad igat masti petised, kes saadavad tellijatele kasutuskõlbmatuid maske või kaovad koos rahaga. Nii et ühel hetkel võime end leida olukorras, kus tahtsime parimat, aga välja kukkus nagu alati.

Mida sellises olukorras teha? Tuleb ise ennast kaitsta. Kaitsemaskide kohta on teada, et nende kasutamine vähendab nakatumisi oluliselt. Ka omavalmistatud, sertifitseerimata mask on parem kui mitte midagi.

Kui palju parem? Peale 2009. aasta gripiepideemiat esitasid Cambridge ülikooli teadlased küsimuse, kui efektiivsed isetehtud maskid reaalselt on. Mõneti üllatavalt leiti, et lihtsad puuvillasest riidest maskid pidasid kinni kuni 50% õhus lenduvatest osakestest. Kirurgidele mõeldud maskid peavad kinni 80%. Järeldus: kuigi professionaalsed maskid on kindlasti efektiivsemad, on omatehtud maskid siiski ohutum variant kui maski puudumine.

Tehtud on ka teisi katseid, mis kinnitavad, et omavalmistatud maskid on küllaltki tõhusad. Katsed on näidanud ka seda, et umbes 3 tunnine kandmine ei vähenda selliste maskide filtreerimisvõimet märkimisväärselt. Ise tehtud riidemaski efektiivsus isegi tõusis veidi peale kolmetunnist kasutamist.

Sellega seoses kutsun inimesi üles otsima ja jagama õpetusi selle kohta, kuidas kaitsemaske käepärastest vahenditest meisterdada. Kindlasti on ka selle juures detaile, mida tähele panna ja parimaid näiteid. Miks mitte jagada lõikeid ja õpetusi õmblemise kohta.

Ühlasi kutsun üles ka vastavat pädevust omavaid teadlasi, inimestele selgitama, kuidas efektiivsemat kaitsemaski teha ja mida selle kasutamisel silmas pidada. Kui ametnikud teadlasi kuulata ei taha, siis inimesed kindlasti kuulavad.

Miks mitte teha kõige ilusamate või vaimukamate kaitsemaskide võistlus? Karantiini nädalad näitavad, et rahva hulgas on palju ideid ja pealehakkamist ja vaimukust. Küll siis jõuame oodata ametlikult lubatud maskide saabumist või kuulata professionaalseid selgitusi, kuidas rahvusvaheline imperialism koos nelja aastaajaga ebaõnnestumistes süüdi on.

Nagu öeldakse, kes ennast ise kaitseb, seda kaitseb ka Jumal. Kui teil on antud valdkonna kohta häid ideid, lisage need artikli kommentaaridesse. Püüame need koondada “Teeme ise kaitsemaski” Facebooki gruppi.

Mõned internetist leitud viited SIIN ja SIIN