Kaitsemaskidest: kes ennast ise kaitseb… 

Eesti,
- Updated
©Scanpix
Kiievi raudteejaamas tehtud pilt näitab erinevaid ettevõtmisi enda kaitseks.

Kolumnist Karl Olaf Rääk kutsub inimesi üles jagama teavet, kuidas ise parema puudumisel vähem või rohkem efektiivseid kaitsemaske valmistada.

“Maailmas käib kaitsevahendite rindel tõeline võitlus. Laadungeid suunatakse ümber, juba lubatud kaupa ostetakse rikkamate poolt üle. Ostubuumi käigus aktiveeruvad igat masti petised, kes saadavad tellijatele kasutuskõlbmatuid maske või kaovad koos rahaga. Nii et ühel hetkel võime end leida olukorras, kus tahtsime parimat, aga välja kukkus nagu alati.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Mida sellises olukorras teha? Tuleb ise ennast kaitsta. Kaitsemaskide kohta on teada, et nende kasutamine vähendab nakatumisi oluliselt. Ka omavalmistatud, sertifitseerimata mask on parem kui mitte midagi.

Kui palju parem? Peale 2009. aasta gripiepideemiat esitasid Cambridge ülikooli teadlased küsimuse, kui efektiivsed isetehtud maskid reaalselt on. Mõneti üllatavalt leiti, et lihtsad puuvillasest riidest maskid pidasid kinni kuni 50% õhus lenduvatest osakestest. Kirurgidele mõeldud maskid peavad kinni 80%. Järeldus: kuigi professionaalsed maskid on kindlasti efektiivsemad, on omatehtud maskid siiski ohutum variant kui maski puudumine.

Tehtud on ka teisi katseid, mis kinnitavad, et omavalmistatud maskid on küllaltki tõhusad. Katsed on näidanud ka seda, et umbes 3 tunnine kandmine ei vähenda selliste maskide filtreerimisvõimet märkimisväärselt. Ise tehtud riidemaski efektiivsus isegi tõusis veidi peale kolmetunnist kasutamist.

Sellega seoses kutsun inimesi üles otsima ja jagama õpetusi selle kohta, kuidas kaitsemaske käepärastest vahenditest meisterdada. Kindlasti on ka selle juures detaile, mida tähele panna ja parimaid näiteid. Miks mitte jagada lõikeid ja õpetusi õmblemise kohta.

Ühlasi kutsun üles ka vastavat pädevust omavaid teadlasi, inimestele selgitama, kuidas efektiivsemat kaitsemaski teha ja mida selle kasutamisel silmas pidada. Kui ametnikud teadlasi kuulata ei taha, siis inimesed kindlasti kuulavad.

Miks mitte teha kõige ilusamate või vaimukamate kaitsemaskide võistlus? Karantiini nädalad näitavad, et rahva hulgas on palju ideid ja pealehakkamist ja vaimukust. Küll siis jõuame oodata ametlikult lubatud maskide saabumist või kuulata professionaalseid selgitusi, kuidas rahvusvaheline imperialism koos nelja aastaajaga ebaõnnestumistes süüdi on.

Nagu öeldakse, kes ennast ise kaitseb, seda kaitseb ka Jumal. Kui teil on antud valdkonna kohta häid ideid, lisage need artikli kommentaaridesse. Püüame need koondada “Teeme ise kaitsemaski” Facebooki gruppi.

Mõned internetist leitud viited SIIN ja SIIN

5 commentsOn Kaitsemaskidest: kes ennast ise kaitseb… 

 • Avatar

  Mul on küsimus, kuhu meie hästirahastatud ja arvukas teadlaskond on kadunud ?
  EKRE valimisvõidu aegu oli nende üürgamist kõik kohad täis. Kus on nüüd meie tunnustamata geeniuste nõuanded, kuidas ennast kaitsta, millest maski teha, kodumaiste odavate ventilaatorite joonised mida võiks kohe tootma hakata, millega desinfitseerida suuri pindu, lihtne fakt et plastikvisiiri on hulga odavam kodus teha ja kaitseb palju paremini kui mask ning seda on lihtsam desinfitseerida jne.

  Kus on meie talendid ilma kelleta me ei pidavat läbi saama ?

 • Avatar

  Olen meisterdanud hästiistuva paberist kaitsemaski järgmistest komponentidest: paberkäterätik (3 lehte), 5cm laiune rull maalriteipi (teipi ennast kulub muidugi vähe, kindlasti alla meetri), 2 leivakoti kinnitamise klambrit ja 2 rahapaki kinnitamise kummi (bürootarvete poest). Paberrätid esmalt üksteise peale panna ja pooleks kokku voltida. Seejärel voltimiskohalt pooleks lõigata (saab pabermaterjali kahe maski jaoks). Siis väänata leivakoti kinnitusklambrid kumbki sirgeks ja kinnitada teibiga maski ülaserva, nii et klambrite keskele jääb ca 1,5cm vahe. Nüüd painutada kumbagi klambrit omaenda nina kurve järgides vinklisse (ca 135 kraadise nurga alla). Sobiv kuju selgub maski nina peal katsetades. Järgnevalt tugevdage maski kumbki külg maalriteibiga. Seejärel murdke kummassegi külge üks volt, mille võob fikseerida teibiribaga. Katsetage maski ette. Kui üldine kuju sobib, võtke rahakummid ja kinnitage need teibiga kummassegi külge. 5cm laiune riba hoiab kumme piisavalt kinni. Ja ongi ninakaitse valmis. PS. Mida valgem maalriteip, seda viisakam välimus maskist jääb. Eestlasel on ju niigi piinlik näomaski kanda. Värvilisest riidest tehtu oleks kindlasti ilusam. Korralik torusall ninale tõmmatuna näib olevat eriti praktiline ja vähe pilkupüüdev. Aga torusalle pole ma kohalikest riidepoodidest leidnud, rääkimata nende materjali ja värvi vahel valimise võimalustest. PS. Koos tuttava apteekriga tuletasime meelde ka vatimarli sideme valmustamise. Ostsime paki marlit ja vatti. 90cm laia marlipaan on paras ristipidi pooleks lõikamiseks, olles enne selle vahele pannud vati. Desinfitseerida peaks maski saama triikides. Või tuleks ka vatt välja vahetada, ei tea.

 • Avatar
  Nurgaadvokaatnähtud

  Millegipärast meenus lugu-Kui punaarmee 39-40a sisse marssis, olevat kõigepealt õhus tunda olnud kirsade hais, siis hakkan kostma kisa ja lõpuks oli nähtavale ilmunud punaväe kolonn ise. Pehmelt õeldes on kehv lugu, kui riigijuhtideks on ajaloolased, nemad võitlevad endaloodud nähtamatute vaenlastega ja rahva mured jäävad TAHA plaanile. PS. Leidsin autoesmaabipaki (Falcki poolt koostatud) Pakis oli ka haavapeale panemiseks ettenähtud kaitselapid, peaks ju sobima isetehtud maskisse panemiseks.

 • Avatar

  Marli ette, ja marli taha… ja vatipolster vahele – kas mitte nii ei käinud vanasti need asjad ??
  Vatti ja marlit apteekides peaks olema…

  • Avatar
   Kristiina Allekõrs

   Maske pole saada nagu ka visiite mis suvel mugavamad. Riskirühm olen sisehaigustega

Kommentaarid on keelatud

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused