Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kaitseminister Kalle Laanet sogab kaitsekulutuste ümber – kord tõusevad, samas ei tõuse

-
28.04.2021
Kalle Laanet, valelik kaitseminister.
© Uued Uudised

Reformierakonnale omaselt räägib kaitseminister Kalle Laanet kahekeelset juttu, kinnitades ühest küljest, et kaitsekulud ei kahane, teisalt jälle, et neid peab kokku tõmbama.

“Jutud, et riigi eelarvestrateegias on kavas kaitsekulusid kärpida ning kaitse-eelarve seetõttu väheneb, mitte ei jää vähemalt samale tasemele, nagu koalitsioonileppes on ette nähtud, ei vasta tõele ning järgmistel aastatel kaitsekulud kasvavad,” ütles kaitseminister Kalle Laanet teisipäeval ETV saates “Esimene stuudio”.

Laaneti sõnul saab isegi olukorras, kus praegune valitsus sai eelmiselt kehvas seisus riigi rahakoti, tõsta eelarves rahalisi vahendeid riigikaitsele, vahendab BNS.

“Järgmisel aastal saab kaitseministeerium riigieelarvest rohkem raha kui käesoleval aastal, ülejärgmisel saab rohkem raha kui käesoleval aastal. Ja nii selle riigi eelarvestrateegia (RES) raames tervikuna. Järgmisel aastal isegi protsent SKP-st on kõrgem kui sel aastal. Need hirmujutud, mida on levitatud, ei pea paika,” lausus Laanet.

Samas aga hakkab Laanet kohe vastupidist juttu ajama.

BNS jätkab: Laaneti hinnangul kuuluvad eelmise valitsuse poolt praegusesse RES-i sisse kirjutatud kaitsekulud unistuste maailma, mitte reaalsesse ellu ja nendest tuleb samm tagasi astuda.

Laaneti sõnul tähendab kärbete tegemine, et kõik valdkonnad peavad olema solidaarsed ning teistelt elualadelt raha ära võtmine kaitseministeeriumile ei anna suuremat kaitsevõimet.

Laanet märkis, et oma kaitse-eelarvet vaatavad koroonakriisi tingimustes üle kõik Eesti naaberriigid. “Ka nemad vaatavad üle oma riigi kulutused, sest eelarved on suurtes miiniustes ja nii ei saa see jätkuda;” nentis ta.

Seega siis Laanet kord lubab kaitse-eelarvet suurendada, kord lubab kärpida. Tegelikult on asi siiski selles, et eelmine valitsus pani kaitsekulutuste kasvule suurt rõhku, võimule pääsenud Kaja Kallase valitsus loobus kaitsevõime suurendamisest ning annab riigikaitseks ainult piskut, mis numbriliselt ehk näitab tõusu, vajaduste kohalt aga tähendab kärpeid.