Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kaitsevõimekuse tõstmine on Kaja Kallase valitsuse poliitikas kõrvaline teema

01.12.2021
Martin Herem
© Uued Uudised

Riigikaitse ei tundu Kaja Kallase valitsusele eriti prioriteetne olevat, samuti on selles küsimuses leige ka kaitseväe juhataja.

Kui riigikogu riigikaitsekomisjon tegi valitsusele ettepaneku võtta riigikaitselaenu, et sellega kiirendatud korras üles ehitada keskmaa õhutõrje, siis kaitseminister ning kaitseväe juhataja jäävad idee suhtes vaoshoituks, kirjutab ERR pealkirja all “Täitevvõim ei innustu riigikogulaste soovist laenu toel õhutõrjet luua”.

Kaitseminister arvab, et laenu võtmine kaitsevõimekuse lünkade kõrvaldamiseks on liiga ennatlik, mis võib seletatav olla kogu valitsuse kärpepoliitika ja tasakaalus eelarve fetišiga.

Riigikaitsekomisjon võttis 25. novembri istungil konsensuslikult vastu pöördumise valitsusele, milles kutsus oluliselt suurendama kaitsekulutuste osakaalu sisemajanduse kogutoodangust ning otsustama keskmaa õhutõrje võime loomise aastaks 2025, kaaludes selleks vajaduse korral ka riigikaitselaenu võtmist.

Endine kaitseväe juhataja Riho Terras ütles ERR-ile, et tema toetaks ka kindlasti riigikaitselaenu võtmist, aga sellega tehtava sisustamise jätaks ta kaitseväe juhatajale. Uus kaitseväe juhataja Martin Herem heidab komisjonile ette, et temaga polevat räägitud ning lisab, et kaitsevägi ei suudaks ettepanekus toodud keskmaa õhutõrje vahenditega tervet Eestit kaitsta ja seda ei saavat luua teiste võimete arvelt. Ehk siis Herem ei tundu õhutõrjevõimekuse parandamist toetavat.

Üks riigikaitsekomisjoni liige on varem öelnud, et kindral Martin Herem on kummaline inimene – kui enamik ametkondade ja haldusalade juhid pommitavad nii riigieelarve kokkupanijaid kui ka teiste rahastamisvõimaluste korraldajaid visalt soovidega saada oma haldusalale raha juurde, siis Herem raha ei küsi ja lükkab isegi pakkumised tagasi. See tekitab küsimuse, miks tahab kindral kaitseväe efektiivsust madalal hoida.

Loe ka EKRE fraktsiooniga kohtunud kindral Herem jättis mulje, et kaitseväes ei pea oma peaga mõtlema