Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kaja Kallas eitab energiakriisi: ettevõtete koondamised ja pankrotid on lihtsalt sellepärast, et majandusmudelid muutuvad

16.11.2022
Kaja Kallas
© UU

Kolmapäevases infotunnis küsisid opositsioonisaadikud peaminister Kaja Kallaselt majanduskriisi ja koondamiste kohta ja said kuulda, et kõik on hästi, ja kui ei ole, on hädasolijad ise süüdi.

EKRE saadik Helle-Moonika Helme küsis: “Te ütlesite, et enamusel Eesti ettevõtetel läheb hästi ja selline väga tore eufemism on teil “töökohtade ümberstruktureerimine”, aga inimesi see ju tegelikult suures plaanis ei aita. Eile oli ERR-is uudis pealkirjaga “Tööstus pakib kohvreid ja valitsus jälgib seda kui meelelahutust”, tsiteerin: “Rajude energiahindade varjus peetakse normaalseks, et riigile kuuluv energiafirma teenib rekordkasumeid, kuid aktsepteeritakse tööstuse hääbumist ja töökohtade massilist kadumist. […] on järg jõudnud ülejäänud traditsioonilise tööstuse kätte ning ühiskond ja valitsejad jälgivad seda kui toredat meelelahutust.”

Ja see pole esmane selline artikkel. Oleme lugenud, kuidas koondamiste hulk on kasvuteel ja on jõudnud ka IT-sektorisse. Pipedrive koondab 70 töötajat Eestist. Võrumaa Teataja kirjutas suurfirma AS Barrus koondab Lõuna-Eestis 47 inimest ja Lõuna-Eestis on see väga suur probleem. Ärilehes oli eile lugu, kuidas kogu Balti regiooni Eesti vanim trükikoda koondab esimesed 54 töötajat ja liigub pankroti poole. Suvel läks pankrotti metallitööstusettevõte Sjolund Estonia koondas 67 inimest.

Põhjus on väga selge ja see on alles algus, räägivad ettevõtjad, ja põhjus on meeletult kõrged energiahinnad. Kõik ju näevad, et riigile kuuluva energiafirma teenib rekordkasumeid, mis tähendab, et asi ei ole mitte sõjas ja see raha ei lähe ju kusagile mujale, vaid see läheb ühele ettevõttele, kes otse öeldes lihtsalt rikastub. Ja see on üks väärastunumaid Eesti rahva ja ettevõtete maksustamise röövimise viise, mida teie valitsus praegu läbi viib. Eesti majandus lihtsalt läheb täiega allavett. Ja ma tsiteerin veel kord ettevõtjaid: “Valitsejad jälgivad seda kui toredat meelelahutust. Ja ma küsin, kas te jäätegi jätkuvalt mängima seda mängu nimega “Me ei saa midagi teha” või mis teie plaan ikkagi on?”

Kaja Kallas nentis vaid, et “Kõik need uudised, mis on sellest, et inimesi koondatakse, on äärmiselt traagilised nendele inimestele, ja me püüame teha omalt poolt võimalikult palju, et inimesi aidata,” ning asus ettevõtjaid süüdistama: “Tegelikult hetkel meil käib töökohtade ümberstruktureerimine majanduses, mida me oleme tahtnud kaua saavutada, et meil on targemad töökohad. Ei suuda me hoida ära kõikide ettevõtete pankrotte lihtsalt sellepärast, et majandusmudelid muutuvad, muutuvad ka olukorrad, kus üks teenus või toode on rohkem hinnas või ei ole.”

Helle-Moonika Helme küsis leppetrahvide kohta: “Elektrituruseadust võetakse juba teist korda lahti ja sinna tehakse neidsamu muudatusi, mida meie erakond tegi juba algselt ettepanekutena esimese ja teise lugemise vahel, ehk siis kehtestada universaalteenus lisaks kodutarbijatele ka ettevõtetele ja riigi ning omavalitsuse hallatavatele asutustele ja nende allasutustele. Seejuures meie soovisime universaalteenust kõikidele ettevõtetele, ka suurettevõtetele. Ning nagu pankrottide lainest on näha, meil oli õigus, aga teie ju meid ei kuula kahjuks kunagi, teete ikka oma moodi ja halvasti.

Kodutarbijad said universaalteenusele üle minna oma senistelt lepingutelt ilma leppetrahvita. Halva üllatusena tuli ettevõtjatele Eesti Energiast kiri, kus neile anti teada, et kui soovitakse üle minna seniselt paketilt universaalteenusele, tuleb tasuda leppetrahv 500 eurot. Ja väikeettevõtjatele on see  muuseas väga suur raha. Nüüd aga tuleb välja, et ka riigi ja omavalitsuste hallatavad asutused ja nende allasutused peavad hakkama universaalteenust soovides leppetrahve maksma, mis on eriti jabur. Riik tõstab raha ühest taskust teise ja jälle läbi Eesti Energia, kes muudkui rikastub.

Omavalitsuste eelarved on niigi pingelised, 25%-line inflatsioon ja hinnatõusud on tulud enne aasta lõppu ära söönud. Ja nüüd tehakse neile valitsuse poolt tõeline “kingitus”: et saada natukenegi halduskulusid alla, maksa kõigi asutuste ja allasutuste, mida mõnel pool on väga palju, nende kõigi eest Eesti Energiale leppetrahve. Mis suhe teil selle Eesti Energiaga on? Miks te lasete seaduslikult neil meie ettevõtteid ja omavalitsusi röövida? Miks peab ühe ettevõtte meeletu kasumi kinni maksma ülejäänud ühiskond?”

Kaja Kallas vastas: “Eesti Energia kasum – õige number on, normaliseeritud puhaskasum kolmandas kvartalis on 27,4 miljonit eurot. Ma juhin tähelepanu, et kuna Eesti Energia kuulub riigile, siis kõik see kasum tuleb dividendidena riigieelarvesse.  Riigieelarvest me saame seda raha kasutada sotsiaaltoetusteks, kõigeks selleks, mida meil on vaja tegelikult inimestele välja maksta, et neid raskel ajal aidata.”

Saadik Tõnis Mölder arvas teisiti: “Ma tulen kõigepealt selle teie viimase lause või väite juurde, et Eesti Energia hiiglaslik kasum ei jookse kuidagi Eesti inimestest mööda, vaid ikka läheb läbi riigieelarve Eesti inimestele tagasi. Tegelikult ma väidan, et see ei pea paika. Me koorime täna kõige suuremasse hätta sattunud inimestelt kõrgete elektriarvetega raha ära ja siis külvame ja jagame selle kõikidele teistele laiali. Ma arvan, et suurpered, pensionärid, kes tänaste energiahindade juures maksavad hiigelelektriarveid, ja siis see, kui te annate neile erakorralise pensionitõusu järgi ainult 20 eurot lisaraha, siis see kindlasti ei korva seda hinnatõusu.”

Kaja Kallas üllatas veel ka sellega, et vastates Jaanus Karilaidile: “See lahendus ei saa olla see, et riik külvab kõigile suures mahus raha, sellepärast et lõppkokkuvõttes tuleb see kõigile ikkagi maksumaksja taskust, see tuleb millegi arvelt”, väitis ta edasi Helle-Moonika Helmele: “Me oleme teinud meetmed selleks, et inimesi aidata oma energiakuludega toime tulla. Ja tõesti on väga palju tagasisidet oktoobrikuu arvete kohta, mis novembris tulid, inimesed on saanud abi ja arved on palju väiksemad. Me hüvitame elektrienergiat, meil on elektri universaalteenus. Meil on hüvitis gaasi hindade kompenseerimiseks, meil on hüvitis keskkütte hindade kompenseerimiseks.”

Kord ei saa raha külvata, aga siis kohe jutt omaenda külvist.

Allikas: stenogrammid