Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Opositsionäär Kaja Kallas on suhtluses koalitsiooniga põletanud kõik sillad

-
19.05.2020
Kaja Kallas.
© Uued Uudised

Reformierakonna riigikogu fraktsiooni juht Kaja Kallas ütles esmaspäeval Riigikogus, et hoolimata lubadustest ei teinud keskerakondlase Jüri Ratase valitsus eriolukorras Riigikoguga mingisugust koostööd.

Ilmselt mõtleb Kallas seda, et valitsus ei arvestanud opositsiooni igakülgse survega neid valitsemisse ja otsustamisse kaasata – aga ka eriolukorras teeb otsuseid ikkagi see valitsus, kes hetkel võimul on, ja pandeemia ajal ei hakata looma mingit seinast seina rahvaühtsusvalitsust. Pealegi oli eriolukorral tähtaeg ees, mida tõsi küll pikendati.

Nagu ikka, kumab Kaja Kallase jutust läbi solvumine, et nemad pole enam võimul ega saanud sinna ka suhtelise valimisvõiduga, kuid sedagi omal süül.

Miks pidanuks valitsus Reformierakonna ja sotsidega valitsemisvastutust jagama – opositsioon näitas ennast kogu eriolukorra ajalgi verejanuliste hagijatena, kes kõikvõimalikes šõulikes järelpärimisetendustes ei teinud sammugi sinnapoole, et koalitsioon nendega arvestada tahaks. Vastupidi – ülima pretensioonikusega lõhuti hoopis sildu.

“Mitte ühtegi ettepanekut ei arvestatud, mitte ühtegi hoiatust ei kuulatud,” sõnas Kallas. “Tuldi kobareelnõudega, kobareelnõude kobaratega, võeti vastu seadusi, millel ei olnud eriolukorraga mingit seost.”

Äripäev kirjutas 15. juunil 2015, mil võimul oli Taavi Rõivase valitsus (eriolukorda küll polnud): “Valitsus otsustas eelmisel nädalal siduda maksumuudatuste kobareelnõu usaldusküsimusega, mis tähendab, et riigikogus jäi ära eelnõu teine lugemine ja eelnõu menetlemine lükkus tänasele. /…/ Kobareelnõule esitati kokku 194 parandusettepanekut, millest 192 tulid opositsioonilt ja need kõik hääletati rahanduskomisjonis maha.”

See on näide, kuidas sarnane mudel toimis ka Reformierakonna valitsedes. Poolteist aastat hiljem, juba RE opositsioonis olles, kirjutas Delfi juba täiesti vastupidist: “Reformierakonna fraktsioon pöördub presidendi poole palvega jätta täna riigikogus vastu võetud maksutõusude kobareelnõu seadusena välja kuulutamata ja kutsub üles õiguskantslerit andma seadusele oma hinnangu.”
Ja tänavu aprillis kordus kõik: “Reformierakond palub presidendil jätta päästeseaduse kobareelnõud väljakuulutamata: see annab põhjendamatu juurdepääsu terviseandmetele.” (Delfi) Oma kobarad tundusid poliitoravatel õiges kohas olevat, praeguse valitsuse omad aga mitte mingil juhul.

Mis aga puutub valitsemisvastutuse jagamisse agressiivse opositsiooniga, siis selle kohta on rahandusminister Martin Helme öelnud selgelt: valitsus ajab enda, mitte opositsiooni poliitilist agendat. Reformierakonna ja sotsidega arvestama hakates jookseks koalitsioon kiiresti ummikusse, sest sealt tuleks ainult vastasrinna nägemusi.

See, et opositsioon varupingil oma järge ootab, ongi demokraatia. Mis aga puutub Kallasesse, siis tema kohta ütles üks koalitsioonisaadik: “Kaja Kallas oleks sajaprotsendiliselt rahul ainult valitsusega, mida juhib tema ise.”