Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kaja Kallase valitsuse algatus Venemaa varade võõrandamiseks on pigem osa valimiskampaanist, mitte realistlik samm

08.01.2023
Urmas Reinsalus on kõvasti teatraalset edevust.
© Uued Uudised

Sel nädalal käis Eesti välja ettepaneku Venemaa varade võõrandamiseks Eestis, mis sisuliselt on õige samm, kuid antud kontekstis tundub pigem valimiseelse propagandana, kus algatusest rääkinud Urmas Reinsalu soovib lõigata Ukraina sõjast samu loorbereid, mis Kaja Kallaski. Nüüd tundub, et just sinna ongi koer maetud.

“Eesti on asunud välja töötama õiguslikke aluseid Eestis külmutatud Vene Föderatsiooni varade võõrandamiseks. Kuigi võõrandamine on atraktiivne võimalus Ukraina riigi abistamiseks, ei anna rahvusvaheline õigus selleks eriti võimalust,” ütles Tallinna Ülikooli rahvusvahelise õiguse ja julgeoleku professor Tiina Pajuste intervjuus ERR-ile.

Reinsalu pole rumal mees ja on samas hea demagoog, seega pidi ta seda teadma.

Tiina Pajuste selgitab, et rahvusvahelise õiguse kohaselt on võõra riigi või selle kodanike vara võõrandamine keelatud (riike kaitseb immuniteet ning eraisikuid rahvusvaheline investeerimisõigus ning inimõigused). Riikide immuniteet kaitseb neid teiste riikide poolt nende üle kohtumõistmise eest ning täitevvõimu kasutamise eest nende suhtes (mh varade võõrandamise eest).

Ainukene õlekõrs, mille rahvusvaheline õigus pakub, on võimalus kasutada vastumeetmeid. Vastumeetmed on iseenesest õigusvastased teod, mille õigustuseks on teise poole eelnev rikkumine. Selliste meetmete kasutamine on aga piiratud ning on vaja täita rangeid tingimusi.

Täpsemalt kirjutab kõigest sellest ERR, aga kui naasta valitsuse algatuse juurde, siis mullina see oligi ilmselt mõeldud, Reinsalu pidi sellega “pistrikuks” saama. Samas puudub nii Kaja Kallase valitsusel kui Isamaal täielikult pealehakkamine midagi tõsist ette võtta, nad peavad võitlusi mugavustsoonist ja Suure Hundi heakskiidul.

Riigikogu võttis möödunud aastal vastu avalduse Kremli režiimi kuulutamise kohta terroristlikuks ja kui EKRE lisas sinna viis konkreetset ettepanekut, kuidas Venemaad reaalselt sanktsioneerida, hääletasid kõik teised erakonnad need maha. Venemaad ahistatakse ainult sõnades, enamaks pole valitsus võimeline.

Uued Uudised

Loe ka Ennustagem: kas lobamokkadest võimupoliitikud saavad Vene varade äravõtmisega hakkama?