Kaks Eesti eksministrit lähevad Hiina riigi toetatava firma huve esindades Gerhard Schröderi jälgedes

Eesti,
©Reuters/Scanpix
Nii see asi käibki: keset Euroopa Liidu tähelippe tunneb ennast hästi Hiina Huawei 5G reklaam.

Endistest ministritest Marko Pomerantsist ja Janek Mäggist on väidetavalt saanud Hiina lobbistid, kes esindavad suhtekorraldusfirma Powerhouse kaudu ülikahtlase Hiina tehnoloogiahiiu Huawei huve Eestis – samas kui üle maailma hoiatatakse selle kommunistliku riigi Trooja hobuse eest.

Eesti Päevalehe loos üritab Pomerants küll väita, et Powerhouse`i tegevus ei kahjusta Eesti julgeolekuhuve, aga siinkohal meenub Peter Vesterbäcka samal moel reklaamitud Tallinn-Helsingi tunnel, mille kohta väitis välisluureamet alles kolmapäeval, et selle rahastamine võib ulatuda otse Pekingi võimukoridoridesse.

Kogu see lugu meenutab väga endise sotsiaaldemokraadist Saksa liidukantsleri Gerhard Schröderi juhtumit, kellest sai pärast poliitikast taandumist gaasijuhet Nord Stream 2 rajava Vene osalusega ühisfirma nõukogu esimees ja keda Saksamaalgi peetakse Putini väga heaks sõbraks.

Pomerants ja Mäggi, kes on mõlemad endiselt oma erakonna liikmed, ei taha tunnistada, et nad esindavad ühe globaalsete ambitsioonidega riigi huve. On väga tõenäoline, et mingil ajal võivad mõlemad poliitikasse tagasi pöörduda, aga selle aja peale on neil juba hiina kirjamärgid otsa ees ja Hiina huvide esindamise eest saadud raha taskus – kelle huve nad kriitilistes olukordades esindama hakkavad?

EPL-i andmetel lepivad Mäggi ja Pomerants kokku Huawei esindajate kohtumisi Eesti poliitikutega. Igaüks, kes nendega kohtub, pole ilmselt kohe automaatselt Hiina agent, sest heaks tooniks peetakse ärakuulamist, aga lähtuda võiks siiski USA justiitsministri William Barri sõnadest: “Hiinlased kasutavad iga võimuhooba, et laiendada oma 5G turuosa kogu maailmas.”

Hiina ülemaailmsed ambitsioonid 5G kontekstis on tohutud ja parim, mida Eesti poliitikud ja ekspoliitikud võiksid teha, on hoiduda nende lobbistiks olemast, ja lähtuda pigem lääneliitlaste, eriti USA hoiatustest. Kui nad aga leiavad oma lobitöö normaalse olevat, siis võtavad nad endale riski saada otsa ette “Product in China” märgi.

Loe ka “USA justiitsminister William Barr: hiinlased kasutavad iga võimuhooba, et laiendada oma 5G turuosa kogu maailmas” ja “Välisluureamet: Tallinna-Helsingi tunneli rahastamine võib viia Hiina keskvalitsuseni”

Kommentaarid

2 commentsOn Kaks Eesti eksministrit lähevad Hiina riigi toetatava firma huve esindades Gerhard Schröderi jälgedes

  • Avatar

    Kuid Facebook, Google, Apple, Microsoft? Jabur teema ning leian, et US and A kummardamine tuleb jätta, sest sealt tuleb palju kurjust. Lisaks, olgu Venemaa olnud mis tahes, miks me oma naabriga kõrgel tasemel koostööd ei tee? Euroopa Liit, ei luba? Miks keegi üldse kujundab meie elu? Väike riik? Näha ju on mis Brüsselis toimub, lipud, ühenenud rahvas, mida asja??

  • Avatar

    Nuhkimine,ärisaladuste ja tehnoloogia varastamine on kõikide riikide salateenistuste üks põhiülesandeid. Seda ei saa neile isegi pahaks panna.Sama palju kui me kardame Huawei seadmeid, tuleb meil karta ka “sõprade” pealtkuulamist, jälgimist. Äri on äri ja konkurents konkurents! Äri ei anna äbeneda!

Kommentaarid on keelatud

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused