Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kallase-Halliku skandaali keskmes oleva Metaprindi ärisuund on sanktsioonide all

24.08.2023
Rootsi kuningapaar ja Eesti sanktsioonirikkujapaar.
© Scanpix

Kui peaminister Kaja Kallas on üritanud pisendada oma abikaasa Arvo Halliku osalusega transpordiettevõtte Stark Logisticsi Venemaa-suunalise äri olemust, siis tegelikult on Stark Logisticsi suuromaniku Metaprint Venemaa-suunaline äri üheselt sanktsioonide all, vähemalt nii tõdeb ettevõte ise oma viimases majandusaasta aruandes.

Kaja Kallase nappidest kommentaaridest on võimalik välja lugeda, et Stark Logistics osutas Metaprindile veoteenust, et ära tuua Venemaal sõja puhkemise järel kinni pandud tehas. Samas kummalisel kombel Metaprint ise sedavõrd suurt ärilist otsust oma majandusaasta aruandes mainimisväärseks ei pidanud.

Venemaa ärisuuna kohta märgib ettevõte vaid, et sõjategevus Venemaa ja Ukraina vahel toob jätkuvalt ebaselgust edasiste arengute osas. “Tänavu 27. märtsil jõustus uus Euroopa Liidu sanktsioonide pakett, mis tugevalt mõjutab Metaprinti tegevust Venemaa suunal, nimelt on keelatud müüa Venemaale aerosoolpudeleid ja tinatatud toorplekki,” tõdeb Metaprint.

Ettevõtte juhtkond toob välja, et ettevõtte Venemaa-suunaline käive kukkus alates 27. märtsist 70 protsenti, kuid firma on leidnud kukkuvale müügitulule uusi turgusid. Venemaal oleva äriüksuse sulgemise kohta ei leia Metaprindi majanduaasta aruandest silpigi, samuti jääb selgusetuks, kuidas saab Venemaal säilida 30 protsenti käibest, kui seal enam ei tegutseta ja äri tuuakse Eestisse.

Ometi rääkides Stark Logisticsi tegevjuhi Kristjan Kraag kolmapäeval just Metaprindi tehase kolimisest, millega seoses on nad pärast sõja puhkemist rekadega Venemaa vahet sõitnud. Kraadi sõnul on Metaprindil Venemaal aerosoolpakendi tehas, mille tegevuse lõpetamist on selle omanik Eesti meedias kogu aeg avalikult kommenteerinud.

“Stark Logistics on aidanud selle ettevõtte äritegevust Venemaal lõpetada, kuna tunneme klienti hästi, sest kliendi omanik on enamusomanik ka Stark Logisticsis. Kõik veod on toimunud selleks ettenähtud moel, Eesti pädevatel asutustel on nendest hästi dokumenteeritud ülevaade ning ühelegi Venemaa ettevõtjale ega sealsele lõplikule kasusaajale ei ole selle käigus tulu tekkinud – kasutatud rekad ei ole toimunud äravedude raames isegi tankinud Venemaal,” selgitas Kraag kolmapäeval.

Üldjoontes läheb Metaprindil hästi. Ettevõtte müügitulu kasvas möödunud aastal 21,2 protsenti 99,7 miljoni euroni ning ettevõtte puhaskasum kerkis aastavõrdluses 27,5 protsenti 15,4 miljoni euroni. (BNS)