Kalle Mälberg: Räpina vallakremlis pakivad oravad pliiatsid pinalisse

Eesti,
- Updated

Mis saab siis, kui oled sovjetiajast saati kaua ja sulnilt valitsenud? Ainuvõimu põlistanud, kuulekaid valla söögiküna ümber sokutanud, vanainimeste valijahääli nihverdanud, elektroonilise hääletusega susserdanud, kohalikku keelt ja kombeid “heakodukohaks” mõnitanud, miljon eurot Lämmijärve mutta matnud, vallarahva eluolu edendamata jätnud, tuhatkond noort ja hakkajat Räpinast pagendanud.

Alguses ei juhtu midagi. Jätkuvalt eksitab 5 km teeviit Räpinast “Peipsi randa” (tegelikult asub Räpina vald Lämmijärve kaldamaal – sisuliselt on idapiiril Euroopa suurjõgi, ainus põlispiir, kus kehtib ka Tartu rahu). Valel, öeldakse, on lühikesed jalad, tõde ei saa jalgu allagi… Veel kulub aega, tükk tühja maad, kuni külameeste tumemeel kuhjub, pahameel elatakse pudelisse, vaen koguneb ja tusameel suubub Räpina vallavolikogusse, kus Ruusa metsa- ja põllumees Tiit Kala, Naha köögiviljakasvataja Mait Meensalu, Võõpsu kala -ja heakorramees Vladimir Kondratjev, Ruusa transpordiettevõtja Artur Murumets,  Räpina inglise keele õpetaja Aira Meitus ja volikogu esimees, matemaatikaõpetaja Kaido Palu algatavad Räpina vallavanema umbusalduse, mis 7. märtsil 2016 häältega 10: 6 seadustas Reformierakonna asutaja, Räpina vallavanema Teet Helmi tagandamise vallarahadega ette võetud projektide ebaõnnestumise, toimingupiirangute eiramise ja valla arengute viltuvedamise eest. Vallavanema jätkamise poolt hääletasid volikogus mõistagi need, kes vallakremlist kaua matti saanud – kohalik haiglajuht, labidate ja luudade jagajad ning maamõõduga maid ja metsi kokku kühveldanud.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Nüüd, kus oravad langenud, saabub õnn meie õuele? Räpinasse tahavad inimesed tagasi tulla, laulda ja luua ning ehitada kodu. Võimalik. Räpina Perävallas hakkavad sirelid õitsema kaks nädalat varem kui Põõsaspea neemel – head ideed vabastuvad umbsest toast: Matkarada viib Võõpsust Nahale, Alar Kotli projekteeritud koolimajja, piki mahajäetud poldritammi – vaade Venemaale on tasuta kaasaanne! Puuküttega aurupaat toob meid Tartust Võõpsusse; paberivabriku savikojas on halgudega ahi, mis küpsetab kohalikust savist keraamikat; Lämmijärve sadamas on suur laululava, kus lühikese suve igal laupäeval jätkub üleilmne festival tuhandetele kultuurihuvilistele. Räpinas on 5 megavatine metsa-, põllu- ja olmejäätmete kuivfermentiseerimise energiajaam. Paisjärve ääres on valgusmajakas Suurtele Räpinlastele – Leonhard Lapinile, Aapo Ilvesele, Aleksander Kurtnale, Adolf Vaiglale ja Lembit Ulfsakule. Linnakese tänavad on lilleehtes, et näidata teed Vene rikkurile, kes pika sõidu järel leiab end tsivilisatsioonist – Moskvale lähimast Põhja-Euroopa linnast nimega Räpina, kus inglise stiilis ja prantsuse moodi pargid raamistavad klassitsistlikku Sillapää lossi.

TAUST: Räpina vallavolikogus jäi esmaspäeval 7.märtsil kavandatud umbusaldusavaldus vallavanem Teet Helmi vastu läbi viimata, kuna Helm otsustas ise ameti maha panna. Helm tõi tagasiastumise ettekäändeks tervisliku seisundi. Kümme volikogu liiget algatasid veebruaris Helmi vastu umbusaldusavalduse, heites talle ette Räpina sadama arendamise rahastamisega kaasnenud vigu. Umbusaldajate seas oli ka  kaks EKRE liiget: Tiit Kala ja Vladimir Kondratjev. Uus koalitsioon jätkab ilma Reformierkonnata.

FOTO: PM/Scanpix

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused