Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kallutatud ERR vajab põhjalikku restarti ülepolitiseeritusest professionaalsuse suunas

-
15.02.2020
Nii see ongi, ka tegelikus elus.
© Uued Uudised

Lõppeval nädalal tõusis paljude inimeste hinnangul taas teravalt päevakorda ajakirjanduse erapooliklikkus – Riigikogus toimunud välispoliitika-teemalise arutelu järel kajastasid ERR, Postimees ja teised peavooluväljaanded peamiselt opositsiooni seisukohti.

Eriti räigelt mõjus rahvusringhäälingu kallutatus, mida alljärgnevalt kirjeldab Varro Vooglaid.

“See, kuidas “Aktuaalne Kaamera” kajastas riigikogus toimunud välispoliitika arutelu, annab taas kord tunnistust ERRi häbitust ja ilmselgest poliitilisest kallutatusest.

Usun, et ka vähegi ausameelsed opositsiooni toetajad nõustuvad, et selline kajastus ei ole AKle kohane. Välisministri ettekannet ei kajastatud pea üldse (selle olulises, põhimõttelise tähtsusega osas) ning temalt ei võetud ka kommentaari, kogu käsitlus kajastas vaid opositsiooni kriitikat, ja sõna sai vaid Marko Mihkelson.

Tiina Jaakson AKst, kes selle uudisklipi tegi, oli ka kooseluseaduse läbisurumise ajal silmapaistvalt kallutatud ja ebaprofessionaalne. Nt meie suurt meeleavaldust riigikogu ees kajastas ta nii, et meilt kui korraldajatelt üldse kommentaari ei võtnud. Küll aga võttis ta kommentaari mitmetelt meelevalduse vastastelt, just nagu siin kõne all oleva klipi puhul.

Nii ei tohiks asjad käia ja ERRilt tuleks nõuda mitte vastust, vaid seda, et selge seaduserikkumise eest võetaks vastutus. /…/ Oma isiklikku antipaatiat valitsuse suhtes võib väljendada oma arvamuslugudes, mitte AK uudisklippide kaudu.”

ERR kasutab palju kaudset pahatahtlikku mõjutust: näiteks 6. jaanuaril ERR-i kodulehel oleva loo “Põlluaas: loodan, et Putin Tartusse ei tule”, on fookusesse püütud Moskva patriarhaadi kirik Riigikogu esimehe selja taga, mis peaks lugeja silmis neid kahte alateadlikult seostama.

Väga paljud ERR-i ajakirjanikud alates Johannes Trallast kuni Toomas Sildamini ei varjagi oma vaenulikkust valitsuse ja eriti EKRE suhtes, kasutades selleks ära iga võimalust – ja seda kõmuajakirjanike professionaalsusega.

Oma pahatahtlikkust demonsteeris ERR ka siseminister Mart Helme USA-visiiti kajastades pealkirjaga “Helme tutvus USA-s kanepi legaliseerimise tagajärgedega”. Kõnealune teema oli kogu visiidi käigus üsnagi teisejärguline teema.

Hiljem toob ERR välja, et “Helme külastas strateegiliste uuringutega tegelevat mõttekoda CSIS (Center for Strategic and International Studies), kus ta kuulas USA justiitsministri William Barri kõnet Hiina mõjuvõimust 5G valdkonnas ning tegi Barriga hiljem kiirkohtumise. Seejärel kohtus siseminister töisemas õhkkonnas ka teiste USA justiitsministeeriumi esindajatega.” Pealkiri aga edastab teema, mis peaks lugejale sisendama visiidi tähtsusetust.

Maksumaksja raha eest ülalpeetav ERR ei vaja ühesuunalist ülepolitiseeritust, vaid vajab professionaalsust – kõik lugude osapooled peavad võrdselt sõna saama, sündmusi peab kajastama mitte isiksuste ja poliitiliste eelistuste, vaid teema järgi ning ajakirjaniku antipaatiad ei tohi välja paista. Ehk siis peaksid Jüri Ratas, Indrek Saar, Kaja Kallas, Mart Helme, Urmas Reinsalu ja kõik teised poliitikud olema saatejuhi silmis võrdsed.

Täna sellist professionaalsust ERR-is pole. Aga ega seda saavutada polegi ju raske, peab vaid tahtmist olema. Praegu pole seda ERR-is grammigi.