Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kapo ei pea Riigikogu saadikute kuluhüvitiste kasutamise selgitamist enda ampluaaks

24.05.2022
Kaitsepolitsei
© Uued Uudised

Kaitsepolitsei vastas Riigikogu EKRE fraktsiooni avaldusele, et neil pole pädevust uurida Reformierakonna fraktsiooni liikmete Valdo Randpere ja Yoko Alenderi kuluhüvitiste kasutamise seaduspärasust ja sihtotstarbelisust. Samal ajal käib meedia andmetel Kingo suhtes just kuluhüvitiste kasutamise asjus „aktiivne kriminaaluurimine“, kuigi Kingo ise ei tea sellest enda sõnul midagi.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna fraktsioonisaadikud Kert Kingo ja Kalle Grünthal palusid Riigikogu korruptsioonivastasel erikomisjonil, kaitsepolitseil ja prokuratuuril uurida Reformierakonna fraktsiooni liikmete Valdo Randpere ja Yoko Alenderi kuluhüvitiste kasutamise seaduspärasust eelmisel nädalal.

Avalduses kirjutatakse, et Valdo Randpere on Tai Kuningriigis registreeritud ettevõtte Mango Beach A1 Co Ltd. omanik ja talle kuulub Tai Kuningriigis, Prachaupi provintsis, Ban Huay Yangil ca 5000 m2 suurusele maa-alale rajatud puhkuse- ehk kinnisvarakompleks. Valdo Randpere on Eesti-Tai, Eesti-Kambodža, Eesti-Laose, Eesti-Myanmari ja Eesti-Vietnami parlamendirühmade asutaja ja esimees.

„Arvestades, et Randpere omab Tai Kuningriigis ärilist huvi, siis on põhjust arvata, et parlamendirühmade riikide valik, mis ümbritsevad Tai Kuningriiki, ei ole juhuslik, vaid selle eesmärgiks võib olla kasutada riigikogu liikmetele ettenähtud kuluhüvitisi isiklikul eesmärgil,“ seisab avalduses.

Samuti juhitakse avalduses tähelepanu, et Yoko Alender on elanud pikka aega Rootsi Kuningriigis, mistõttu seob teda Rootsi Kuningriigiga palju isiklikku. Lisaks märgitakse avalduses, et Yoko Alender tegeleb muuhulgas budismi ja joogaga ning viib läbi erinevaid vaimsusele tuginevaid koolitusi. Alender on Eesti-Rootsi ja Eesti-Taani parlamendirühmade asutaja ja esimees ning Eesti-India parlamendirühma aseesimees.

„Arvestades, et Alender on perekondlikult seotud Rootsi Kuningriigiga, siis on põhjust arvata, et parlamendirühmade riikide valik ei ole juhuslik, vaid selle eesmärgiks võib olla kasutada riigikogu liikmetele ettenähtud kuluhüvitisi isiklikul eesmärgil nagu sõprade või perekonnaliikmete külastamine. Samuti on põhjust arvata, et Eesti-India parlamendirühma kuulumise on tinginud Yoko Alenderi huvi budismi ja jooga vastu, mitte parlamentide vaheline koostöö,“ osutatakse avalduses.

Kingo ja Grünthal palusid õiguskaitseorganitel uurida, kas Randpere ja Alender on kuluhüvitiste arvelt tasunud välislähetuste eest, kas kuluhüvitised on seotud riigikogu tööga ja kas lähetuse vormistamise aluseks on korrektsed dokumendid.

Kaitsepolitsei saadetud vastuses kirjutati, et käsitles pöördumist selgitustaotlusena ning selgitustaotluses soovitud selgitust või teavet anda pole nende pädevuses ning edastas selgitustaotluse pädevale adressaadile ehk Rigikogule.

Kaitsepolitsei märkis lisaks, et on selle vastuse kooskõlastanud Riigiprokuratuuriga