Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kas Eesti tööandjate arvates ongi tööjõupuuduse ainus lahendus riigi slaavlastega üleujutamine?

-
14.09.2018
Ukraina töölised maasikapõllul.
© Tairo Lutter/Postimees

Tööandjad räägivad üha enam töökäte puudusest Eestis, kuid kõigest paistab välja, et nad otsivad lihtsaid, endale kasulikke ja riigi saatust mittearvestavaid võimalusi.

Töökäte puudus Eestis on tinginud selle, et kolmandatest riikidest pärit võõrtööjõu kasutamine on võrreldes eelmise aastaga tõusnud üle 60 protsendi. Suur osa tulijatest on pärit Ukrainast ning töötavad hooajatöölistena, kelle puhul ei kehti nõue maksta vastava majandusala keskmist palka, annab teada Aktuaalne Kaamera.

Kui elamisloaga töötajaid ei saa Eestisse tuua, siis võetakse tööandjate keskliidu juhi Toomas Tamsari sõnul abiks lühiajalised või hooajatöötajad.

“Tõenäoliselt tuleb hooajatöölisi sel aastal kaks korda rohkem kui eelmisel aastal, aga see on jäämäe veepealne osa, sest tegelikult on väga palju ka renditööjõudu. Täpselt ei tea seda keegi. Me arvame, et võib-olla on neid 10 000, kes on ka pärit kolmandatest riikidest, kelle maksusid ei maksta Eestis, vaid kui üldse makstakse, siis Poolas, Leedus, ja kelle kohta me ei tea mitte midagi. See ei ole võib-olla mõistlik viis,” arutles Tamsar.

Miks mitte – hooajatöölised tähendavad leevendust töökäte puudusele, kuid see garanteerib, et nad ei jää siia alatiseks, täpsemalt Eesti niigi surve all olevat ühiskonda venestama.

Kujutagem ette, et need inimesed toodaks sisse elamisloaga – Eesti saaks oma niigi venestuvasse ühiskonda ja eriti hullusti venestuvasse töökeskkonda juurde kümneid tuhandeid slaavlasi! Elamisluba tähendab üldjuhul kinnistumist ja võimalust alaliselt jäämiseks, sest varsti on töömehe siinolek tööandjale paratamatu. Mis jääb järele Eesti rahvusriigist? Kas rahahimus kodumaa saatusega enam ei arvestatagi? Miks ei taheta endiselt omi inimesi võõrsilt tagasi tuua?

Muide, miks pole ülevaadet hooaja- ja renditöölistest? Kas maksu- ja tolliamet, kes passib Lätist toodavaid viinakoguseid, siis sellega ei tegele? Ja miks ettevõtjad neist riigile teada ei anna? Kas me oleme olukorras, kus tööandjad kasutavad massiliselt illegaalset tööjõudu ja riik ei sekku teadlikult või ei ole selleks võimeline? Aktuaalses Kaameras jutuks olnud ukrainlastest kõrvitsakorjajad on hooajatöölistena legaalselt – kellest räägib siis Tamsar? Tööandjate eestkõneleja toonist paistab parastamine – kui te ei luba meil seaduslikult töölisi sisse vedada, siis teeme seda salaja!

Eriti keerulises olukorras on aga töötlev tööstus ning ehitussektor, kes vajavad töölisi aasta läbi. Nii on näiteks Võrus tegutsev ehitusettevõtja sisuliselt loobunud Eesti tööturult tööjõu otsimisest, kirjutab ERR. Võru ettevõtjad, tooge koju need sajad sealtmail Soome lahkunud Kalevipojad, ja te saate lisaks oma kodukandi taas omi inimesi täis – aga asi on vist palganumbris, mida te ei raatsi maksta?

Jaagumäe OÜ juhatuse liige Tarmo Timmi on Aktuaalsele Kaamerale öelnud, et Eesti tööjõuga seoses on põhimure see, et elanikkond on vananemas, maapiirkonnad inimestest tühjenenud ja noori vähe. Siis ju olekski aeg endil ukrainlaste asemel eestlased koju tuua!

Eriti räigena tundub järgnev jutt: Tamsar ütles ERR-ile, et tööjõupuudus hõlmab ka näiteks sotsiaalhoolekannet, mis tähendab, et peagi ei suudeta enam eakate ja erivajadustega inimeste eest inimväärset hoolt kanda. Kas tõesti soovitakse tuua Eestisse umbkeelseid, kes peaksid hakkama hoolitsema eesti vanurite ja haigete eest? Kujutab Tamsar üldse ette, mida tähendab see, kui sellised inimesed ei suuda omavahel isegi korralikult suhelda?

Tööjõupuudust ei saa vaadata ainult tööandjate nutulaulu taustal, sest see on tohutu probleemivõrgustik – töökäte puuduse leevendamine ainult inimeste sisseveoga jagab surmahoope igas suunas, alates sellest, et odav tööjõud ei soosi investeerimist kaasaegsesse tehnoloogiasse kuni eestlaste osatähtsuse vähenemiseni demograafilises pildis.

Kogu selle teema võiks taandada ühele tasandile – kui kõik koju soovivad eestlased on taas kodumail töötamas ja Soomes on ainult need alles, kes ei tahagi enam tagasi tulla, alles siis räägime elamisloaga slaavlastest!