Kas ja miks peaks Martin Helme arstide ees vabandama?

Eesti,
- Updated
©Reuters/Scanpix
Elujaatajate marss Ecuadori pealinnas Quitos.

Aborditeemal puhkenud konflikt arstide ja EKRE ühe juhtpoliitiku vahel on taas mäng ühte väravasse.

Uued Uudised ei räägi Martin Helme nimel, vaid tema kaitseks. Ja praegusel hetkel pole kusagil näha vajadust kellegi ees vabandada.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

EKRE valimisprogrammis seisab: “Seame eesmärgiks vähendada meditsiinilise põhjenduseta abortide arvu erinevate meetmete abil, muuhulgas lõpetame nende rahastamise maksumaksja raviraha eest.”

Martin Helme põhjendas ETV eetris EKRE abortide vastast hoiakut, et “meil [Eestis] tapetakse aastas 4500 last enne kui nad jõuavad sündida”, vahendab ERR.

Ta oli ka terav naistearstide kriitika suhtes: “Need on naistearstid, kes kaitsevad oma moraalset palet, olles osalenud ju süstemaatiliselt nende abortide sooritamisel ja rikkunud sellega Hippokratese vannet. Mina ei ole nõus, et nemad tulevad meile midagi rääkima inimõigustest.”

“Arstid aitavad ja nõustavad inimesi, kuid peavad austama ka patsientide otsuseid. Paraku on abordid günekoloogia eriala üks osa. Süüdistada naistearste inimõiguste ja arstivande rikkumises selle eest, et nad teevad oma tööd, on ebaõiglane ja solvav,” kirjutab arstide liit vastuseks.

Arstid peaksid aru saama, et Eestis on suur kogukond inimesi, kes peavad usulistel või eetilistel kaalutustel juba tärganud elu katkestamist mõrvaks. Abordivastased ei kao kuhugi ja neil on õigus oma arvamusele.

Jah, abortide tegemine võib olla günekoloogi töö, kuid kui ta võtab osa elu katkestamisest naise puhul, kellele see rasedus oli “tööõnnetus” ehk hooletus kaitsevahendite kasutamisel, peab ta teadma, et elude eest võitlejatele on nende töö vastuvõetamatu, ja see võib pälvida valusat kriitikat.

Ehk siis – kui te teete lihtsalt oma tööd, mis on teatud ühiskonna osale sellises variandis vastik, siis olge valmis ka tagasilöökideks. Igal juhul ei ole mingit põhjust mängida solvatuid – kõrge tunnustus kõigile arstidele naiste heaks tehtava ennetustöö ja ravi eest, kuid abordid on see osa, mis jääb igal juhul kriitikavälja sisse.

Pealegi pole see rünnak Martin Helme vastu ju tingitud mingist solvamisest, vaid on tõenäoliselt poliitiline tellimustöö. Arstid teadsid väga hästi EKRE poliitilisest suunitlusest, tema valimisprogrammi aborte puudutavast osast ja lubadustest – EKRE kandidaat Kadri Vilba kirjutas enne valimisi meedias pikki jutte nii abordijäänuste kasutamisest ravimitööstuses kui ka sünnijärgsetest abortidest. Siis ei tahtnud keegi temaga diskuteerida.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ettepanek abortide osas jäi koalitsioonikõnelustel Keskerakonna ja Isamaa toetuseta, kirjutas ERR 15. märtsil. Seega oli selge, et EKRE abordivastasest kavast hakkab tööle ainult suurem nõustamine.

Rünnak algas siis, kui asi oli nii-öelda päevakorrast maas. 18. märtsil kirjutas ERR: “Aborte tehakse Eestis seitse korda vähem kui poole sajandi eest”, kus oli nii rõõmustavaid teateid abortide arvu langusest kui ka naisarstide hinnang teemale. Siis hakkas asi sarnanema juba rusikatega vehkimisega pärast kaklust.

Nii ongi nii arstide lahtipäästetud hüsteeria kui ka president Kaljulaidi vastavasisuline avaldus vaid osake teatud ühiskonnaosa rünnakust EKRE kaasamise vastu valitsuskõnelustesse, millega tahetakse rahvuskonservatiive veelgi rohkem demoniseerida.

Kas Martin Helme peaks vabandama? Uute Uudiste arvates kindlasti mitte, sest ta ei öelnud midagi valesti – see on erakonna ja kõigi eluvõitlejate seisukoht. Kuni arstid teevad aborte naistele, kes ei hooli kaitsevahenditest, on abordivastastel õigus neid kritiseerida. Või nõuaks ise neilt vabandust katkestatud elude pärast?

Uued Uudised kordavad üle, et arstide töö väärib igati tunnustust, kuid kui selles on eetilisi momente, mis hakkavad osale inimestest vastu, siis tuleb leppida vastastikuste selgitustega, mitte nõuda vabandamist selle eest, et mõtled teisiti.

Ja vasakliberaalsele ühiskonnaosale – unustage ära see vabanduste väljapeksmine, kui teie eesmärgiks pole mitte rahu vabandamise järel, vaid selle inimese alandamine, kes teie arvates midagi valesti ütles, ja temalt ka enesealandamise nõudmine. Rahvuskonservatiivid seda lõbu teile ei paku!

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused