Kas meediavale paljastub? Terviseameti hinnangul pole ükski sel aastal toimunud haigestumine seotud M.V.Woolist leitud bakteritüvega

Eesti,
- Updated
©Scanpix
VTA ametnikud ei saanud kalatehasesse sisse ja kutsusid politsei.

Kui Eestis algasid jutud ohtlikust listeeriabakterist ja listeeriasse surnud inimestest, kujundas meedia maaeluministri ründamiseks sellest pildi, nagu oleks surmajuhtumid seotud M.V.Wooliga, ning oma osa selles vales oli ka VTA-l.

Juba tollal juhtisid paljud inimesed tähelepanu sellele, et kuigi VTA väidab surmajuhtumite taga olevat M.V.Woolist pärit bakteri, pole Terviseamet surmajuhtumite puhul kinnitanud, et inimesed surid M.V.Wooli toodangu läbi.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

“Veterinaar- ja toiduameti tellitud geneetilised analüüsid tuvastasid, et agressiivne ja nakkav listeeriabakter ST1247 pärineb Eesti suurima kalatootja M. V. Wooli tehasest. Konkreetse tüvega baktereid on leitud nii kalatehase tootmishoonest kui ka haigestunud inimestelt,” kirjutas ERR 24. septembril.

“Seejuures Eestis on sama kalatehase toodangust saadud listeeriabakter nakatanud üheksa inimest, kellest kaks on surnud, selgub “Pealtnägija” kolmapäeval eetrisse minevast loost,” saab veel loost lugeda. (“Pealtnägija”: Kahelt surnud eestlaselt on leitud M.V. Wooli kalatehasest pärit listeeriabakter)

“Eesti kalatehases M. V. Wool pesitsev listeeriabakter on nakatanud Eestis üheksa inimest, kellest kaks on surnud,” kirjutas ka Postimees 25. septembril.

Ja nüüd, 5. detsembril kirjutab ERR loos “Terviseamet: tänavu on Eestis listeeriasse nakatunud 20 inimest” järgmist:

“Terviseameti andmetel on sel aastal listeeriasse nakatunud 20 inimest, neist 12 puhul on tehtud laboratoorselt kindlaks listeeria tüvi ST 87, ülejäänud kaheksal juhtumil pole tüvi veel teada, vahendas “Aktuaalne kaamera”. Kolm inimest on sama tüvega bakteri tõttu surnud. See ei ole M.V.Woolist leitud listeeriabakteri tüvi. Ükski sel aastal toimunud haigestumine pole seotud M.V.Woolist leitud bakteritüvega ST 1247.”

Terviseameti peadirektori asetäitja tervisekaitse alal Jelena Tomasova ütles, et sel aastal inimesi nakatanud listeeriabakter tüvega ST 87 levib toidu kaudu. “Läbi millise toidu, see on praegu tuvastamisel. Meil on juba mõned andmed, mis on tulnud EFSAst. ehk Euroopa Toiduohutuse Agentuurist, aga praegu me seda veel ei avalda,” lausus Tomasova.

Varasemate aastate haigestumisi on samuti tagantjärele seostatud M.V.Wooliga, kuid needki pole piisavalt tõestatud. ERR kirjutas 23. oktoobril: “”Pealtnägija” poole pöördus ema, kes kaotas viis aastat tagasi vastsündinu listerioosi tõttu. Ta ise jäi ellu üle noatera. Surmaga lõppenud haiguse põhjustas M.V. Wooli tehasest leitud bakteritüvi. /…/ Nii veterinaar- ja tervishoiuamet (VTA) kui ka neid teenindav labor jäävad DNA-analüüsile tuginedes endale kindlaks, et see bakteritüvi pärineb just M. V. Wooli tehasest.”

Niisiis on on peavoolumeedia levitanud VTA andmetele toetudes tõestamata infot, nagu oleks surmajuhtumeid põhjustanud just nimelt M.V.Wooli toodang. Sellega on nii VTA kui ka Eesti ajakirjandus tekitanud firmale põhjuseta tohutut kahju – isegi kui sealt leiti bakteritüvi ST 1247, on selle tõestamata seostamine inimeste surmadega põhjustanud konkreetse kalatöötleja toodangust loobumist.

Kas meedia ja VTA võtavad vastuse ja leheneegrid seejuures vabandavad valeinfo edastamise eest?

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused