Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kas Tallinna “vabastamise” lainel? ERR tõi maksumaksja raha eest tele-ekraanile stalinlikud ööpommitajad

19.10.2021
ERR on võtnud kuulda Vene välisminister Lavrovi üleskutset.
© Scanpix

1944. aasta märtsis pommitasid Punaarmee lennukid suure osa Tallinnast maatasa – ja täna tõusevad needsamad lennukid otse ERR-i majast lendu, et innustada siinset “surematut polku” ja raputada soola nende haavadele, kes selle stalinliku kuriteo üle elasid.

ETV eetris jookseb praegu nõukogulike sõjafilmide traditsioone jätkav Vene ööpommitajatest kõnelev mängufilm „Öised pääsukesed“ (2012). See putinliku, ideologiseeritud ajalookäsitluse võtmes Teise Maailmasõja teemasid käsitlev film on koguni 8-osaline – samas mahus eetriaja andmist Eesti ajaloofilmidele ja seriaalidele kohtab harva.

Lisaks oli septembris-oktoobris eetris 4-osaline 2018. aastal Venemaal toodetud „Badaberi kindlus“, mille keskmes on nõukogude sõjaväeluure heroiseerimine. Kanalis ETV+ oli eelmisel aastal eetris pikk kriminaalsari, mille peategelasteks olid Stalini-aegsed kriminaaljälitajad.

“Filmi kunstiline tase võtab hinge kinni, kindlasti mitte positiivses mõttes. Huvitav, et „patriootlike“ filmide eriti intensiivseks esitusajaks valiti just oktoobri alguse nädal, sest märtsipommitamise aastapäeval oleks eesti vaataja  jahmatus olnud veelgi suurem. Jääb mulje, et samad inimesed ostsid  ETV+ sisse ka pika ja põhjaliku tšekistide kriminaalsarja. Igal juhul on minu meelest põhjust järelemõtlemiseks, sest kui RTR Rossija juba on kaablite kaudu kättesaadav, siis miks peaks selle “paremaid palasid” vahendama Eesti maksumaksja raha eest,” kirjutab EKRE poliitik Anti Poolamets.

EKRE Riigikogu fraktsioon esitas kultuuriminister Anneli Otile ka arupärimise Vene propagandafilmide kohta Eesti Rahvusringhäälingus.

“Tänase Venemaa ajalookäsitlus on šovinistlik, olulisel määral võimude poolt suunatud ning tugevalt ideologiseeritud, töötades kaasa Putini-Venemaa poliitiliste eesmärkide saavutamisele. Vene propagandanarratiivide süstemaatiline levitamine ERRi eetris jätab mulje, et ERRis tehakse Putini propagandatöötajatele allhanget,” öeldakse arupärimises.

Riigikogus võeti 2020. aasta veebruaris vastu avaldus „Ajaloomälust ja ajaloo võltsimisest“, kuid Eesti Rahvusringhääling pole sellest ilmselt midagi kuulnud. Või ei hooli avaldusest.

Eesti poliitikud on küll palju rääkinud vastuseismisest Vene propagandale ja hoiatanud Kremli ajalookäsitluse eest, aga samas tuuakse “öised pääsukesed” stalinlik-putinlikku propagandat kinnistama. 9. mail seisavad Kaitseväe kalmistul asuva pronkssõduri juures Punaarmee vormis lapsed, kellele antakse just selliste propagandafilmidega innustust – ja meie omad kaitseväelased hiilivad “Aljošast” erariietes mööda.

Reformi- ja Keskerakonna ühisvalitsemise ajal juhtub kuidagi palju neid asju, mis on Kremlile ülikasulikud, alates poliitoravate referendumiküsimusest Venemaaga liitumise kohta kuni pikemajalise kavani kärpida kaitsekulutusi Moskva kasvava agressiivsuse tingimustes. “Öised pääsukesed” Kremli propaganda levitajana on sellele täienduseks.

Alles oli järjekordne Tallinna vabastamise/okupeerimise aastapäev ja tundub, et Eesti Rahvus(!)ringhääling tähistab oma filmiprogrammiga just “Nõukogude Eesti pealinna vabastamist.”