Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kert Kingo: Reformierakonna ettepanek jätta kolmandik rahvast arstiabist ilma on kuritegelik

-
27.09.2021
Kert Kingo
© UU

Reformierakonna liikme Margit Sutropi ettepanek lükata mittevaktsineeritud inimesed ravijärjekorras tahapoole on vastuolus nii Eesti praeguse ravikindlustuse põhimõtete kui ka põhiseadusega, kommenteerib Riigikogu EKRE fraktsiooni liige Kert Kingo Sutropi artiklit Eesti Päevalehes.

Kingo: „Eesti kehtib solidaarne ravikindlustussüsteem, mida rahastatakse sotsiaalmaksust. See tagab ravikindlustatud inimestele ühesuguse arstiabi, vaatamata nende rahalise panuse suurusele, isiklikule terviseriskile või vanusele. Meie ravikindlustussüsteem järgib rahvusvaheliselt heaks kiidetud põhimõtteid – võimalikult suur osa rahvastikust peab olema ravikindlustusega kaetud.“

Ta lisab, et Reformierakonna saadiku üleskutse alustada inimeste selekteerimist vaktsineerituse alusel tähendaks senise süsteemi üle parda heitmist – veelgi enam, sellega tõugataks ravikindlustussüsteemist välja kolmandik Eesti inimestest, sest umbes nii palju on meil vaktsineerimata inimesi. Selline samm rahva tervise seisukohast on Kingo sõnul kuritegelik.

Kingo: „Sutropi ettepaneku teine häda on selle põhiseadusevastasus. Kord, mille kohaselt vaktsineerimata inimesed ei saa teistega võrdsetel alustel arstiabi, on sisuliselt sundvaktsineerimise riiklik rakendamine. Nagu on viidanud ka õiguskantsler, nii leiab ka Eesti Konservatiivne Rahvaerakond, et Eestis, aga ka mujal maailmas kehtib jätkuvalt vaktsiinivabaduse põhimõte. Koroonaviirus ei anna õigus jalge alla trampida põhiseaduslikke kodanikuvabadusi.“

EKRE ei lepi mingil juhul valitsuse valitud strateegiaga rakendada Eestis sundvaktsineerimist koos sellega kaasnevate karistusaktsioonidega, iseäranis olukorras, kus puudub konsensus vaktsiinide tõhususe ja ohutuse suhtes.

„Reformierakond on unustanud, et demokraatlikus ühiskonnas ei suunata ühiskonna meelsust ja käitumist mitte jõuvõtete, vaid ühiskondliku dialoogi, veenmise ja argumentidega. Kui meil on olukord, kus kolmandik ühiskonnast ei taha end vaktsineerida, siis tuleb küsida, kelle tegemata töö see on? Arstide? Teadlaste? Võib-olla. Ent poliitiline vastutus vaktsineerimise ja koroonakriisiga mittehakkamasaamise eest langeb sotsiaalminister Tanel Kiigele ja peaminister Kaja Kallasele. Kindel on see, et mittevaktsineerijate hurjutamine ja ähvardamine ei suurenda mitte kuidagi ühiskondlikku sidusust ja usaldust riigi vastu ega aita koroonakriisi lahendusele kaasa,“ lisas Kingo.

Tema sõnul ei peaks Reformierakond ja valitsus mõtlema uusi tehnikaid, kuidas Eesti rahvast oma riigi vastu üles ässitada, vaid töötama pandeemia ohjeldamiseks välja täpsemini sihitud ning kodanike põhiõigusi mittekahjustavaid meetmeid.

Riigikogu liige Helle-Moonika Helme (EKRE) lisab, et põhimõtteliselt ütleb eetikaprofessor Margit Sutrop, kui ta soovitab vaktsineerimata inimesed arstiabist ilma jätta, et kõik, kes ei toeta Kaja Kallase valitsuse poliitikaid, surgu maha.

„Kui eetiline see on, jäägu siinkohal igaühe enda otsustada,“ märgib Helme.