Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kes sa tegelikult oled, Eerik-Niiles Kross? Hunt lambanahas?

-
18.11.2018
Kui palju on neil kahel ühist?
© Tiit Blaat/Ekspress Meedia

Niinimetatud luuraja Eerik-Niiles Kross on Postimehes Jüri Ratase valitsuse kallal käies püüdnud taas EKRE verbaalselt täis oksendada – tühi temaga, ja patoloogilise EKRE-foobiga pole mõtet mingil teemal vaieldagi.

Tegelikult võiks Krossile läheneda teistmoodi ehk “Who is Who?” Eesti poliitikas. Seda meest nimetatakse luurajaks ja luureeksperdiks, aga kelle luuraja ta tegelikult on?

See spioonimaailma tiitel on Krossile hea kattevari – mistahes küsitavuste korral võib ta vihjata teatud eluetappide salastatusele. Ju siis tuleb endal oletada. Enne aga tasuks meenutada kahte Krossis kahtlejat – praegust erakonnakaaslast Valdo Randperet, kes on küsinud, et miks venelased teda tahavad ja ameeriklased ei taha, ning vana politseinikku Koit Pikarot, kes soovitas Kross julgeolekuküsimuste juurest pika puuga minema peksta.

Kelle luuraja Kross siis on? Jah, venelased nõudsid tema väljaandmist, aga see võis olla kas partnerite tülliminek Arctic Sea operatsioonis või lihtsalt oma mehele kattevarju tegemine – nagunii Eesti Venemaale “omi” välja ei anna! Huvitaval kombel aga hakkas Venemaa just enne Krossi kandideerimist Tallinna linnapea kohale teda Interpoli kaudu välja nõudma, mis tagas poliitikule kõvasti hääli – ehk lootis Kreml oma mehe pukki aidata?

Tundub labase vandenõuteooriana? Aga miks siis ameeriklased Krossi eemale peletavad ega teda oma maale lubada ei taha – isegi ülikooli vangerdati ta sisse? Ja teda ei umbusalda mitte Trumpi Ameerika, vaid seda tegi ka Obama-aegne suurriik – just siis on põhjust sellest mehest eemale hoida. Ehk Kremli-sidemete tõttu?

Tuletagem meelde, et Kross kolis ju ka IRL-ist Reformierakonda – ju siis oli VEB Fondi ja Danske rahapesu kaudu Venemaaga seotud erakond kindlam seljatagune kui lihtsalt renegaatidest koosnev IRL.

Aastatel 1995–2000 oli Kross julgeoleku koordinatsioonidirektori büroo direktor, mis andiski talle niinimetatud luureeksperdi tiitli. Paraku jäi tema luurekarjäär lühikeseks ja väidetavalt seetõttu, et ta kasutas sealt saadud andmeid ärimeestelt väljapressimiseks, kuid nood panid seljad kokku, leidsid toetuse riigiaparaadist ja hoopis Kross pidi lahkuma.

Aastatel 2003–2004 töötas Kross Iraagis luurealal, kuid just see aeg on teada kui periood, kus juba keemiarelvade leidmisega (millest sai põhjendus ka invasioonile Iraaki) läbi kukkunud Lääne luured tegid ridamisi valeotsuseid ja -soovitusi, mis viisid rahvusliku leppimise ärajäämise ja ägenenud kodusõjani. Mis roll oli asjade untsukeeramisel Krossil?

Enne Gruusia sõda sai Krossist Gruusia valitsuse nõunik välis- ja meediasuhete ning julgeoleku küsimustes. Nagu me teame, sai Gruusia sõjas Venemaaga põhjalikult nahutada ja seda siseriiklike valeotsuste tõttu. Milliseid valenõuandeid andis Gruusia valitsusele Kross ja kelle tellimusel, et asjad nii metsa läksid?

Krossi Kõue mõis on pidevalt majanduslikes raskustes olnud. Kui vaadata Vikipeediat, siis seal on kirjas ka rida Krossiga seotud skandaale: Angotti juhtum, pildiskandaal ja nii edasi. Siit aga tulebki Uute Uudiste peamine küsimus: MIKS on Eerik-Niiles Kross kui ääretult ebausaldatav ja kahtlase taustaga tegelane riiklikes küsimustes üldse mingiks autoriteediks?