Kes võiks olla Vene mõjuagent? Isegi riiklik poliitika kubiseb Kremli mõjust!

Eesti,
- Updated
©Reuters/Scanpix
Nii nagu ukrainlased, tahaksid ka eestlased teada, kes on see “vatnik” Kremli Miša kõrval?

Eestis on pandud plahvatama pisike pomm, mis võib lähipäevadel teatud oletustelaine valla päästa.

Eesti Välisluureameti peadirektor Mikk Marran ütles reedel USA-s Aspeni julgeolekufoorumil, et avaliku elu tegelaste, nagu ajakirjanike, diplomaatide, äriinimeste ja poliitikute seast on leitud inimesi, kelle näol on arvatavasti tegemist Vene mõjuagentidega, vahendab Delfi.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„Me oleme tuvastanud poliitikutest, ajakirjanikest, diplomaatidest, äriinimestest koosneva võrgustiku, mis hõlmab tegelikult Venemaa mõjuagente ja kellele öeldakse, mida neil tuleb teha,“ ütles Marran. „Me näeme selgesti, et need inimesed suruvad peale Vene agendat.“

Eesti välisluurejuht keeldus nimetamast ühtki konkreetset poliitikut, diplomaati või ajakirjanikku, kelle puhul on kahtlus, et tegemist on hoopis mõjuagendiga.

Ka Uued Uudised püüavad pisut oletada. Kui lähtuda Marrani sõnadest “kellele öeldakse, mida neil tuleb teha”, siis võib eeldada, et tegu on inimestega, kes mingil põhjusel on Vene luureagentuuride lõa otsa sattunud. Ja esimese asjana tuleb kohe meelde VEB Fond ning sellega väidetavalt seotud erakond ja inimesed. Kui Riigikogus arutati seda küsimust, rõhutasid EKRE poliitikud ka kõnetoolist, et Venemaale kadunud raha ja selle smugeldajad on ilmselge julgeolekuoht – paljastuste kartuses on need inimesed Vene eriteenistuste tõmmata-lükata. Ja kuna VEB Fondi lugu püütakse endiselt vaiba alla pühkida, siis tundub, et see asi susiseb jätkuvalt.

Olla võib ka selliseid mõjuagente, keda keegi ei suuna, vaid kes vabatahtlikult Kremli sõnumeid edastavad. Neid võib otsida erakonnast, kellel on koostööleping Ühtse Venemaaga, mis ei pidavat midagi tähendama, kuid mida ikkagi keeldutakse prügikasti viskamast. Sellest erakonnast on pärit ka eurosaadik, kelle suust tulev jutt on äravahetamiseni sarnane RTR-i või PBK propagandaga.

Kui aga võtta seda, millise aktiivsuse on saavutanud venestamispoliitika praeguse vasakvalitsuse ajal – alates sisseveetavatest umbkeelsetest arstidest kuni ettevõtjate survena eksporditava slaavi tööjõuni – siis pakuks, et Vene mõju ulatub sügavale Stenbocki majja ja Tallinna linnavalitsusse. Meil on ka haridusminister ja uue liikumise Eesti 200 esinaine, kes mõlemad tahavad kangesti kakskeelseid lasteaedu varasest lapsepõlvest peale – mis te arvate, kas putinistidele on see meeltmööda või mitte?

Mis aga puutub ajakirjandusse, siis visake korra pilk venekeelsesse Delfisse ja vastu vaatab ehe putinlik kurjus. Ometigi semmib praegune valitsus mitmete Vene-mõjuga telekanalitega, tellides neilt reklaami ja saateid – see on kõige ehtsam Kremli mõjuruumis olek. Tuletagem meelde sedagi, kuidas õel eesti rahvale näkkusülitamine 26. märtsil Vabaduse platsil summutati riigivõimu poolt lihtlabaseks huligaansuseks. Meil pole vaja hakatagi üksipulgi otsima, kes poliitikutest, diplomaatidest või ärimeestest saavad Kremlilt raha – kui Tallinnas võtab umbkeelsus olmetasemelgi üha enam võimust, siis ongi riik juba Vene mõju all!

EKRE saadik Tallinna volikogus Helle-Moonika Helme kirjutab sotsiaalmeedias: “Ma tahaks nüüd seda maavärinat Eesti poliitikas näha, mis teoreetiliselt peaks sellisele avaldusele järgnema. Kahjuks aga on siiski kõige tõenäolisem, et midagi ei tehta. Kõik läheb vanaviisi edasi – mõjuagentidest poliitikud teevad poliitikat, ärimehed äri. Ja Keskerakond valitseb pealinna edasi ja selgeltnägija teab, et Ratas on jälle peaminister… Riigikaitse lammutajad õitsevad, sisserändele takkakiitjad saavad ordeneid… Kuigi Eesti seadused ütlevad väga selgelt, et võõrriikide heaks töötamine on seadusega karistatav. Ja seejuures, muide – pole vahet, kas keegi töötab Vene või mõne teise riigi mõjuagendina.”

Viimanegi lause on sulatõsi – mõnigi poliitik on ka Saksamaa või Prantsusmaa mõjuagent, kui tuletada meelde Taavi Rõivase kutsikalikku käitumist Merkeliga suheldes või Indrek Tarandi Macroni-vaimustust. Jah, nende mõjumaade näol on tegu Euroopa Liidu riikidega, kuid kui näiteks vastuolud kahe eelnimetatud maa vahel on tõesti tekkinud Prantsusmaa soovist Saksamaa positsioon Euroopas üle võtta, siis Macroni idealiseeriv Tarand on samuti mõjuagent, kes sokutab siia En Marche`t. Rääkimata Sorose fondidest, kes viivad väga selgelt ellu ühe vana mehe maailmalammutuslikku ideoloogiat.

Lähipäevad näitavad, kas välisluureameti peadirektori avaldus stiilis “mõjuagendid on olemas, aga ma ei ütle teile, kes nad on”, lükkab käima arutelu või hääbub kõik samamoodi nagu Vao pagulaskeskuse seina põlengu uurimine. Igal juhul tasub kaht mõistet – VEB Fond ja Vene mõjuagent – alati silmas pidada.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused