Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Keskerakonna toel Narva linnapeaks tõusnud staažikas reformierakondlane kiusas omal ajal tudengeid kirikus käimise eest

-
06.09.2021
Kirik
© UU

Narva linnavolikogu valis neljapäeval linnapeaks kauaaegse reformierakondlase Ants Liimetsa, kelle minevikku varjutavad ebameeldivad seigad.

Riigikogu EKRE fraktsiooni liige Helle-Moonika Helme räägib, et ta on aeg-ajalt jälginud sellenimelise persooni tähelendu nii riigiteenistuses pärast taasiseseisvumist kui ka Reformierakonnas. Helme on mõelnud, et kas see Ants Liimets on ikka sama inimene, kes kaheksakümnendate aastate teises pooles, kui ta oli Georg Otsa nim. Muusikakooli õpilane, represseeris kirikus käimise ja kirikus laulmise pärast.

„Ühtäkki ilmus meie tolleaegsesse õppekavasse selline aine, nagu ateism. Varem sellist ainet polnud, aga ju siis leidis nõukogude võim ja KGB, et muusikakoolis õppivaid noori varitseb ilmselgelt oht langeda “mentaalse oopiumi” haardesse ehk usuteele, hälbides seega kommunistlikule noorele ette nähtud põhiväärtuste teelt,“ meenutab ooperilauljaks õppinud Helle-Moonika Helme. „Ja meile ilmus koos uue õppeainega ka uus õpetaja, noor mees, kelle nimi oli Ants Liimets.“

Helle-Moonika ise oli selleks ajaks juba laulmas kirikukooris Oikumene, samuti läbis samal aastal salaja leerikooli ja tegi läbi ristimise. See kõik tuli hoida võimude eest vaka all, sest grupis, kes Helle-Moonikaga koos ristitud ja leeritatud, oli mitu Otsa-kooli õpilast, tudengeid teistest koolidest ning ka üks praeguseks tuntud ajaloolane ja ühiskonnategelane.

„Ükskord aga kui tund lõppes, ütles Ants Liimets mulle, et ma tuleksin klassi tagasi, et tal on mulle eraldi jutt. Ja hakkas rääkima, kuidas tema käib kirikutes nö nõukogudevaenulikku elementi tuvastamas ja on mind näinud Pühavaimu kirikus teenistusel avalikult altari ees koos kooriga laulmas,“ avaldab Helme.

See tõik valmistanud nüüdsele kauasele reformierakondlasele suure pettumuse, sest tema arvates ei tohiks kena ja noor aktiivne inimene, nagu Helle-Moonika seda oli, küll nii madalale langeda, et käib kirikus.

„Pidasime siis temaga maha korraliku filosoofilise debati nii usuküsimustes kui ka teemal, kas progressiivne noor ikka tohib end kirikus näidata või mitte,“ lisab Helme.

Igatahes manitseti teda tõsiselt järele mõtlema selle üle, mida see kõik talle kaasa võib tuua. Loomulikult teadis sm Liimets siis juba kõike ka salajasest ristimistalitusest. „Kust see info talle kättesaadavaks sai, võib vaid oletada,“ märgib Helle-Moonika Helme.

Pärast seda intsidenti võttis Helle-Moonika klaveriõpetaja, kes oli juhtumisi samal ajal kooli partorg, teda hoiatada, et tema peale on Ants Liimets käinud kooli juhtkonnas kaebamas ja nõuab tema koolist välja viskamist. Klaveriõpetajal oli ilmselgelt ebamugav seda infot edastada, aga ta oli hooliv ja südamlik inimene, ta püüdis siiski Helle-Moonikat veenda, et äkki ta ei käiks mõnda aega kirikus, et mitte anda põhjust enda koolist väljaheitmiseks. Helme: „Ta ütles ka, et talle ei meeldi see, mis Liimets teeb, aga kui see nii läheb, ei saa ta sinna midagi parata.“

Helle-Moonika Helme rääkis seda lugu Ants Liimetsa nime nimetamata TV 7 persoonisaates “Jumala jooksutüdrukud”. Pärast seda võttis Monikaga ühendust üks tema tolleaegne kaasõpilane ja küsis, et kas ta rääkis uuest Narva linnapeast. „Olles Liimetsa nüüd üle kõigi nende aastate uudistes näinud, sain kinnitada, et jah, rääkisin küll. Ja siis see tütarlaps ütles, et ka teda Liimets ähvardas ja sundis üles andma kaasõpilaste nimesid, kes käivad kirikus, et muidu ta talle hinnet välja ei pane.

See tütarlaps oli Marika Raja, kes räägib nii: „Elu jooksul läbi elatud sündmuste jadas on ilmselt igaühel episoode, mida parema meelega ei tahaks üldse meenutada. Minul on üks selline valus mälestus kaheksakümnendate aastate keskelt, mil õppisin Tallinnas Georg Otsa nim. Muusikakoolis, olles eelnevalt juba keskkooli lõpetanud.

Imetlesin oma õpetajaid, minu jaoks olid nad autoriteedid ja eeskujud. Samasuguse hoiakuga suhtusin ka ateismi õpetanud Ants Liimetsa, kes tundides oli väga tasakaalukas ja soliidne. Aine läbitud, tundides korralikult kohal käidud, läksin heausklikult matriklisse koondhinnet saama. Üllatuseks soovis Liimets enne hinde kirjutamist minult teenet. Selgus, et ta oli kursis minu pigem juhuslike kiriku külastamistega ja selle süü heastamiseks tuli mul oma kaasõpilaste kohta teada anda, kes jumalateenistustel käivad. Nimekirjas oli palju neid, kelle kohta ma ei osanud vastata, kuid mõnede kohta siiski teadsin.

Loomulikult adusin, et ainuõige teguviis oleks sellise info jagamisest keeldumine, kuid minus polnud tol ajal piisavalt täiskasvanulikkust, lisaks veel hirm enda pärast – ja niimoodi ladusin kogu teadaoleva info Liimetsale ette.

Siiamaani valutan südant oma teo pärast. Ma ei tea, mis kavatsustega Liimets sellist nimekirja koostas ja kui suuri probleeme neile noortele inimestele võidi tekitada.“

Ants Liimets on Reformierakonna liige olnud 26 aastat – alates 28. septembrist 1995. Liimets valiti Keskerakonna toel 26. augustil Narva uueks linnapeaks.