Keskkonnaameti tegevus Linnamäe hüdroelektrijaama vaidluses on silmakirjalik

Eesti,
Kai Rimmel

Tallinna Halduskohus tunnistas õigusvastaseks Keskkonnaameti tegevuse Linnamäe hüdroelektrijaama tegevusloa pikendamise menetlemisel ja sellega venitamisel ning andis Keskkonnaametile kuu aega taotluse uuesti läbi vaatamiseks. Amet tahab kalateede avamiseks ajaloolise paisu lammutada, sellele on vastu Muinsuskaitseamet, Jõelähtme vald, kohalikud elanikud ja energiatootja.

Keskkonnaamet ole tänaseni otsustanud Wooluvabrik OÜ poolt eelmise aasta 16. augustil esitatud vee erikasutusloa pikendamise taotlust ning on sellega põhjendamatult venitanud. Loa alusel toimub hüdroenergia tootmine Linnamäe paisul, mida amet soovib lammutada. Kohus nimetas silmakirjalikuks Keskkonnaameti väidet, et amet ei saagi luba pikendada, sest luba kaotas pikendamise taotluse menetlemise ajal tähtaja saabumise tõttu oma kehtivuse. Kohus märkis Keskkonnaameti tegevust taunides, et nii võib amet taotluse lahendamisega venitades saavutada omale soovitud tulemuse, kuid selline ei ole seadusandja tahe. Kohus jättis jõusse Linnamäe hüdroelektrijaama esmase õiguskaitse, mille alusel on jaam alates möödunud aasta septembrist kuni tänaseni töötanud.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Riigikogu liikme, Riigikogu toetusrühma Linnamäe hüdroelektrijaama kaitseks esimehe ja Jõelähtme vallavolikogu liikme Kai Rimmeli hinnangul pole Keskkonnaameti poolt ettekäändeks toodud 750 jões liikuvat lõhekala piisav põhjus suure paikkondliku tähtsusega energiataristuobjekti lammutamiseks. „Jõelähtme vald on väga huvitatud Linnamäe paisjärve säilimisest, kohalike elanike poolt on kogutud jaama toetuseks üle kahe tuhande allkirja,“ rääkis Kai Rimmel. “Antud juhul ei kaalu keskkonnahuvid, või täpsemalt Keskkonnaameti huvid, üles meie kodukandi majanduslikke ja sotsiaalseid huve. Paisuga seotud vaidluse lahendaks hästi ära kaitsekorralduskava muutmine ning lõheliste kaitsealaks oleva jõelõigu lühendamine.“

„Taotlesime Keskkonnametilt tegevusloa pikendamist juba peaaegu aasta tagasi, kuid pole tänaseni mingit otsust saanud,“ ütles Wooluvabrik OÜ juhatuse liige Vahur Kivistik. „Kuigi kohtu otsusega saame praegu tegevust jätkata, ei too see veel lõplikku lahendust. Jabur vastasseis Keskkonnaametiga jätkub, kusjuures mälestisena kaitse all oleva jaama säilitamist nõuavad nii Muinsuskaitseamet ja kui ka Jõelähtme vald. Pole normaalne, et riigiasutused peavad omavahel kohtus vaidlema, siin on vaja valitsuse konkreetset otsust.“

Linnamäe hüdroelektrijaam ja pais on rajatud 1922-1924 ning samast ajast on Jägala jõe paisutamisest tekkinud Linnamäe paisjärv. Jägala jõele rajatud Linnamäe paisu projekteeris 1917. aastal Soome insener Axel Werner Juselius, jaamas hakati elektrit tootma 1924. aastal. Hüdroelektrijaama hoone on 1924. aastal tunnistatud kauneimaks tööstusehitiseks ning 2016. aasta detsembris nimetati hüdroelektrijaama pais kultuurimälestiseks kui Eesti tööstusarhitektuuri silmapaistev näide. Tegemist on Eesti suurima hüdroelektrijaamaga, mille võimsus on 1,15 MW. Jaam võib aastas toota 7 GWh elektrienergiat. Jaama opereerib Wooluvabrik OÜ.

 

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused