Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Kindlates kätes Eesti”: Kaja Kallas loob “tarku töökohti”, “rumalad” töökohad pikaajalises hoolduses aga vaevlevad üha rohkem

18.11.2022
Eks näeb, kuhu kliimahullus paigutatakse. Pilt superministeeriumist on illustratiivne.
© UU

Viimastes infotundides on peaminister Kaja Kallas andnud ettevõtjatele “olulist” infot – koondamised ja pankrotid ei tulene mitte energiakriisist, vaid majanduses toimub “ümberstruktureerimine” ja luuakse “tarku töökohti”. Kahjuks mitte pikaajalises hoolduses.

Kolmapäevases valitsuse Riigikogu infotunnis rääkis Kaja Kallas: “Me näeme seda, et meil on majanduses töökohtade ümberstruktureerimine. Me oleme seda tegelikult kogu aeg tahtnud, et meil oleksid targemad töökohad, kus on kõrgemad palgad. Ja enim töökohti on loodud juurde niinimetatud targa majanduse valdkonnas. Võrreldes 2019. aastaga on kasvanud töökohtade arv infos ja sides, tervishoius, … ja teaduse-tehnika valdkonnas. /…/  majandusmudelid muutuvad, muutuvad ka olukorrad, kus üks teenus või toode on rohkem hinnas või ei ole. Ja enim töökohti on loodud selles targa majanduse valdkonnas.”

BNS aga vahendab reedel: “Mõttekoja Praxis analüüsist selgub, et pikaajalises hoolduses on tööjõupuudus muutumas aina kriitilisemaks – töötajaid hoiab hooldustööst eemale madal palk, kehvad töötingimused ja valdkonna halb maine.

Järgmise kümne aasta jooksul vajab Eesti pikaajalise hoolduse sektorisse ligi 3000 töötajat. Seda olukorras, kus lähitulevikus tööjõupuuduse iseeneslikku leevenemist ei ole oodata, sest nõudlus hooldusteenuste järele elanikkonna vananemise tõttu aina kasvab ja töötava elanikkonna osakaal väheneb. Hooldussektori koolituspakkumine kolme aasta kohta on küll 250 töötajat, kuid vajadus on üle kahe korra suurem. Samuti ei saa alati kindel olla, et koolitused läbinu jõuab hooldustöötajana tööle.

Valdkonna madalad palgad, kõrge stressitase, suur töökoormus ja ebasobivad töötingimused muudavad inimeste tööl hoidmise keeruliseks ning vajalike oskustega töötajad ei ole nõus kehvade tingimustega tööd tegema. Uuringud näitavad, et Euroopa Liidus on pikaajalise hoolduse töötajate palk riigi keskmisest ligikaudu 21 protsenti väiksem. See muudab tööjõu hoidmise ja palkamise keeruliseks, tööandjad peavad tegelema tööjõu voolavusega ja kaotavad töötajaid teistele sektoritele.”

Peaminister Kaja Kallas loob väidetavalt “tarku töökohti”, aga pikaajaline hooldus selle alla ei kuulu (kuigi peaminister mainib ka tervishoiu ära), sest seal on madalad palgad, rasked tööolud ja kaadrinappus. See-eest on Eesti Reformierakonna “kindlates kätes”.

Uued Uudised

Loe ka Elektrihinnad lakke ajanud Kaja Kallas propageerib “tarku töökohti”, mille toimimine sõltub täielikult elektri kättesaadavusest