Kohus pani ajakirjanikud oma sõnade eest vastutama. Üks autoritest süüdistas mõne aja eest alusetult ka Martin Helmet

Eesti, Uudised,
©Scanpix
Risto Berendson

Seda, et ajakirjanikud tõlgendavad fakte oma suva järgi või lausa valetavad pahatahtlikult, et oma müüginumbreid suurendada, on tuntud tõde. Nüüd loodi ka kohtus pretsedent, kus vastutama ei pandud mitte ainult väljaanne, vaid ajakirjanikud ise.

Nimelt jõustus sel nädalal Tallinna ringkonnakohtu otsus, mis mõistis Postimehe nüüdseks endistelt ajakirjanikelt Risto Berendsonilt ja Joosep Värgilt ettevõtja Margo Tomingase kasuks välja rahalise hüvitise ajalehes ilmunud valeväite avaldamise eest.

Ringkonnakohus käsitles artikli autoreid teole kaasaaitajatena ning asus seepärast seisukohale, et ajalehes avaldatud ebaõigete andmete puhul on avaldajaks nii ajalehe väljaandja kui ka artikli autor, mis on pretsedenti loov kohtulahend, sest esimest korda pani kohus ajakirjaniku isiklikult väljaandes avaldatu eest vastutama, vahendab ERR.

Otsus puudutab 8. juunil 2017 Postimehes avaldatud artiklit pealkirjaga “Bordelliärika kautsjoni korraldas Sarapuu väimees”, milles väideti, nagu oleks Margo Tomingas organiseerinud bordelliäris kahtlustuse saanud Tanel Aaviku kautsjoni tasumise.

Mõlema astme kohtud leidsid, et ajakirjanikud valisid teadlikult halvustava keelekasutuse ja jätsid andmete kontrollikohustuse sisuliselt täitmata, kuna avaldajad ei suutnud tuua kohtumenetluses ühtegi selgitust või tõendit selle kohta, kuidas nad anonüümselt allikalt saadud vihjet kontrollisid.

Seesama Risto Berendson, keda, muide, on pärjatud uuriva ajakirjaniku auhinna Bonnieri preemiaga, ajas mõne aja eest Õhtulehes täielikku jama Martin Helme suvila asjus. Selle valeuudise sisu lükkas ta järgmises lehenumbris väikses kirjas ümber, kuid vabandust ei järgnenud. Sama artikli mõistis hukka ka Pressinõukogu.

Kas kiirustamisest, liigsest enesekindlusest või lihtsalt lohakusest tingitud keskendumisraskustest tabas staarajakirjanikku tööõnnetus. Rahandusminister Helme majaluba, mida vallaametnik esialgu ei leidnud, oli täiesti olemas.

See ei takistanud Õhtulehe suurte pealkirjadega olematut skandaali tekitada. Üks kommentaator nimetas seda esilehel ilmunud üllitist tabavalt mustandiks.

UU

Kommentaarid

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused