KOV 2017: Urmas Espenberg: kavandame ja ehitame välja Haabersti linnaosakeskused!

Eesti,
- Updated
haabersti

Tallinna linnaosad on kasvanud nii suureks, et elukvaliteedi tagamiseks tuleb hakata teadlikumalt planeerima ja välja ehitama linnaosakeskusi, leiab Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esinumber Haaberstis URMAS ESPENBERG.

Oma perega Haaberstis elav Urmas Espenberg juhib tähelepanu tõsiasjale, et tänavuse märtsikuu seisuga elab Haaberstis 44 801 inimest. Ehk kui Haabersti oleks linn, siis oleks see Narva ja Pärnu vahel Eesti suuruselt neljas.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

„Sellele vaatamata ei ole tänaseni välja ehitatud linnaosakeskust. See tähendab, et nii kauplused, asutused kui ka vaba aja veetmise võimalused on hajutatud üle Tallinna, mis omakorda tähendab, et tallinlastel kulub logistika peale ülemäära energiat ja aega. See ei peaks nii olema,“ leiab Espenberg.

Tema hinnangul on Haabersti piisavalt suur, et hakata kujundama moodsat, linnaosa elanike elu mugavamaks tegevat keskust.

„Euroopa linnadele on iseloomulik, et linna keskuseks on väljak, kus rahvas koos käib – näiteks turuplats või Raekoja plats. Selline avalik ruum hoogustab seltsielu ja soodustab linnaosa identiteedi tekkimist. Tööpäevadel on enamik äärelinna rahvast üle linna laiali, kes tööl, kes koolis. Aga linnaosa inimeste elu töövälisel ajal koondub taolise väljaku ümber.“

Arendame Rocca al Mare ja Nurmenuku keskust!

Praegu on Haabersti keskuseks kujunenud Rocca al Mare, aga sellega on mitu häda. „Kaubanduskeskus on ikkagi ainult ostlemiseks. Keskuse parkla on triiki autosid täis. Talvel ei koonduta nukras üksinduses konutava kuuse ümber, ei teki isegi jõulutunnet. Peaksime jõudma selleni, et inimene võiks Haabersti linnaosa südamest ja selle lähiümbrusest kätte saada kõik vajalikud teenused. Linnasüda võiks koondada lasteasutused, koolid, arstiabi, kohvikud, spordiklubid ja muud vaba aja veetmise võimalused,“ räägib Espenberg.

„Praegu puudub Haaberstis korralik kaetud turg, kristlik pühakoda ja saun. Ka need võiksid paikneda emmas-kummas linnaosakeskuses. Muuseas, kirik ei oleks mitte ainult Haabersti usukeskus, vaid aitaks ka vaeste ja kodutute abistamisel ning aitaks elu hammasrataste vahele jäänud inimestel taas jalule tõusta. Haabersti kindlasti väärib oma kogudust.“

Espenberg leiab, et kuna Haabersti ringist on juba saanud linnaosa sõlmpunkt – lähedusse jäävad Rocca al Mare kaubanduskeskus, Saku Suurhall, mitu spordiklubi, loomaaed – siis väärib see piirkond teadlikku ja järjepidevat arendamist linnosakeskusena. See tähendab vältimatult jalakäijate ala laiendamist.

„Rocca al Mare ei peaks aga jääma ainsaks linnaosasüdameks. Näiteks Väike-Õismäe süda on Nurmenuku keskuse ümbrus, ja see väärib kindlakäelisemat arendust, et olla toimiv linnaosakeskus. Vana, amortiseerunud keskuse asemele oleks vaja ehitada uus, kuhu tuleksid sotsiaal- ja noortekeskus, linnaosa infopunkt, poed, kohvikud, hotell, teenuspunktid ja apteek. Keskuse ette peaks jääma jalakäijate päralt autovaba plats.“

Uus kool Haaberstisse!

Espenbergi sõnul tuleb linnaosa planeerimisel arvestada, et Haabersti piirkonnad (Pikaliiva, Tiskre, Tiskre-Hansu, Kakumäe, Harkujärve) kasvavad jõudsalt – veel hiljuti tühjadel heina- ja metsamaadel laiuvad uued elamurajoonid. Selles piirkonnas on aga vaid üks kool, tasuline Rocca al Mare kool. Järjest enam oleks tarvis uut üldhariduskooli.

Haaberstis on vaja suurendada ka turvalisust. „See puudutab nii liiklust kui ka korralikku valgustust – eriti pimedatel sügis- ja talveõhtutel. Igaüks, eeskätt aga naised ja lapsed, peavad saama piirkonnas ohutult liikuda ja terviseradadel käia. Õismäel on täheldatud noortekampade aktiveerumist, ringi liigub inimesi, kes ilmselgelt on pärit arengumaadest,“ räägib Espenberg.

„Õnneks ei ole sisseränne, islamiterrorism ja getod Haaberstis veel probleem, kuid ohtu tuleb teadvustada ja ennetada. Kui vaja, peame tihendama politseipatrullide liikumist probleemsetes piirkondades. Ka naabrivalve ja kaamerate kasutamine eramurajoonides on ennast õigustanud.“

Haabersti peab saama mugavaks ja inimsõbralikuks linnaosaks. „Ent selleks tuleb linnavalitsusse valida inimesed, kelle arvates ei peaks Haabersti olema lihtsalt magala, vaid oma näo ja identiteediga linnaosa,“ ütleb Espenberg.

Urmas Espenber (56)

• Filosoofiakandidaat ja kirjanik
• Riigikogu EKRE fraktsiooni nõunik
• Reisinud giidina läbi pool maailma
• Nelja lapse isa
• EKRE esinumber Haaberstis


Haabersti aerofoto: Sander Ilvest, Postimees

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused