Kuidas teha libauudist – õppige Delfi Chemnitzi-kajastusest

Eesti,
- Updated
©Reuters/Scanpix
Seda rahva demonstratsiooni Chemnitzis peab Delfi neonatside märatsemiseks.

Portaal Delfi näitab üksipulgi ette, kuidas toimub libauudise kujundamine olemasolevate faktide põhjal.

Lauri Laugen on kirjutanud loo “Saksamaal algab kohtuprotsess Chemnitzis paremäärmuslaste rahutused esile kutsunud pussitamise üle”.  Täpsustatult kirjutab ta: “Saksamaal algab täna kohtuprotsess süürlase üle, keda süüdistatakse surmaga lõppenud pussitamises, mis kutsus eelmisel aastal Chemnitzis esile rassistliku tänavavägivalla ja paremäärmuslaste meeleavaldused.”

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Siin ajab toimetaja teadlikult segi põhjuse ja tagajärje. Kronoloogiliselt algas kõik sellega, et ka süüdistuse järgi pussitas süürlane koos tagaotsitava iraaklasega eelmise aasta augustis surnuks neile tänaval vastu tulnud 35-aastase sakslase Daniel Hilligi, kellega mehed tüli norima hakkasid.

Pärast seda algasid rahutused, mis põhinesid ilmselgel faktil, et immigrantide vägivald oli Saksamaal juba massiliseks muutunud (alustades Kölni käperdamisööst) ja sakslastel oli mõõt täis. Vägivald puhkes juba vasak- ja parempoolsete meeleavaldajate kokkupõrgetest. Tänavatele tulnud inimesed rääkisid tollal väljaandele Bild, et Saksamaal on kaks miljonit vaesuses elavat last, kellest valitsus ei hooli, samas kui raha raisatakse sisserändajatele, kes tööle ei lähe. Eriti suur on sotsiaalne ebavõrdsus endisel Ida-Saksamaal.

Delfi aga kujutab olukorda vaid jalgpallihuligaanide, võitluskunstide fännide ja neonatside vägivallana, kus läbi olevat pekstud kõik välismaalastena näivad inimesed. Ajakirjanik eitab või alatähtsustab fakti, et kogu sündmuste alus on üks – selleks oli varjupaigataotlejatest migrantide vägivald sakslase kallal. Vastureaktsiooni taust Delfit ei huvita – inimestel läheb hing täis, kui võõrad, kes soovivad väidetavalt sõja eest pelgupaika, toovad ise sõja ja surma võõrustajate maale kaasa.

Sakslase tapmise ja hilisema vägivalla vahel oli enne pingete kulmineerumist pikka aja vältel rahva rahulolematuspurse rahumeelsete miitingute näol, kuid selle momendi jätab Delfi ära – nende arvates algas kohe pärast sakslase tapmist “paremäärmuslaste vägivald”.

Lauri Laugeni seisukoht on seega ühene – kui võõras tuleb sinu koju ja vägivallatseb, siis kõik, mida sa teed tema vastu, teeb su paremäärmuslaseks, natsiks ja rassistiks, kaasa tunda aga tuleb pussitajale, kes röövis inimelu. Igastahes on kogu loos migrantide vägivallast ja terrorist oskuslikult kujundatud “rassismi” ja “neonatsismiga” hirmutamine.

Allikas: Delfi

Loe ka: Ametlik Saksamaa klaarib arveid Chemnitzis oma migratsioonivastasust välja näidanud “paremäärmuslastega”? ja Saksamaa keeb raevust migrantidest kurjategijate vastu

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused