Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Kulla leerimaja tunnistati kultuurimälestiseks

09.06.2015
Kulla leerimaja

Eelmisel nädalal kirjutas kultuuriminister alla käskkirjale, millega tunnistati kultuurimälestiseks Viljandimaal Halliste vallas asuv Kulla leerimaja.

Halliste koguduse jaoks ehitatud leerimaja sai valmis 1902. aastal. 1930ndatel kolis hoonesse Pornuse 6-klassiline algkool. Haridust jagati selles majas kuni 1990ndate keskpaigani, kui maakoolide sulgemise laines ei jäänud puutumata ka Halliste vald. Pärast seda on hoone seisnud tühjana ja tasapisi lagunenud ning võsasse kasvanud.

Leerimaja on ehitatud punastest tellistest historitsistlikus stiilis. See esindab just Viljandimaale ajalooliselt omast tellisarhitektuuri. Kulla leerimaja paikeb Halliste ja Abja-Paluoja vahelise maantee ääres, teisel pool teed on endise Halliste kihelkonnakooli mälestusmärk.

Valla eelarvest on plaanis ka leerimaja lähiaastatel põhjalikult renoveerida. Sel aastal on leerimaja remondiks planeeritud sada tuhat eurot, kogu maja täielikuks kordategemiseks läheb hinnanguliselt pool miljonit. Kulla leerimajast peaks saama valla ühistegevuse kodu, kuhu kolivad ka raamatukogu ja vallavalitsus.