Kulmukergitamise koht – Danske-Swedbanki taagaga Eesti olevat maailma väikseima rahapesuriskiga riik

Rubriik Eesti On
- Updated

Kas Eestis on kedagi, kelle suu ei läheks muigele või kulmud ei kerkiks, kuuldes, et Eesti on väikseima rahapesuriskiga riik maailmas?

Aga nii ERR-i uudis väidab: Mõttekoja Basel Institute of Governance käesoleva aasta raportis nimetatakse Eestit 125 vaatluse alla võetud riigi seas kõige väiksema rahapesuriskiga riigiks.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Basel AML Index on selle koostajate kinnitusel ainus mittetulundusorganisatsiooni poolt koostatud sõltumatu ja uuringutele põhinev indeks, mis reastab riigid lähtudes sellest, kui suur on seal risk rahapesuks ja terrorismi rahastamiseks (ML/TF).

Riikide hindamisel arvestatakse nii süsteemi, mis on loodud rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamiseks, kuid ka seonduvaid asjaolusid nagu korruptsioonitase, laiemad finantssektori reeglid, avalik läbipaistvus ning juriidlised ja poliitilised riskid.

Meil on kadunud VEB Fondi raha ja Siim Kallase miljonid, Danske ja Swedbank pesid siin pikkade aastate vältel  Venemaa ja teiste totalitaarrežiimide raha, kusjuures Eesti riigivõim seda ei märganud – ja ikkagi olema kõige parimal positsioonil?

Võib vaid ette kujutada, kui me oleks nimekirjas 100. või koguni 75. kohal? Siis vist oleks Eestis lausa tänavanurkadel avalikud rahapesu punktid ja terroristid vahetaks julgelt pargis rahakohvreid pommivööde vastu. Ja milline peaks välja nägema maa, kus rahapesuriski üldse pole?

Danske skandaal ujus ju alles mullu välja, kusjuures oli üllatuseks Eestile endalegi – kuidas siis saab väita, et riik on väikese riskitasemega? Hea oleks teada, kas hinnangute tegemisel võtab mõttekoda ette sõltumatud andmed või on nendele pihku pistetud mingid varasemate võimurite koostatud aruanded?

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused