Küsitlus: Reformierakonna ja EKRE toetused võrdsustusid

Eesti,
- Updated
©UU
EKRE lipp

EKRE jõudis järele Reformierakonnale, nüüd tuleb hakata Keskerakonda püüdma.

Ühiskonnuuringute Instituudi tellitud ja Turu-uuringute AS-i aasta alguses läbi viidud küsitlusest selgub, et populaarseim jätkuvalt Keskerakond, kuid teist ja kolmandat kohta jagavad võrdse toetusega Reformierakond ja Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE).

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

3.- 9. jaanuarini läbi viidud küsitluse kohaselt on 26 protsendiga populaarseim partei Keskerakond, kellele järgnevad võrdse 20 protsendise toetusega Reformierakond ja EKRE. Neljandal kohal on 12 protsendiga Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) ning viiendal kohal 9 protsendiga Isamaa. Valimiskünnise ületab ka 7 protsendise toetusega ka Eesti 200.

Ühiskonnauuringute Instituudi igas küsitluses palutakse vastajatel öelda lisaks muudele küsimustele oma erakondlik eelistus. Eelmise aasta viimane küsitlus viidi läbi 13.-19. detsembrini ning selle aasta esimene küsitlus 3.-9. jaanuarini. Eelmise aasta lõpu seisuga võrreldes pole erakondade toetusprotsentides märkimisväärseid muutuseid toimunud.

“Kuigi kõik muutused eelmise aasta lõpuga võrreldes jäävad statistilise vea piiresse, siis Reformierakonna toetuse puhul on näha pikemas plaanis langustrendi, mis on nende praeguse toetuse langetanud EKRE-ga samale tasemele,” sõnas Ühiskonnauuringute Instituudi analüütik Art Johanson. “Samal ajal tõusvas trendis näib olevat Keskerakonna ja Isamaa toetus ning EKRE ja Eesti 200 toetus püsib paigal.”

Toetusprotsentide põhjal on võimalik välja arvutada, milline oleks ligikaudne kohtade jaotus riigikogus, kui valimistel realiseeruksid praegused reitingud. Järgnevalt on kohtade arvu määramiseks käsitletud Eestit ühe valimisringkonnana. Kohtade arv on määratud Riigikogu valimise seaduses sätestatud kompensatsioonimandaatide jagamise mehhanismiga, mis annab suurematele erakondade natuke rohkem kohti kui nende toetusprotsent ja väiksematele natuke vähem. Samuti on arvestatud 5 protsendilist valimiskünnist. Täpset kohtade jaotumise protseduuri valimistel ei ole küsitlusandmete põhjal võimalik korrata.

Aasta esimeste reitingute põhjal pääseks riigikokku kuus erakonda. Keskerakond saaks 30 kohta, Reformierakond ja EKRE kumbki 22 kohta, SDE 13 ja Isamaa 8 kohta ning Eesti 200 6 kohta.

Küsitluse viis läbi Turu-uuringute AS veebikeskkonnas ning sellele vastas 1009 18-aastast ja vanemat Eesti kodanikku.

Allikas: BNS

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused