Küsitluse tulemused: EKRE on asunud Reformierakonda esikohalt kukutama

Eesti,
- Updated
©UU
Kui hoiad kõrgel EKRE lippu, siis sa erakondade populaarsusuuringusse ei kõlba. Pilt on illustratiivne.

Reformierakonna toetus on kukkunud lähiajaloo madalaimale tasemele ning valitsuse juhtpartei edestab teisel kohal olevat Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda veel vaid napi 1,4 protsendiga, selgub Ühiskonnauuringute Instituudi tellitud Norstat Eesti küsitlusest.

Viimaste tulemuste põhjal toetab Reformierakonda 25,6 protsenti, Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) 24,2 protsenti ja Keskerakonda 18,4 protsenti valimisõiguslikest kodanikest.

Reformierakonna toetus langes nädalaga 1,5 protsendi võrra ning viimased viis nädalat kestnud languse jooksul on peaministripartei kaotanud oma toetusest 5,4 protsendipunkti. See tähendab, et Reformierakonna toetus on nüüd madalaimal tasemel alates 2019. aasta algusest, kui Norstat Eesti erakondliku eelistuse küsitlustega alustas.

EKRE toetus on viimase kahe nädala jooksul kasvanud 2,3 protsendipunkti võrra ning vahe Reformierakonnaga on kahanenud 1,4 protsendipunktini. Nii väike pole nende kahe erakonna vahe Norstati küsitlustes varem olnud.

Teadur Martin Mölderi sõnul on praeguste pikaajaliste trendide jätkudes kuude küsimus, kui EKRE tõukab Reformierakonna Eesti populaarsema erakonna troonilt. “Reformierakond oli oma toetuse tipul 2019. aasta teises pooles, kui tal oli võimalus olla Jüri Ratase teise valitsuse varjus peamiseks opositsioonierakonnaks. Alates 2020. aasta algusest on nende toetus mõne üksiku ja silmapaistva erandiga, nagu näiteks Kaja Kallase valitsuse moodustamise moment, keskeltläbi pigem vähenenud kui kasvanud. Reformierakonnal on oht jääda Eesti 200 ja EKRE vahele lõksu,” märkis Mölder.

EKRE toetus oli alates 2019. aasta valimistest kuni 2021. aasta alguseni äärmiselt stabiilne ning hakkas jõudsalt kasvama alles siis, kui Jüri Ratas pidi peaministritooli Reformierakonnale loovutama.

Mölderi sõnul pole Reformierakond kunagi olnud nii tihedas poliitilises konkurentsis. “Vastaspoolusel ohustab teda EKRE, kes on palju tõsiseltvõetavam vastane, kui Keskerakond seda eales oleks suutnud olla. Ning nende endi tagalas on ennast sisse seadnud Eesti 200, kellel on väga tugev potentsiaal ajapikku hakata Reformierakonna tuumiktoetajaid enda selja taha koguma,” ütles Mölder.

Kohalike valimiste lõppedes hakatakse Mölderi sõnul valmistuma riigikogu valimisteks ning need jõujooned loksuvad paika just nüüd. “Praeguse valitsuse võimekus tulla välja hapuks läinud koroonavaktsineerimise protsessist ja saada hakkama jooksvalt üles kerkivate ja inimesi potentsiaalselt valusalt puudutavate probleemidega nagu elektrihinna tõus ning opositsiooni võimekus kuvada ennast valijatele mõistlikuma ja soodsama alternatiivina määravad ära selle, kuidas need jooned paika saavad,” ütles Mölder. (BNS)

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused