Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Lähebki lahti: eelarvetasakaaluks on vaja makse tõsta

09.03.2023
Reformierakonna valitsedes tuleb rahval sente lugeda.
© Uued Uudised

Reformierakonna esimees Kaja Kallas soovib võimaliku edasise peaministrina riigi nelja aasta jooksul eelarvetasakaalu viia, rahandusministeeriumi hinnangul on vaja selleks makse tõsta.

Riik on viimase paari aasta jooksu lastud suurde miinusesse, ometi ei takistanud see ei Reformierakonda, sotse ega Eesti 200 pimestada valimiste eel inimesi kallite lubadustega.

Nüüd on kibe tõde selgumas: rahandusministeeriumi hinnangul tuleks leida kate umbes 750 miljonile eurole, milleks ei piisa vaid kärbetest, vaid tuleks leida lisavahendeid ka makse tõstes.

Kolmapäeval koalitsiooniläbirääkimiste alguses andis rahandusministeerium koalitsiooni moodustavatele erakondadele ülevaate Eesti riigi rahanduslikust olukorrast. Midagi liialt rõõmustavat ülevaatest ei paista.

Kokkuvõtvalt on Eesti riigieelarve sügavas defitsiidis – näiteks sel aastal on eelarve tulude maht 16 miljardit eurot ja kulude maht 17 miljardit eurot ja kui midagi ette ei võta, siis olukord ei parane. Praegune valitsus näeb ette eelarvepuudujääki edasistel aastatel 2,6 protsenti sisemajanduse koguproduktist (SKP).

Ka majanduse ja eelarvelaekumise kasv

“Kui mõni aasta enne Covidit saeti koalitsiooniläbirääkimistel igat miljonit, siis täna me räägime sadadest miljonitest,” ütles eelarvepoliitika asekantslerina Sven Kirsipuu.

Samas märkis Kirsipuu, et suuri rahalisi võite kärbetest ei leia. Alles tehti riigisektoris kärbe, mille senini meeles olevad viljad on näiteks jõuasutuste orkestrite likvideerimine.

Seega jääb maksude tõstmine. Räägitakse kapitalimaksust, vara- ja transpordimaksust maamaksu tõstmisest, automaksust.

Koalitsioonikõnelustel osalev sotsist majandus- ja taristuminister Riina Sikkut vihjas, et jõukamad peavad ilmselt rohkem maksma hakkama.

Peaminister ja Reformierakonna esimees Kaja Kallas rõhutas pärast Stenbocki majas toimunud koalitsioonikõnelusi Eesti 200 ja Sotsiaaldemokraatidega, et eesmärk on ulatuslike reformide tulemusena jõuda nelja aastaga eelarvetasakaaluni.