Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Listeeria probleemiga asus esimese ministrina tegelema alles Mart Järvik

-
25.10.2019
Toiduohutuse probleem on muutunud poliitilise ärategemise vahendiks. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

Täna hommikul tuli ERR-i uudis selle kohta, et Riigikogu liige reformierakondlane Urmas Kruuse (2015-16 maaeluminister) kavatseb esitada drakoonilise teabenõude, et tutvuda maaeluministeeriumi ning veterinaar- ja toiduameti (VTA) listeeriajuhtumeid puudutava kirjavahetuse ning koosolekute protokollidega.

Kruuse eesmärk on selgitada välja, kas minister Mart Järvik on avalikkusele valetanud, teatas Reformierakond ERR-ile.

“Praegu on üleval tugev kahtlus, et minister on avalikkust eksitanud, seda nii meedias kui ka riigikogu kõnepuldist. Samuti on minister ja tema erakonnakaaslased püüdnud sõltumatut ametit poliitiliselt mõjutada,” ütles Kruuse. Kruuse ütles, et maaeluminister Järvik ja EKRE peavad kohe lõpetama poliitilise sekkumise VTA tegevusse, sest see kahjustab rahvusvaheliselt Eesti toiduohutussüsteemi usaldusväärsust ja võib mõjuda toiduainete ekspordile laastavalt.

Süüdistused on karmid, paraku veel karmimad faktid on vastupidised. Minister Mart Järvik on esimene maaelu/põllumajandusminister, kes on asunud tõsiselt probleemiga tegelema ja välja nõudnud objektiivseid andmeid selle bakteri leviku allikate kohta. Hoolimata sellest, et vastav ametkond ja osalt ka ministeerium hoidsid pikka aega ministrit teadmatuses.

Miks Kruuse ja tema eelkäija Ivari Padar vaikivad sellest, et Euroopast tulid teated listeeriatüve ST1247 leviku kohta Eestis juba aastal 2014? Sellele viitab Euroopa Haiguste Ennetamise ja Tõrje keskuse (ECDC) teade 27. märtsist 2019, mis, nagu järgnevast näeme, oli VTA-l infona kättesaadav juba 8. märtsil.

Selle järgi oli Eestis esimene leid juba juulis 2014 ja viimane enne aastat tänavust aastat veebruaris 2016. Kas VTA või ministeeriumi osakond informeerisid tollast ministrit Tarmo Tamme, pole teada. Ent kas Urmas Kruuse, olles eelnevalt olnud maaeluminister, oli täies teadmatuses ka listeeriast, arvestades seda, et just tema valitsusajal puhkes pool Eesti seakarja hävitanud aafrika seakatk? Väidetavalt oligi teadlik, aga ei pööranud tähelepanu, vaid tegeles ministeeriumi ja VTA kaadriprobleemidega.

Mis on olnud VTA roll, kui Euroopast hakkasid märtsis 2019 kanduma esimesed teated listeeria ohtliku tüve ST1247 kohta? Loeme ERR-i uudistest 19. märtsil 2019: „Veterinaar- ja toiduameti hinnangul ei ole alust Taanis esitatud süüdistustel, nagu oleks Eesti ettevõttest M.V. Wool pärit tooted seal puhkenud listerioosipuhangu allikaks.

“Meil ei ole alust arvata, et M.V. Wool tooted kujutaks ohtu meie või Taani inimestele,” ütles veterinaar- ja toiduameti pressiesindaja Elen Kurvits teisipäeval ERR-ile. Tema sõnul laekus ametile 8. märtsil Haiguste Ennetamise ja Tõrje Euroopa Keskuse (ECDC) ja Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) poolt informatsioon, milles anti teada viies Euroopa Liidu liikmesriigis Listeria Monocytogenese haiguspuhangutest inimestel. Reedel, 15. märtsil teavitas Taani pädev asutus Euroopa Liidu toidu ja sööda kiirhoiatussüsteemi RASFF vahendusel Eestit, et on algatanud Taani vahendaja kaudu Eesti ettevõtte M.V. Wool külmsuitsu kalatoodete turult tagasi kutsumise, ütles Kurvits.”

Sama uudist tsiteeris ka Äripäev 5. juunil: „Eesti pole süüdi. Taani veterinaar- ja toiduameti töötajate väitel põhjustas kolm aastat tagasi alanud listerioosipuhangu, mis viis seitse inimest haiglasse, kellest kaks suri, Eestist imporditud külmsuitsukala, kirjutas Postimees märtsis. Siinne veterinaar- ja toiduamet kinnitas seejärel ERRile, et Taani esitatud süüdistustel, nagu oleks ettevõttest M.V. Wool pärit tooted seal puhkenud listerioosipuhangu allikaks, ei ole alust.“

Sõna „puhang“ tõi Eesti meediasse see Äripäeva sõnum, mida hiljem on levitanud mitmed allikad, sealhulgas ERR. Tegu pole mingi puhanguga ega skandaaliga, vaid üksikute listeerialeidudega, mille otsest seost surmajuhtumitega pole tuvastatud.

Miks siis VTA juhid midagi ette ei võtnud, vaid jäid äraootavale seisukohale, et oma süüdistused kallata uue ministri kaela, kellele mingit ametlikku teavet ei edastatud, enne kui ta hakkas ajakirjanduses ilmunud materjalide ja muude kontaktide kaudu looma pilti sellest, mis tegelikult toimub nii M.V. Woolis kui ka Veterinaar- ja Toiduametis?

ERR ei kasutanud ka oma 24.10. AK materjalis ERR-i uudist märtsist, et M.V. Wooli pole alust süüdistada, vaid tegeles hoopis minister Mart Järviku alusetu süüdistamisega. Nagu nüüd selgub, Reformierakonna näpunäidete alusel. Minister Järvikut tuleks hoopis kiita, et hakkas lahendama tekkinud kriitilist olukorda, hankides vettpidavaid fakte olukorra kohta, mis ta lõpuks sai VTA juhilt Indrek Hallistelt 8. oktoobril 2019.

Mart Ummelas,
ministri nõunik