Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Listeeria või järjekordne ajakirjanduslik hüsteeria

-
03.10.2019
Kui on vaja hüsteeriat üles kütta, kõlbab selleks ka lihtne kala. Pilt on illustratiivne.
© Scanpix

Eelmisel nädalal küttis Eesti avalikkuse üles Eesti Ekspress, avaldades pika loo väidetavalt firma M.V. Wool kalatoodetest saadud listeeriabakteri mürgitustest, mis isegi Eestis olevat röövinud kahe inimese elu. Sama teema, nüüd juba tele-eetris, võttis üles ETV „Pealtnägija“. Tagajärgi polnud vaja kaua oodata: paar kauplusteketti teatas, et loobub firma kalatooteid müümast, sel nädalal teatas sama Tallink. Õhus on suure skandaali hõngu.

Miks nii läks? Eelkõige sellepärast, et Veterinaar- ja Toiduameti juhid teatavasti ei vaevunud informeerima eelnevalt Maaeluministeeriumi ega tema juhti suurde meediasse mineku kavatsusest. Kui Postimees oma juhtkirjas kirjutab täna seoses eile avaldatud maaeluministri Mart Järviku pressiteatega: „Kui ministri eesmärk oli pingeid ja tagajärgi leevendada, siis tulnuks tal VTAga olukorda omavahel arutada ning rahulikuks jäämisele kaasa aitavad edasised tegevused ja sõnumid kokku leppida.“ Kahtlemata järgneb selline arutelu nüüd, aga juba uues, väga segases olukorras.

VTA paraku sellist initsiatiivi eelnevalt üles ei näidanud. Tähelepanuväärne on ka Postimehe juhtkirjas taas sisalduv viide ministri erakondlikule kuuluvusele. „Muu hulgas põrutas Järvik, et „õigusriigis ei määrata toidu ohutust ajakirjanduse pealkirjade alusel“, justnagu oleks ajakirjandus endale absoluutse tõe teadja staatust nõudnud ning ainult pealkirju avaldanud. Kuid olgu – EKRE-l, kuhu minister Järvik kuulub, on alati meediaga mõni kana kitkuda.“

On üsna selge, et peavoolumeedia võttis kalateema üles siiski ennekõike sellepärast, et pressiteate avaldas just EKRE minister. Vaatame, mida kirjutas Eesti Päevaleht oma juhtkirjas „Ministri kahtlane flirt mürgikalaga“: „Juhtum on keeruline, mängus on nii inimelud kui ka Eesti ärihuvid üle ilma, mistõttu on ka riskantne selles küsimuses tugevalt emma-kumma poole kaitsele asuda. See pole mustvalge juhtum. Seda kummastavam on, et äsja tegi viimast EKRE-sse kuuluv maaeluminister Mart Järvik, kes viskus jõuliselt M. V. Wooli kaitsele. Ta nimetas teema kajastamist avalikuks hukkamiseks, üldsuse hirmutamiseks ja paanika külvamiseks ning ründas avalikult enda alluvuses tegutsevat veterinaar- ja toiduametit.“

Kas ikka ründas? Pigem meenutas ameti juhtidele nendepoolset vastutust sellise paanika tekitamise pärast, mis kahjustab mitte ainult ühe ettevõtte mainet ja majandustegevust, vaid kogu Eesti toidu mainet. Just nüüd, kui lõppemas oli Eesti toidu kuu. Selle kampaania tagajärjed Eesti ekspordile võivad kajastuda miljonite eurode suuruses kahjumis.

Niisiis taas EKRE minister versus  ametnikud. Just nagu Politsei- ja Piirivalveameti juhi juhtumi puhul. Paraku oli seegi vastasseis just ajakirjanduse konstrueeritud nagu ka nüüd seoses listeeriahüsteeriaga. Kummalgi juhul on ministrid tegelnud otsustavalt oma haldusalas ilmneva soovimatusega leppida tänase poliitilise juhtimisega või koguni sellele otseselt vastu tegutseda.

Ajakirjandus võiks ükskord vaadata peeglisse ja hakata aru saama, et poliitiline vastutus eeldab ka õigust poliitikuil, sealhulgas ministreil, sekkuda oma haldusalas toimuvasse, järgides muidugi seadusi ja soovitades õiglase lahenduse leidmiseks otsida abi sõltumatult osapoolelt, viimase juhtumi puhul kohtult. Teisalt ministri kinnitus, et ta ise sööb sedasama kala, millest järjekindla uurimise ja sadade proovidega on amet lõpuks leidnud baktereid, aga koguses, mis vastab igati Euroopa normidele, väärib tunnustust.

Pealegi listerioos ei tapa kunagi iseseisvalt, vaid võib soodustada juba niigi nõrgestatud organismide haigestumise süvenemist. Pealegi esineb listeeriabakterit pea kõigis tööstuslikes toodetes, eelkõige siiski toorpiima- ja köögiviljatoitudes ning ka kuumutamata suitsu- või soolakalas, aga ka vääralt säilitatud toores kalas. Huvitav on küsida, miks keegi ei tegele sel juhul sushibaaride kinnipanemisega, kus toorest või külmsuitsutatud kala kasutatakse ju massiliselt.

UU