Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Loe nagu Ligi-aegsest rahapesust… Ukraina rahapesujuhtumis võis osaleda Eesti trükifirma Feature

06.08.2023
Ukraina tuli Eestisse raha pesema. Pilt on illustratiivne.
© UU

Kui Reformierakond oli võimul, pesti läbi Eesti Läände Venemaa raha. Nüüd on selgunud, et ka Ukraina korruptsioon sai Eestis tegutseda, seega on vasakliberaalide valitsedes siin lihtne skeeme punuda. Ainult EKRE üritas valitsuses olles pankade rahapesu pisutki lahti harutada.

Ukraina riiklik korruptsioonivastane büroo NABU (Національне Антикорупційне Бюро України) tegi avalikuks, et Ukraina riigile kuuluva dokumenditrükikoja korruptsioonijuhtumis on kahtlusaluste all ka Eesti ettevõte Feature OÜ, mis tegeleb turvadokumentide valmistamisega, vahendab ERR.

“OÜ Feature on kaasaegne ja kiiresti arenev ettevõtte isikutunnistuste ja muude riigidokumentide turvatrüki arendamise valdkonnas,” seisab ettevõtte kodulehel. “Tänu töötajate kõrgele kompetentsile, tööprotsesside kontrollile, strateegiliste partnerite valikule ja innovaatilistele lahendustele suudame me saavutada väga häid tulemusi ning ellu viia ettevõtte pikaajalist strateegiat turvadokumentide valmistamise valdkonnas.”

Prokuratuuri teatel esitasid nad kahtlustuse Feature osalemise kohta Ukraina riigile kuuluva dokumentide valmistamise trükikoja kohtuasjas juba 2021. aasta lõpus, kuid kohtusse pole asi veel jõudnud.

NABU teatas juulis, et paljastas ulatusliku rahvusvahelise skeemi, mille abil riisuti raha Ukraina riigitrükikojas, mis tegeleb Ukraina kodanike passide, ID-kaartide ja juhilubade valmistamisega.

Ukraina õiguskaitseorganid esitasid kahtlustuse Eesti ettevõtte juhtidele, kelle kaudu korraldati materjalide ostmist tühjade dokumendiplankide valmistamiseks. Ettevõte ostis materjale otse tootjatelt, misjärel müüs need 4–6 korda kõrgema hinnaga edasi riigiettevõttele. NABU teatel esitas Eesti ühise uurimise raames polügraafiakombinaadist varastatud raha legaliseerimise eest kahtlustuse neljale inimesele.

Prokuratuuri pressiteenistusest on varem öeldud ERR-i venekeelsete uudiste portaalile Rus.err.ee, et keskkriminaalpolitsei esitas 2021. aasta lõpus kolmele isikule kahtlustuse laiaulatuslikus rahapesus. Lisaks kahtlustatakse ühte inimest rahapesule kaasa aitamises.

“Kriminaalasi on kohtueelses menetluses ehk süüdistust kellelegi veel esitatud ei ole,” rõhutas prokuratuuri pressiesindaja.

Prokuratuur on varem teatanud, et kahtlustuse kohaselt pakkusid 55-aastane Priit, 54-aastane Aivar ja 50-aastane Dmitri rahapesuteenust, et varjata kuritegelikul teel saadud vara päritolu ja tegelikke omanikke. Raha varjamiseks kasutati eri riikides registreeritud ettevõtteid ja pangakontosid, mis olid kahtlustatavate kontrolli all. Kahtlustuse järgi pesti ligi 28 miljonit eurot. Rahapesule kaasa aitamises kahtlustatakse 51-aastast Svetlanat. Esialgsetel andmetel saadi see raha Ukrainas sooritatud kuritegude teel ja selle osas käib eraldiseisev uurimine. (BNS)