Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Lõhestajast president ei saa olla trendilooja – või siis on tegu äraspidise trendiga

-
09.12.2019
© UU

Postimehe rubriik “100 nägu” on vähemalt president Kersti Kaljulaidile omistatud trendilooja osas vägagi äraspidine ja kaldus.

“Trendilooja” aluseks väidetakse olevat “Sõna on vaba”, nagu teatas president Kersti Kaljulaidi pusa siis, kui praegune valitsus riigikogus oma ametivannet andis.

“Sellele sõnumile on kindlaks jäänud nii tol päeval ametisse saanud valitsus, kellest mõni käib oma sõnadega erakordselt vabalt ringi, kui ka president ise. Kaljulaid on kasutanud pea iga võimalust, et näidata, kui palju tema arusaam demokraatlikust ja sidusast riigivalitsemisest lahkneb praeguse valitsuse, eriti EKRE omast,” kirjutab Postimees.

Esimene vastuolu seisnebki selles, et kuigi presidendi arvates olevat sõna vaba, levitab ta arvamust, et EKRE “vaba sõna” ei ole õige. Ka Postimehe lause erakordselt vabalt sõnaga ringi käijatest viitab sellele, et sõnavabadus ei olevat ikkagi päris vaba, kellelegi olevat vaja suukorv pähe tõmmata.

Kersti Kaljulaidi trendilooja tiitel on vale ka sellepoolest, et ta on riigipea, kes peaks ühiskonda ühendama, president aga lõhestas just sel päeval kõnealust pusa kandes kogu ühiskonna veelgi hullemini – muuhulgas ka ühe ministri süütuse presumptsiooni eirates ja uuele valitsusele oma põlgust näidates. Selline inimene ei saa kuidagi kanda positiivset kuvandit, sest sellist vihkamistrendi ei saa õigeks pidada.

Kui Kaljulaidi kombel oleks tol päeval Riigikogus käitunud opositsiooni langenud reformierakonna liider Kaja Kallas, olnuks kõik arusaadav – riigipea aga astus sel hetkel kogu riigi presidendi rollist opositsiooni presidendi rolli.

Lause “Kui palju tema arusaam demokraatlikust ja sidusast riigivalitsemisest lahkneb praeguse valitsuse, eriti EKRE omast,” näitab eriti ilmekalt presidendi lõhestajarolli – ka halvimad uuringud näitavad valitsuserakondadele ühiskonnas kusagil 45-protsendilist toetust. Kaljulaid astub riigipeana otsest vastu nii suurele osale ühiskonnast – tegu on ehtsaima lammutajaga.

“Presidendina on ta leidnud oma kindla käekirja, kaitstes neid, kes seda tema arvates väärivad, ning võttes vastutuse paluda vabandust nende eest, kes tema arvates teevad teistele liiga,” kirjutab Postimees.

Ka see on äraspidine käsitlus – president ei tohiks ühiskonnast valida neid, kes tema arvates kaitset väärivad. Seda võivad teha kodanikud Maali ja Heino, aga mitte kogu riigi president. Vabanduse palumine nende eest, kes teevad teistele liiga – miks siis ei palunud Kaljulaid vabandust EKRE-lt, kellele tegi Mary Kross oma süüdistustega selgelt liiga?

Presidendile positiivse kuvandi loomine olukorras, kus tegu on täiesti silmnähtava ühiskonna lõhestajaga, on silmakirjalik. Ja nagu ikka, on Postimees teinud “100 näo” rubriigis Mart ja Martin Helmest ehtsad deemonid.