Lüpsjaks soovinud mees mees põrkas proovipäeval kokku ebainimlike töötingimustega

Eesti,
- Updated
©Erakogu
Urmo laudas proovipäeval

Eesti lehmalautadesse otsitakse tikutulega taga lüpsjaid, eeldades, et parimad spetsialistid tulevad Ukrainast. Tegelikkus on see, et ei otsita töölisi, vaid orje, kes on nõus tegema tööd kaks vahetust ühe päevaga. 38aastane Urmo Pärnumaalt räägib oma loo sellest, kuidas tema – parimates aastates mees – proovipäeval käis ja pettuma pidi.

Ta on tööd teinud autojuhina, sõitnud läbi risti-põiki nii Skandinaavia kui ka Euroopas ning muidugi ka Eestis, viimased aastad taksojuhina

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ent autojuhi amet hakkas end ammendama. Kevadel sai kolitud Pulli külla ja seal sattus ta nägema juhuslikult kuulutust selle kohta, et augustist otsitakse lüpsjaid, palka pakuti 1200-1400 eurot, miinus maksud.

„Tekkis huvi, kuna pakutud palk enam-vähem ja hoopis midagi muud, et hea vaheldus ja üsna lähedal ka,“ rääkis Urmo.

Peagi helistatigi talle tagasi ja lepiti kohtumine kokku. Urmo: „Käisin siis kohal, natuke tutvustati tööd ja lauda juhataja võttis kontakti ja juba ülejärgmisel päeval helistas hommiku 9.30, et millal saaksin proovipäevale tulla. Läksin samal päeval.“

Mees läks pool tundi varem kohale, talle näidati asjad ette. Kohal oli ka üks eesti naine, kes on juba 43 aastat lüpsmisega tegelenud, ja üks ukraina naine.

„Eesti naine näitas mulle ära, mis tööd tuleb teha enne, kui karjakud kell 14 lehmi tooma hakkavad. Laudas pidi olema 730 lehma ja neid tuleb lüpsta kahekesi kaks korda päevas keskmiselt on aega 10-12minutit 16 lehma, lauta mahub lüpsiks korraga 32 lehma – aega pole sekunditki, et kas või vetsus või suitsul käia.“

Selle kümne minuti jooksul tuleb jälgida piima kvaliteeti, nisad puhtaks pesta, lüpsikud alla panna, vajadusel haigeid lehmi süstima, vahepeal sõnnikut rookima, pudeleid täitma, millega lehma nisasid puhastatakse jne.

„Õhtune lüps kestis kella 14st kuni kella 19ni ja kõik käis jooksujalu, sest lehmade arv on nii meeletu ja sellele eelneb vähemalt pooletunnine ettevalmistus ja peale seda koristus,“ kirjeldas Urmo, kes juba esimese hooga sai aru, et sellise tempoga ei ole võimalik kvaliteetselt lehma lüpsta, seega tehakse kogu töö ülejala, mistõttu kannatab ka kvaliteet ja kui sa oled juhuslikult suutnud haige lehma piima lasta ühisesse katlasse, siis on kogu laadung tuksis ja töötajalt võetakse see palgast maha.

Tööpäev algab laudas hommikul vara, et mitte öelda öösel – kell 3.30 pead olema juba laudas ja tegema ettevalmistusi. Lüps algab kell 4 ja kui kõik sujub, siis kell 10ks on läbi (hommikune lüps kestab tund aega rohkem, sest lehmadel on öö jooksul rohkem piima kogunenud). Pärast seda on veel pool tundi koristust.

Seega kell 10.30 saab lüpsja pausile ja 13.30 peab olema tagasi, siis jälle kõik otsast peale kuni õhtuni – kell 20 saad ehk laudast välja, et tulla hommikul 3.30 tagasi… Seda neli päeva järjest, millele järgneb kaks vaba päeva.

„Meele teeb kurvaks see, et telekas ja lehtedes muud ei räägita, kui seda, et eestlane ei viitsi tööd teha, aga vaadake, millised on töötingimused!“ rääkis Urmo, kes oleks heameelega ametit vahetanud, kuid nüüd peab tagasi reka rooli taha istuma, sest palk ja töötunnid sellise hullu uhamise eest ei ole kuidagi vastavuses.

UU

28 commentsOn Lüpsjaks soovinud mees mees põrkas proovipäeval kokku ebainimlike töötingimustega

 • Avatar

  Eks juba sovjetiaegses suurfarmis oli seis suht sama. Jah, 200 pealises farmis oli torulüpsi korral tõepoolest rea peale (50 piimaandjat) üks lüpüsinaine koos lisakohustustega. Meite suurfarmis oli kalasaba lüpsiplatsil neli naist aga nende töökate käte vahelt käis läbi 2 tuhandepealise lauda lehmad. Varasema lüpsimasinate puhul tuli udarad pesta, eellüps, siis masin alla ja pärast veel järellüps. Ainsaks lisakohustuseks oli udarahaiged lehmad välja praakida. Tegelikult siis küll loeti hommikune ja õhtune lüps erinevateks vahetusteks (seda ka karjakute puhul), kuid tollane suht arvestatav palk ja juba kinnine päev meelitas enamiku naisi töötama kaks vahetust päevas. Töö pole kindlasti kerge ja ei midagi meelitavat aga tööjõu puudust ei olnud ning lüpsjate aasta keskmine palk oli majandi kõrgeim. Vahepeal uuenes ka lüpsipark ja vähenes ka lüpsjate vastutus ning töökoormus. Teoreetiliselt seega nagu võrreldav koormus aga praegused lüpsilehmad annavad praktiliselt poole rohkem piima, seega lüpsiaega kulub poole rohkem. Kuivõrd töökoormus kasvab (mina pole ise lüpsnud ei käsitsi ega masinaga, mina rohkem tehnilise poole töötaja) aga vähemalt tööaeg kindlasti kasvab. Veel tööajast ja kohustustest. 200 pealise lauda korral pidi lüpsja ise lüpsiseadmed pesema, kannulüpsi korral ka piimakannud. Põhimõtteliselt pidi hakkama saama ka pulsaatori (lüpsiseadme süda ja aju) puhastamise ja reguleerimisega. Torusselüpsi puhul ehk torustik ja piimatank karjabrigadiiri jagu. Ei tea, lihtsalt sellistesse farmidesse vähe asja. Suurtes farmides aga oli enamasti eraldi lüpsisüsteemi pesija või tegi seda lisatasu eest mõni töönarkomaan (vaba aega jäi ainult magamiseks).
  Ma ei tea, maapiirkondades elu hoidmiseks on pllmandus üks oluliseim haru, sest annab tööd nii põllumehele kui toiduainetetööstusele aga seda üleval pidada ukridest poolorjatega? Ja kauaks veel seda piimandust, eurotoetuste tulevik küsitav, Leedu>Valgevene>Venemaa ahel ärakukkumas.

 • Avatar

  To A.P. Pole küll minu asi, aga miks sa nii leili oled läinud selle loo peale? Lahendus on lihtsamast lihtsam. Andmed olemas. Uued Uudised lahkesti annab sulle aadressi. Mine ise sinna majandisse, sinna lauta. Tee ise proovipäev! Lihtne ju!!! Pole vaja nii paanitseda. Oma nahk on kuningas.
  Aga tolle lauda töölised pöördugu tööinspektsiooni. Tegelt peaks sinna kontrollid küll saatma nagu Repinski kitsefarmi, et kitsed elavad ebainimlikes tingimustes.
  Aga kes kaitseb inimesi?

  • Avatar

   Vaata, meil on globaalse kommunismi kukutamine käsil. Kommunism töötab imelihtsalt. Teaduslik fakt on, et ca 2% inimesi on lihtsalt hullud, kel on psüühikadefekt ja kes selle tõttu näevad asju erinevalt. Seda nimetatakse hallutsinatsiooniks. Sina näed laulupeo rongkäiku aga kommunist näed Dante põrgu stiilis jubedust, kus natsid tormavad neegreid lintšma. Selle lihtsa tõe pärast on meil juhtunud kõik jõledused läbi ajaloo. Nõiajaht keskajal, Prantsuse revolutsiioon, Vene revolutsioon, muud väiksemad hullused. Hull näeb maailma erinevalt, selles on probleem. Meie jaoks oli Gulag õudus kuubis aga kommunisti jaoks oli see väga hea töökoht kus oli võimalus rikkaks saada, ainult lollpead ja laiskvorstid ei viitsinud õppida ega töötada et elus edasi jõuda. Nagu kõik meditsiiniprobleemid, on ka hullumeelsus geneetiline ja nii pole ime, kui küüditajate ja mõrtsukate lapselapsed, kes varastasid ära kogu NLiidu vara ja kuulutasid ennast “eestiks”, näevad saraselt gulagiga oma orjanduslikke üritusi maailma parimate töökohtadena. Mujal on ka nii. Näiteks Ukrainas hakkasid kommunistid rahvuslasteks. Loomulikult muutus Ukraina rahvuslus propagandafilmist nähtud natsismiks koos kõigi jubedustega. Hulle tuleb püüdma hakata…:D:D

   • Avatar

    Äärmiselt inetu, kui keegi Urmo topib end provokaatorina kohta, kus miskipärast peale tema ei kaeble.
    Järgmisena võiks sama teha nt sünnitusmajas ja pärast kirjeldada naiste ebainimlikku seisundit, millises neil valus ja lausa antisanitaarne olla oli vms.
    Asi on provokatsioon ,maaelu ja põllumajanduse vastu kõikide märkide kohaselt, et luua koll, rikkuda Eesti põllumajandus kui selkline üldse.
    Kogu jamps pole nii ehk teisiti tõsiseltvõetav ja kaasa kiidab muidugi Juri, kes lisaks muule jaburusele kirjeldab, kuidas töölisi põllumajanduses pekstakse ja nad suitsiidini viiakse.
    Tublid- mis muud öelda, koomikud.

  • Avatar

   Sa oled ikka väga rumal. Soovitad selleks, et tunda ära sitt mul seda maitsta?
   Pole ka minu asi, aga miks sa nii asju määrad? Või soovitad nii toimida vaid teistel?
   Selge, et mees läks nalja tegema, mitte tööle ja tema motiivid on ebaselgad. Jah, pildi sai küll lehte- kui seda taotles.
   Ma ei pea mitte kusagile minema mingile proovipäevale, mingeid anmeid pole vaja, kui just ehk seda, kas tublil proovipäevalisel on mingid probleemid juhtimisõigusega.
   Minult “leili” minemist ja paanikat oodata on samuti alusetu ja ma ei näe sellisteks tegevusteks mingitki põhjust.
   Küll tegeleb keegi paaniliselt maal elavate ettevõtjate halvustamisega.
   Ja sina kaitse ikka ennast, need inimesed seal saavad ise hakkama.
   Valede levitamine aga minule tõepoolest ei meeldi ja see “proovipäeva” lugu on imetud lugu.

   • Avatar

    Kulla A. P
    Oma pildi ja nime lasin panna selle pärast, et muidu öeldakse, et pastakast imetud!
    Ja mul pole karta midagi ja nalja võid sa ise teha
    Milles on jutu point?
    Selles, et lehmade arv ja päeva pikkus ei ole kuidagi aktsepteeritav kahel inimesel teha
    Sellest saavad aru inimesed kes on seda tööd teinud ja teevad praegugi.
    Tavaline on, et 500 lehma ja neli inimest
    Antud laudas on asi täielikult käest ära ja selles see point ongi!!!

 • Avatar

  Kui töö on tasustatud korralikult, siis pole vaja pidevalt töötajaid otsida, see on kogu asja point. Pakkudes miinimumi kuupalgana või miinimumi tunnitasuna raske töö eest, otsitakse sundseisus olevaid inimesi, kel pole lihtsalt mingit muud valikut. Selge, et mõni maanaine harjub ära sellise orjatööga ja sureb tööpostil. Aga töötajaid juurde ei võeta, et teiste töölistel veidigi kergem oleks, sest siis kukub kasum. Siit ka välismaiste ‘orjade’ palkamise soov. See pole nii ainult põllumajanduses.

 • Avatar

  Kõik, mida Urmo ja Jüri kirjutavad, on usutav. Mu enda laudatöö kogemus jääb küll 1980-1990-tesse, kuid nagu selgub, pole fundamentaalseid muutusi toimunud. Samavõrra kui tehniline progress edeneb, laotakse lihtöölisele ka koormat juurde. Nii on igal alal. Või arvate, et postiljoni elu muutus kergemaks, kui jalakäimise asemel anti neile ametijalgrattad ja rataste asemele ametiautod? Laudatöö puhul rõhutaksin eriti sotsiaalsete sidemete katkemist. Sa ei sõida enam kuhugi, kui tööpäev on ööpäeva peale laiali jaotatud. Sugulaste sünnipäevad, vahvad laadad ja suveüritused, aidaa! Elad nohinal kolhoosiaegses kortermajas, isegi linnaskäik on keerukas, alati kella peale. Mis tulevikku või peret sa sellest ehitad!? Mis selgitab ka ukrainlaste leplikkust. Nad on Eestis niikuinii üürnikud, põlise sotsiaalvõrgu ja kultuuriüritusteta. Inimväärne elu eestlase mõistes tähendab midagi muud. Paljud oleks nõus nt. pool aastat küll rabelema, aga selle nimel, et mõne aastaga endale korter või maja osta, õppelaen tasuda ja kergemale tööle minna. Nii nagu eesti noored Austraaliaski on raske tööga raha teenimas on käinud.

 • Avatar

  Suur pilt on see, et turg põllumajanduses on solgitud! Põllumajandustoetused liidus
  on ebavõrdsed ja selle peab Eestis higi ja verega tasa tegema! Kutsuge päevaks suur eurooplane,
  Andrus Ansip, maksumaksja asemel lehmi lüpsma.

 • Avatar

  Lehma lüpsmine ongi raske töö ja varajane, sest lehm ei oota ja asi polekski probleem kui üks vahetus kestaks üks lüps (kuna lehmi on palju) ja saaks teha rahulikuma tempoga, et vahetus algab 3.30….ja lõpeb 12
  Ja olekski päev läbi ja homme jälle
  Või kui oled peale lõunases vahetuses siis õhtuni
  Oleks norm tunnid ja norm palk selle raske töö eest
  Aga millest käib jutt???
  730 lehma kahekesi kaks korda päevas lüpsta ja sellise tempoga et kvaliteet ja kõik muu kannatab
  4 päeva jutti??
  Kas sotsiaalset elu enam polegi?
  See ongi eba inimlik
  Tean samuti lüpsjaid vanast ajast kus olid laudad 200 lehmaga ja neljakesi jne
  Aga tänapäeval suured gigant farmid ei mõtle enam inimlukult vaid tähtis on toodangu maht ja kasum ja seda kõike orjastamis meetodeid kasutades
  See on see mis pähe ei mahu.

 • Jüri Kukk

  Olen ise selles maailmas üles kasvanud (mu ema oli pikki aastaid lüpsja), olen tassinud proovilüpsi ajal piimaämbreid, aidanud vasikat raske poegimise ajal välja sikutada ja näinud, kuidas “täis läinud” lehmi õhust tühjaks lastakse. See oli nõukaajal ja tänapäeval on enamik asju teisiti. Aga palju asju ei muutu – lüpsjad lähevad endiselt väga vara tööle. Töö on raske, sest ka lüpsiplatsi kanalist lüpsimasinaid nisade otsa seades tuleb pikalt käsi üleval hoida (pesuvesi jookseb seejuures varrukatesse), riietel on silo ja sõnniku hais endiselt küljes ja nii edasi. Lüpsja amet on raske, seda ka ukrainlaste jaoks, kes on inimesed nagu eestlasedki, aga leplikumad ja valmis seda tööd tegema. Ma ei oskagi soovitada, mis selles töös peaks muutma, et töölisi leitaks, aga see 1200-1400 eurot võib küll suurena tunduda, kuid iga sent on higi ja tervisega kinni makstud. Sama on traktoristide-kombaineritega, kes näiteks viljalõikuse ja hea ilma aegu tulevad pimedas põllult minema. Üks asi, millele oleks varem pidanud rõhuma – hoida maal kinni neid, kes tahavad maatööd teha, kes armastavad loomi ja kellel meeldib oma künnivagu vaadata. Aga kui maalt kadusid kõik poed, koolid, lasteaiad, postkontorid, arstipunktid ja muu, läksid ka maahingega inimesed sinna, kus lihtsam on. Kogu maaelu on üks kompleks ja liiga palju lülisid on vahelt välja lõhutud, et põllumajandus tõrgeteta toimiks.

  • Avatar

   Kümnesse! Ainult üks (retooriline) küsimus, kes valitsesid Eestit aja, kui kõik see toimus?

   • Avatar

    Eespool on üks öige kommentaaar. Inimesi on tööl liiga vähe, kui oleks rohkem, oleks paindlikum tööaeg ka vöimalik. Palju neid töötunde siis päevas tuleb, arvutage kokku. Kui palju tunnipalk? Kui lehmadel jääb piim nisadesse, jäävad nad haigeks. Udarapöletik tuleb. Kujutage ette, et keegi jääb tööl haigeks ja ei tule mitu päeva tööle, mis siis saab. Mitte mingit varutööjöudu ei ole. Kapitalism? Ahnus? Mis see on? Soov ellu jääda?

 • Avatar

  Olen ühel meele Urmoga. Tööturg on solgitud madala palgalistega nn. orjatööga seega hetkel soovitan piirid kinni välistööjõule. Kuigi asi on juba väga kurb kogu majanduses. Võ keegi irvhammas arvab et peabki olema meil orjatöö…proovigu ise.

  • Avatar

   Tahad, ma kirjutan veel südantlõhestavama loo?
   Kuidas ma orjapidajast põllumehe aidas ukrainlasest kupjalt vitstega pekstud sain ja kuidas mind sunniti 20 tundi järjest viljast tungalteri otsima, juua ka ei lubatud, et siis pole vaja ka midagi välja lasta ja paus oli 10 minutit, aganaleiba ja vett anti.
   Hästi kurva näoga pildi teen ka.

   • Avatar

    Kremli- Refi troll jälle vett sogamas ja oma ‘tõde’ kuulutamas.

   • Avatar

    Maal pole füüsiline vägivald töötajate kallal mingi uudis. Selliseid juhtumeid on olnud, et kui haigena tööle ei tule või lihtsalt ei jaksa, siis saad kolakat. Egas neid enesetappe päris ajaviiteks ka ei tehta.

 • Avatar

  Luftivend laudas- see on tõde ja tegelikkus.
  Kes ta sinna saatis koperdama ja sellist jama kirjutama?
  Kui kõik oleks nii kole ja ebainimlik, ei töötaks seal keegi.
  Ootame järgre, nt ebainimlikud töötingimused metsatööl, kaevanduses, kanalas jne.
  Otsustas lüpsjaks hakata- ise ka usub?

  • Avatar

   tundub,et oled väärakas.koli delfisse.

  • Avatar

   Kremli- Refi troll jälle vett sogamas ja oma ‘tõde’ kuulutamas.

   • Avatar

    Tubli mees oled sa Sven! Niikui mõistus üles ütleb- niipea on sinust mentaalselt üle inimesed Kremli, REF jms seotud.
    Teine poolearuline, keda arvatavasti ta elevaatorukujuline kaasa klobib ja sõimab, tituleerib tõerääkija väärakaks.
    Aga teate- mul on tegelikult hea meel, et olete olemas, sest on võrdlus arukate ja mittearukate osas alati võtta.
    Kui mingi ülesostetud propagandisti poolepäevane “lüpsjatöö” on teile mingi Püha Tõe kriteeriumiks- siis ei saa te just eriti arukad olla.
    Üldse ei viitsi muidu mõelda? Proovige vähemalt, no esimesed korrad võib isegi valus peas hakata, aga ehk harjute.

   • Avatar

    Sa A.P. oled ju puhta peast pehme, tont, kui aus olla. Sa arukas, teisi ametimehi mõnitav n2ssakas õpi emakeeles kirjutama. Mis sõna on “mõelda” ? Normaalne, mentaalselt terve ja peaga mõtlev (mitte sinumoodi, mõtlemise järel peakolu valutav) inimene kirjutab “MÕTELDA”.
    Sa ref, ma kingiks sulle statoili stardika ja kohe ilus oleks vaadata kuidas end stardid.

   • Avatar

    Hea Nipitiri- abiks algajale filoloogile, tasuta, üldharivaks infoks.
    Eesti keele seletav sõnaraamat:
    mõtlema ‹mõtelda e. mõelda, mõtelgu e. mõelgu, mõtelnud e. mõelnud, mõteldakse e. mõeldakse, mõteldud e. mõeldud 49› [Sõnaveeb]
    Eesti Keele Instituut:
    Kas verbi mõtlema da-vorm on mõtelda või mõelda? – Mõlemad on õiged.
    Nonii, spets- on veel mingeid lingvistilisi/filoloogilisi nõuandeid?
    Statoili küll enam pole. aga proovi endale turbaga tuli alla teha, või saepuruga, mille võid peast põrandale raputada.
    Taas- peetusega tegelastele on tõde mõnitus ja arukad ikka pahad- me ju teame, sa ei üllata.

  • Avatar

   See, mida see mees laudas tunda sai, ON TÕSI. Linnavurle arvab, et see kõik on bluff, aga tegelikkus ongi maal säärane. Neil, maainimestel pole võimalust, et see firma ei meeldi, lähen teise. Paljud käivad laudas tööl isegi paarkümne kilomeetri kauguselt, et ellu jääda. Olen ise maakas ja sõitnud kuni 18 tundi roolis, arvate, et sain kõva pappi—tutkit vasja, vähendati hoopis tunnihinnet.

   • Avatar

    See on hala ja hala hala enda pärast.
    Kas tõesti võtate tõsiselt seda, et mees soovis lüpsjaks saada?
    Et siis veokijuht? Mis elu on veokijuhil?
    4,5 tundi kliimaseadmega kabiinis, tagumiku all ergonoomiline iste, I-Shift või Opticruise automaatkast, sõidumugavus suurem kui sõiduautos. Mikroahi, kohvimasin ja läppar, paremal juhul ka telekas seinal. Tahad- viskad voodisse pikali.
    4,5 tundi ja siis KOHUSTUSLIK paus 45 minutit ja siis jälle 4,5 tundi ja päev läbi.
    Lisaks KOHUSTUSLIKUD 24 tunnised ja 45 tunnised pausid!
    Neid pole võimalik eirata, sest tahhograaf fikseerib iga meetri, iga liigutuse ja kui on tehtud rikkumine, võib suva riigi maanteekontroll, politsei selle eest karistada!
    Ma väidan, et sõita on veokiga ülimugav!
    Kas nüüd usute tõesti, et selge mõistusega mees, olukorras, kus veokijuhte otsitakse tööle, sest neid pole võtta, läheb tõsimeeli “tööle” kohta, kus on varajane äratus, sõnnik, niiskus, pidev rabamine, puuduvad mugavused jne!?
    Te usute tõesti?
    Kui nt oleks veokijuht Skandinaavias, siis vähemalt 2500 kätte palk, laevadel prii söök kasvõi lõhkiõgimiseni. Mina 2500 eest ei läheks, vaataks Norra või Taani tööandja ja ei sõidaks öösel, saaks 3000 kätte.
    Ja ta läheb lauta!? Kohe tõsimeeli?
    Pole usutav!
    Ka Eestis makstakse headele veokijuhtidele väga head palka, sest nii paljud veokijuhid on siit minema läinud, noori peale ei tule, sest need mudivad suunda ja on gängstad, hipsterid ja muud mutukad.
    Joodikud võetakse juba tööle, kuid need teevad täiega jamasid kokku.
    Ja nees läheb lauta!

 • Avatar
  Roman-Mati Kalde

  Selge see, et väärastunud meedia topib meile väsimatult ja kuritegelikult valeinfot

Lisa kommentaar:

Your email address will not be published.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused