Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

“Ma armastan Koidulat”

-
20.06.2022
Eesti kroonid

Ajal, mil suure hurraaga vastu võetud euro on totaalselt devalveerunud, tähistatakse Eestis 30 aasta möödumist Eesti kroonile üleminekust. Eesti oma raha, kroon, sai reaalsuseks täna täpselt 30 aastat tagasi, 20. juunil 1992. Seni kasutusel olnud rublad vahetati kolme päeva (20.–22. juuni) jooksul kroonideks.

Selle taustal on paslik vahendada Riigikogu EKRE fraktsiooni liikme Anti Poolametsa kampaaniat oma raha kaitsmiseks euro vastu 18 aastat hiljem.

Anti Poolamets: „Minu küsimus oli see, kas Eestis tõesti keegi sellele [Eesti krooni kaotamisele] vastu ei hakka. Kas tõesti kellelegi ei ole rahvusvaluuta enam väärtuslik? Kas keegi tõesti sõna ei võta?

Oli näha, et ega seda [euro tulekut] pole võimalik seisma panna, see oli valitsuse otsus, siin polnudki mingit referendumit. Aga minu soov oli vähemalt näidata ja tõestada, et Eesti rahvas ei taha oma rahvusvaluutast loobuda. Sellepärast panin kampaania püsti – töötasin välja visuaalse identiteedi, nagu moodsas keeles öeldakse.

Minu abikaasa Evelin disainis särgid: oli Carl Robert Jakobsoni särk, mis oli mõeldud naistele ja Lydia Koidula särk, mis oli mõeldud meestele. All olid vastavad kirjad: „Ma armastan Koidulat“ ja „Ma armastan Jakobsoni“. Selja peal ikka seesama „paragrahv ühe“ teema.

Selle kampaania käigus kogunes minu ümber palju inimesi, kes küsisid, kuidas nemad saavad kaasa aidata.

Entusiastid kogunesid ise, nõnda, nagu kunagi see mees, kes ütles, et kuule, mul on lennuk, lähme loobime lendlehed lennukilt alla.

Korraldasime koos Tallinna Rahvuslaste Klubiga meeleavaldusi Eesti Panga ees.

Lõpuks kogunes Eesti krooni kaitseks 10 000 allkirja. Viisime need suure kastiga Riigikogu esimehele Ene Ergmale.

Täpsemalt, 2010. aastal üle antud petitsioonis oli 10 300 allkirja, kus nõuti eurole ülemineku küsimuses rahvahääletuse korraldamist.

Spetsiaalse rahvahääletuse korraldamata jätmine ja otsene vastuolu põhiseaduse paragrahviga 111, mille järgi on Eesti raha emissiooni ainuõigus Eesti Pangal, mis näitab, et eurole üleminek ei ole legitiimne.

Allkirjade kogumise aktsioon algas 2010. aasta kevadel. Suvel koguti lisaks e-allkirjadele paljude aktivistide abiga allkirju tänavatel ja avalikel üritustel.

Paljud tahtsid oma meelsust avaldada ning selleks tegime veebikeskkonna www.meeitahaeurot.com, kus öelda oma seisukoht välja.“

Just oma raha oli see, mis aitas meid ühenduda lahti Nõukogude majanduse varemetest ja orienteeruda järk-järgult vabale maailmale.