Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Maarja Vaino oma kaksikvennast Martin Helmest: „Ta istus juba väiksest saati ja kuulas vanameeste jutte, mida nad ühiskonnaelust arvasid“

20.11.2023
Maarja Vaino

Kirjandusteadlane Maarja Vaino rääkis Vikerraadio saates “Käbi ei kuku…”, et olid oma kaksikvenna Martin Helmega väga lähedased ning tegid lapsena ka koerust.

Maarjale tuli meelde pahandus, mis kogu peret hirmul hoidis: “Peitsime end Martiniga maal ära, olime hiirvaikselt laua all ja terve pere otsis meid paaniliselt mitu tundi. Jalgvärav oli lahti, kardeti, et kaks väikest last on metsa läinud.”

Kuna kaksikutel hakkas peidukohas igav, siis lõpuks nad avastati ning leidmisrõõm oli sedavõrd suur, et pahanduse eest nad pahandada ei saanudki.

Maarja jutustas saates toredast lapsepõlvest koos Martini ja nende vanema õe Triinu, ema-isa ja vanavanematega. “Veetsime perega palju aega koos, käisime suvekodus Matsirannas, reisidel, vaatasime telerit ja arutasime nähtu üle, õhtuti luges isa meile ette raamatuid. Koos olemise aega oli palju.”

Kuna mõlemal vanemal oli võimalus töötada ka kodus, juhtus sedagi, et kaksikud lasteaiast ära põgenesid, et kodus vanematega aega veeta.

Saatejuht Sten Teppani küsimusele, kas laste nooruses võis juba aimata, kes neist tulevikus saab, vastas saates koos Maarjaga osalenud ema Sirje Helme, et Martini puhul oli varakult selge, et ta läheb Tartu Ülikooli ajalugu õppima, kuid Maarjal läks valiku tegemisega rohkem aega. “Aga kui ta selle tegi, siis läks väga kiiresti, tegutses turboga, lõpetas nii baka, magistri kui ka doktori pea ühe jutiga, olles samas noor ema,” rääkis Sirje.

“Ta istus juba väiksest saati ja kuulas vanameeste jutte, mida nad ühiskonnaelust arvasid. Oli üsna varakult selge, et ta tahab poliitikaga tegeleda. Ja ta oli põhimõttekindel – ütles, et tema pioneeriks ei astu, kaelarätti kandma ei hakka,” rääkis Maarja oma vennast.

Kord organiseerisid kaksikud koolis matemaatikaõpetaja vastase mässu, kuna nende arust ei käitunud õpetaja lastega viisakalt, vaid mõnitavalt ja karmilt. “Korraldasime vastuhaku, et ei lase endaga nii käituda, agiteerisime kõiki tunnist puuduma,” mäletas Maarja ja lisas, et mäss oli tulemuslik – õpetaja käitumine muutus paremaks ja kokkuvõttes oli ta õpetamises tugev.

Sirje Helme tunnistas, et on kannatanud seetõttu, et Martinit kritiseeritakse, kuid siis on just Martin see, kes ema lohutab. “Minu pilgu läbi on ta hea südamega poiss, hästi empaatiavõimeline, armastab seltskonda, on positiivse maailmavaatega, pigem võib ta süstida kaaslastesse positiivset tunnet. Minu jaoks on ta päikesepoiss.”

“Seda, kas keegi suhtub mu isasse või venda halvasti, olen otsustanud mitte isiklikult võtta. Minu lähedasi suhteid see venna ja isaga ei mõjuta,” lisas Maarja. „Ta on minu isa, kindlasti minu jaoks on ta mingis teises rollis. Mina ei võta teda kui poliitikut, vaid võtan teda kui oma isa. Aga loomulikult ma saan aru, et ühiskondlikult on ta huviorbiidis ja selle tõttu olen ma ise ka kindlasti huviorbiidis.“

 

 

Isa, tütred ja poeg