Mart Helme: ärimeeste “õilsa eesmärgiga” suurannetus kartellierakondadele lõhnab halvasti

Kaheksa ärimehe 800 000 euro suurune annetus neljale kartellierakonnale „iibeprobleemi leevendamise eest“ võib tunduda õilis, kuid lähemal vaatlusel lõhnab halvasti, leiab Riigikogu korruptsioonivastase erikomisjoni liige Mart Helme.

„Annetusjuhtumist jääb mulje, et ettevõtjate kartell lepib omavahel kokku, mille eest ja kellele raha antakse. Tasuta lõunaid ei ole. Sama hästi võiksid ettevõtjad iibeprobleemi leevendamiseks asutada fondi suurperede abistamiseks või näiteks kolmandate laste abistamiseks,“ märkis Helme.

„Suurannetus tekitab küsimusi seda enam et kartellierakonnad nagunii maksumaksjalt viis korda rohkem raha kui näiteks Vabaerakond ja Konservatiivne Rahvaerakond. Seega antakse neile, kellel on maksumaksja toetust juba küll ja veel. Teiseks pole see õiglane moraalselt, sest mitte kõigi nende nelja erakonna jaoks pole iibeprobleemi lahendamine prioriteetne teema. Pealegi, lastetoetuste tõusu seaduse hääletus oli pakitud nn kobareelnõusse, kus ühe käega antakse küll peretoetusi, kuid teise käega võetakse kõikidelt aktsiiside ja maksutõusudega raha ära,“ ütles Helme.

Helme juhib tähelepanu ka annetuse ajastusele. „Kohalike valimisteni on vähem kui kümme kuud. Detsembri lõpus, kui annetus tehti, tellisid suured erakonnad juba väli- ja telereklaami, mille tarvis oli vaja teha kopsakad ettemaksud. Selliste asjaolude kokkulangemine pole juhuslik.“

100 000 euro suuruse annetuse neljale erakonnale tegid Bigbanki omanikud Parvel Pruunsild ja Vahur Voll, suurärimees ja Postimehe omanik Margus Linnamäe, LHV Grupi üks omanikke Heldur Meerits, Nortali juht Priit Alamäe, Skype’i asutaja Jaan Tallinn, Vestman Grupi suuromanik Aivar Berzin ja ACE Logistics Groupi omanik Karli Lambot. Igaüks neist kandis praegustele koalitsioonierakondadele Keskerakonnale, Sotsiaaldemokraatlikule Erakonnale ning Isamaa ja Res Publica Liidule (IRL) 28 000 ning opositsioonis olevale Reformierakonnale 16 000 eurot.

UU

Foto: Raha paneb rattad käima ja suud kinni. (AFP)

 

Kommentaarid

2 kommentaari loole “Mart Helme: ärimeeste “õilsa eesmärgiga” suurannetus kartellierakondadele lõhnab halvasti

 1. Avatar
  Margus Peterson kirjutas:

  Hr.Helme – “lõhnab halvasti”, ütlete?! lisan:
  1) “annetus” – mille eest? et kellelegi “meenus” PS ja selle preambul,
  mis peaks “rahvasaadikuile” pühakiri, 10 käsku ja krtteabmis veel
  olema?
  2) lamboti karla intervjuus ee-ärr-ärr-ile esmaspäeva pärastlõunal
  lipsas läbi tema sissetuleku allikas – DIVIDENDID . . .
  3) võõrtööjõu “impordi” lihtsustamine.
  ja seda kõike dekoreerida juraga “murest iibe pärast” . . .
  et mitte sandisti öelda, ei ütle midagi . . .

 2. Avatar
  T.Puidet kirjutas:

  Demokraatia ja kapitalism ei taha omavahel hästi ühilduda. Pole sugugi kindel, et demokraatia hea on või kapitalism halb. Probleem on pigem see, et reaalselt puuduvad meil mõlemad.

Kommenteerimine on suletud