Mart Helme: “Eesti valitsus küpsetab meile rahvuslikku katastroofi”

Eesti,
- Updated
MART HELME

Ühiskondliku julgeoleku ja riigikaitse saatesarja Si Vis Pacem külaliseks olnud EKRE aseesimees Mart Helme rääkis, et kõigile on ju selge olnud juba aastaid, et Venemaa ei ole usaldusväärne partner, et Venemaa on järjekindlalt ja üha jõulisemalt kasutanud n-ö energiarelva Euroopa riikide mõjutamiseks, oma poliitiliste eesmärkide saavutamiseks ja loomulikult nüüd Ukraina sõja ägestumise tingimustes on Moskva selle relva võtnud veelgi tõsisemalt kasutusele ja täiesti teadlikult ja tahtlikult Euroopale põhjustanud energiaprobleeme.

„Ja ei ole mingit kahtlust ju ka selles, et Moskvas kahjurõõmsalt vaadatakse eeloleva talve poole ja loodetakse, et Euroopa ei tule oma energiavajaduste katmisega toime, et Euroopa riikides tekivad tõsised sotsiaalsed probleemid ja sotsiaalsed rahutused, valitsused hakkavad kukkuma ja Moskva nendes tingimustes saab sogasest veest priskemaid kalu püüda. Ja probleem on nüüd nii meie kui Euroopa jaoks selles, et kõik see on olnud ilmne juba pikka aega ja vähemalt 24. veebruarist käesoleval aastal alates täiesti kristallselge, ja sellele ei ole adekvaatselt reageeritud ei Euroopas ega Eestis,“ kõneles Helme.

„Kui me lisame siia täiesti hullumeelse ideoloogiliselt põhjendatud rohepöörde läbiviimise, millest ei ole Euroopas loobutud, siis siin ongi kaks asja: ühelt poolt Venemaa energiasantaaž ja teiselt poolt Euroopa enda võimetus kompenseerida alternatiivsete taastuvenergia allikatega piisaval määral selle energiadefitsiidi teket, mis on praeguseks kogu Euroopat jalust maha niitmas.“

Eestist eraldi rääkides märkis Helme, et Eesti valitsus ei ole iseseisva riigi valitsus. Eesti valitsus on nukuvalitsus, kes kaagutab järele kõikidele nendele ideoloogilistele stampidele, mida kusagilt – kas Washingtonist või Brüsselist või ka Berliinist või Pariisist või mõnest teisest pealinnast – meile ette kirjutatakse. „Meil on nagu mingi noodivihik, mille leheküljenumber nimetatakse Kaja Kallasele ja siis Kaja Kallas võtab selle lehekülje lahti ja sellest noodist laulab. No infotunnis suutis ta viia Eesti energiajulgeolekust rääkimise selleni, et „meie põhimõtteline seisukoht on: ei kunagi enam üksi; selle kriisi on põhjustanud Putin, see on sõjamaks, mida me peame maksma, ja siin nagu meil ei olegi valikut“. No vabandust, me peame siinkohal tegema väga tõsised korrektuurid. Esiteks, Eesti ei ole energeetiliselt Venemaast sõltuv, Putin ei ole ära võtnud meie põlevkivivarusid, Putin ei ole purustanud meie elektrijaamasid, Putin ei ole hävitanud meie elektrisüsteemi, meie võrkusid, Putin ei ole keelanud meil ehitada rohkem koostootmisjaamasid, ehitada rohkem hakkepuidul töötavaid jaamasid, ehitada muid energeetilisi ja kohapealse tooraine peal töötavaid alternatiive. Seda ei ole Putin meil keelanud ega seda võimalust ei ole ka Putin meilt ära võtnud. Millega ei ole aga tegeletud, on nende võimaluste arendamine.“

Ta tõi näite, et põlevkiviõli tootmist on aastaid püütud valitsuse enda poolt torpedeerida, aga põlevkiviõli võiks olla õli baasil töötavate katlamajade alternatiiv Vene naftale.

Mart Helme lisas, et praegune valitsus on võtnud vastu otsuse hakata suuri küttekulusid ja elektrikulusid riigieelarvest kompenseerima, kuid esiteks see kompensatsioon on ebapiisav ja teiseks see kompensatsioon on korruptiivne.

Helme: „See tähendab seda, et valitsus korjab tarbijatelt raha kokku nende üüratute elektriarvete eest ja siis annab meile näpuotsaga tagasi, nuumates samal ajal energeetikamonopoliste, kõiki neid elektribörse ja muid elektri vahendajaid, kes pistavad sealt hiigelkasumeid meie kõikide rahakotist taskusse.“

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused