Mart Helme “Foorumis”: Poola on Eestile mitte lihtsalt liitlane, vaid võtmeliitlane

Eesti,
- Updated
Poola sõdurid
©Reuters/Scanpix
Poola sõdurid

Teisipäevases saates “Foorum” olid jutuks Eesti välispoliitika ja olukord maailmas ning rahvuskonservatiivide seisukohti selles arutelus esindas EKRE esimees Mart Helme.

Esmalt küsis saatejuht Andres Kuusk Mart Helmelt Riigikogu EKRE saadiku Henn Põlluaasa sõnade kohta, mille järgi ajab Eesti hambutut välispoliitikat.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Mart Helme tõi näitena selle, et Eesti saadab välja mitmeid ebavajalikult ennetavaid signaale, eriti veel inimeste kaudu, kes seda tegema ei peaks, nagu Eesti esindaja EL-i juures Matti Maasikas ja president Kersti Kaljulaid. “Eesti laotab oma positsiooni laiali veel enne kui läbirääkimised on alanud ja see ei ole diplomaatiliselt õige,” selgitas EKRE liider, tuues näiteks selle, kuidas oleks võinud sarnane olukord välja näha enne läbirääkimisi Vene vägede väljaviimise üle 1994. aastal, kui Eesti oleks oma seisukohad eelnevalt paljastanud.

Samas aga käitub Eesti Helme sõnul sageli pooleteramehena, vaadates, milline positsioon on Saksamaal ja teistel EL-i suurematel riikidel ning sobitab siis oma seisukoha nendega kokku.

Puudutades suhteid Venemaaga, ütles EKRE esimees, et idanaaber lihtsalt ei soovi Eestiga normaalseid suhteid arendada, vaid ootab, millal avaneb võimalus oma nõudmisi peale suruda. Rahvuskonservatiivide liider nõustus Keit Pentus-Rosimannusega kriitikaga Keskerakonna suunal, nentides, et KE-l on millegipärast endiselt alles koostööleping Ühtse Venemaaga, paljud selle juhtliikmed on eitanud Krimmi okupeerimist, ja seda kõike tõenäoliselt selleks, et meeldida venekeelsetele valijatele.

Seejuures eitas Mart Helme seda, et Venemaa suunal käib ainult sõimamine, sest Eestil on lisaks Moskva suursaatkonnale konsulaadid Pihkvas ja Peterburis ning avatud on ka palju diplomaatilisi kanaleid, mille kaudu käib otsesuhtlus teistel tasemetel.

Rääkides maailmaliidri vajadusest märkis Mart Helme, et USA-s on käimas terav sisepoliitiline heitlus ja president Trump ei saa kahjuks just seetõttu mängida sellist rolli, nagu temalt oodatakse. Hiina ja paljude teiste oluliste regioonide osas leidis ta, et meie diplomaatiale on seal uksed avatud ja Eesti peaks aktiivsemalt seda ära kasutama, kuid praegu seda ei juleta teha.

Kui jutt jõudis Eesti käitumiseni juhul, kui Euroopa Komisjon peaks Poolat karistama hakkama, siis rõhutas Mart Helme, et see riik oma suure territooriumi, rahvaarvu ja nii oma kui ka liitlasvägede suure kontingendiga on Eesti võtmeliitlane ja me peame teda igati toetama. “Ka Poolal on huvi näha meid oma geopoliitilise laiendusena ja suhetes Venemaaga on Poola ka meile esmane liitlasjõud, kes suudab Baltikumi toetuseks reageerida,” arvas Helme.

Seekordses “Foorumis” väitlesid Sven Mikser, Marko Mihkelson, Enn Eesmaa, Keit Pentus-Rosimannus, Mart Helme ja Andres Herkel.

Tähelepanu!

Kuna küberrünnakud aina sagenevad ning Facebook ei ole spämmi tõkestamiseks juba pika aja jooksul midagi ette võtnud, siis olime sunnitud Facebooki kaudu artiklite kommenteerimist piirama.

Anonüümse kommentaari lisamise võimaluse jätsime avatuks.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused