Mart Helme kaitses Riigikogus peaministri ja valitsuse tööd koroona vastu võitlemisel

Eesti,
Mart Helme Riigikogu kõnepuldis.

Teisipäeval esines Riigikogus koroonateemalise avaldusega peaminister Jüri Ratas, kelle jutust kuuldu võtsid kokku fraktsioonide esindajad, EKRE poolt Mart Helme.

Mart Helme kritiseeris opositsiooni, kes kevadel rääkis hirmujutte diktatuuri kehtestamisesteriolukorra sildi all ning kasutas taas kõnepulti pisaraid väljakiskuvate avalduste tegemiseks. “Nüüd me kuuleme siis, kuidas Eesti Vabariik on oma võitluses koroonaepideemiaga peaaegu et maapõhja vajunud,” iseloomustas ta. “Te eksite, nii nagu te eksisite kevadel.”

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

EKRE saadik rõhutas, et Eesti Vabariik on oma valitsuse ja valitsusjuhi tasandil võtnud vastu järjest olulisi, kuigi mitte kergeid ja üldreeglina väga keerulisi otsuseid.

“Tugineksin ka rahvusvahelistele autoriteetidele. On üks vähemalt minu poolt väga kõrgelt hinnatud Ameerika analüütik George Friedman, kes kirjutas kevadel, kui esimene pandeemialaine maailma tabas, väga analüütilise ja tasakaaluka artikli, milles ta hoiatas: võitluses pandeemiaga tuleb leida kuldne kesktee, sest väga lihtne on tappa majandus, aga sellega me ei tapa viirust. Selleks, et majandus jääks ellu ja riikidel oleks ressurss pandeemiaga edasi võitlemiseks, on tarvis leida kuldne kesktee. Ma julgen endise valitsusliikmena väita, et kevadel ja ka praegu, sügisel, on valitsus püüdnud seda kuldset keskteed leida, mitte tappa majandust, hoida seda käigus, hoida töökohad alles, hoida firmad elus, leida vahendid firmadele teatud kompensatsioonide ja toetuste maksmiseks, samuti inimestele haiguspäevade ja saamata palkade kompenseerimiseks. Valitsus on need otsused teinud.”

Helme sõnul on eriti naeruväärne kuulda Reformierakonna esindaja suust juttu selle kohta, kuidas valitsus on jäänud ootama Euroopa vaktsiinihankeid, selle asemel et ise neid hankida. “Kas te olete kokku löönud, kui palju see kõik maksab ja kui palju Eesti Vabariik üksinda ostes oleks pidanud raha leidma? Teil pole sellest ilmselt õrna aimugi või isegi kui te teate, siis te loomulikult vaatate sellest numbrist mööda. See number on nii suur, et üksinda meil ei ole mõtet seda võitlust pidama hakata. Me oleme osalenud kõikide praegu teadaolevate vaktsiinide ühishangetes ja need on olnud valitsuse kollektiivsed, konsensuslikud, teadlikud otsused. Täna tuli uudis, et on leitud juba uus viiruse tüvi. See tähendab seda, et kui me oleksime oma vahendid suunanud ühe vaktsiini hankimisele ja vaktsineerimise käigus oleks selgunud, et viirus on muteerunud ja see konkreetne vaktsiin sellele konkreetsele mutatsioonile enam kaitset ei paku, siis me oleksime tulistanud ju tohutu ressursi mitte millessegi, kasutult ära raisanud maksumaksja raha, mida me peaksime tegelikult kulutama siin, Eestis,” kirjeldas ta.

Mart Helme jätkas: “Võib küsida, et võib-olla oleks pidanud juba kevadel mõtlema rohkem sellele, et suunata mingisugune osa rahast meie meditsiinisüsteemi paremasse valmisolekusse. Võib-olla, ma ei taha siin puldis öelda, et kõike on tehtud kõige õigemini ja kõige otstarbekamalt. Ma julgen öelda, et mitte Jüri Ratas ega Mart Helme ega keegi kolmas valitsuskoalitsiooni liikmetest ei ole seda pandeemiat välja mõelnud. See ei ole ainult Eestis probleemiks. Eile tuli uudis Hollandist, kus olid siiani väga head näitajad, et riik pani ennast üleöö lukku, sest näitajad viskasid ootamatult, kõikidele meetmetele vaatamata üles. Mida tegi Hollandi valitsus valesti? /…/ Teine laine rabas jalust kõiki. Kui kevadel oli üleeuroopaline optimism, et me saame kollektiivsete pingutustega pandeemiast jagu, siis sügisel, kui teine laine peale rullis ja hullemini kui esimene laine, siis selgus, et tegelikult kõik peavad käigu pealt õppima ja katse-eksitusmeetodil leidma need teed, viisid, vahendid, kuidas elus püsida.”

“Vähem rumalat süüdistamist ja rohkem koos mõtlemist. See viirus ei raba ainult koalitsiooni liikmeid, toetajaid ja valijaid, see rabab ka opositsiooni liikmeid ja toetajaid täpselt samamoodi. Ta ei tee mingit vahet, kas keegi kuulub SDE-sse või Eesti Konservatiivsesse Rahvaerakonda. Viirus rabab kõiki ühtemoodi. Ja seda pingpongi mängida siin saalis ja ka väljaspool seda saali, et keegi on süüdi, on valesti teinud, tegemata jätnud – jaa, ideaalset maailma ei ole ja seda ei tule. Aga ma võin kinnitada, et valitsus ei istu, käed rüpes, vaid püüab selles olukorras leida optimaalseid lahendusi nende ressursside piires ja neid ressursivõimalusi laiendades, mis Eesti Vabariigil on. See on reaalsus ja selle reaalsuse pinnalt me peaksime tegema ühiseid pingutusi,” lõpetas Mart Helme.

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused