Mart Helme Kaja Kallasele: lõpetage riigi mängimine ja hakake seda juhtima

Rubriik Eesti On
- Updated
©UU
Mart Helme Riigikogus.

Neljapäeval pidas EKRE aseesimees ja Riigikogu saadik Mart Helme pärast peaminister Kaja Kallase poliitilist avaldust ettekande, milles kritiseeris valitsust ja selle juhti totaalses võimetuses riiki juhtida.

“Austatud rahvasaadikud! Meile on esitatud täna sinine raamat – nimetatakse valgeks, aga tegelikult on sinine. Ja ma loen siit pealt: ühiskonnaelu korraldamise kava koroonviiruse leviku tingimustes. On ka alapealkiri: oleme valvel.

Järgneb Google reklaam. Uute uudiste toimetus ei vastuta Google algoritmide poolt personaalselt teile suunatud reklaamide sisu eest. Soovitame usaldada ainult tuntud ja usaldusväärseid kaubamärke.

Ma olen kogu aeg valvel ja kui mina ei ole valvel, magan, siis on minu koer valvel. Valvamisega meil probleemi ei ole. Probleemid on meil teised.

Lugupeetud kolleeg Sotsiaaldemokraatlikust Erakonnast kritiseeris valitsust selle eest, et meil on vanemad eagrupid vaktsineerimata ja tõepoolest, meil on vaktsiini praegu Eestis piisavalt, et ära vaktsineerida kõik üle 80-aastased.

Pole üldse mingit küsimust, et meil ei ole piisavalt doose. Küsimus on selles, et meil on korralagedus ja otsustamatus. Ja seda, et meil on korralagedus ja otsustamatus ja et sellele ei osata piiri panna, näitab ka see sinine raamat. Juba see, mis siin peal on, millest meil protseduurilisi küsimusi hulgaliselt oli, näitab, et tegemist on, nagu ütles eelkõneleja (Urmas reinsalu – toim.), propagandamaterjaliga.

Me näeme nüüd veel ka seda, missugune topeltstandard, missugused kummist joonlauad on kasutusel eelmise valitsuse tegevuse ja praeguse valitsuse tegevuse hindamisel. Kui eelmine valitsus tegi kõike halvasti, siis praegune valitsus teeb kõike hästi.

Ma vaatasin, missugune on praegu siin saalis toimuvale vastukaja peavoolumeedias. See on suurepärane. Peaminister on esitanud meile väga toreda kava neljavärvilise valgusfooriga, mis lahendab kõik meie probleemid. Kõik meie probleemid lahendab! Vaat selline on meie peavoolumeedia. Niisugune positiivne, pehme, siidkinnastes reaktsioon, aga tegelikult selleks põhjust ei ole.

Ma ei taha hakata seda sinist paberit siin ette lugema, eelkõneleja tegi juba seda. No kuulge, see on ju põhikooli inimeseõpetuse töövihik, kus me peame hakkama lünkasid täitma ja demonstreerima, et me saame aru ühiskonna funktsioneerimisest, inimese füsioloogiast ja kõigest. See ei ole tõsiselt võetav!

Ma arvan, et Riigikogu esimees võib kinnitada – eelmise valitsuse ajal, ma arvan, et needsamad Riigikantselei inimesed tõid ka meile paksu pataka paberit, kuna andsime ülesande töötada välja kriisiga tegelemise kava. Me tutvusime põgusalt – piisavalt, kuid siiski põgusalt – valitsuse kabinetiistungil selle paberiga ja andsime selle üle laua ametnikule tagasi, sest see oli mõttetu, kasutu, ka propagandistlikult. Nüüd on vähemalt propagandistlikult kasulik paber.

Sellel ei olnud mingit mõtet ja ausalt öeldes ka sellel paberil ei ole mingit mõtet. Ma tsiteerin siit ainult mõnda momenti. “Selleks viime ellu pikemaajalisi tegevusi.” “Eesti eestvedamine ja osalemine Maailma Terviseorganisatsiooni rahvusvahelise digitaalse immuunsussertifikaadi kasutuselevõtul.” Kantseliit! Hiiglaslikult hästi kokku pandud kantseliit! Ja niimoodi kubiseb terve see paberikene sellisest kantseliidist! Teeme ära! Teeme, parendame, arendame…

Ma elasin 40 eluaastat Nõukogude Liidu viljastavates tingimustes ja nägin seda arendamist ja parendamist, mis lõppes riigi kokkuvarisemisega. Mul on küsimus lugupeetud peaministrile. Mul on küsimus valitsuse liikmetele. Mul on küsimus koalitsiooni osapooltele.

Kui te selles kriisis ei tule toime vaktsineerimise logistikaga – kolm kuud olete valitsuses olnud ja ei tule toime isegi 80-aastaste vaktsineerimisega – kuidas te kavatsete toime tulla, kui tõepoolest rahvusvaheline olukord, mis praegu järjest kuumeneb, kasvab üle sõjasõjaolukorraks? Kuidas te kavatsete sellega toime tulla? Te ei tule sellega toime!

Leo Kunnas on kirjutanud suurepärase raamatu “2023”, kus on kaks stsenaariumi: sinine ja punane. Võtke kätte, me võime kinkida proua peaministrile selle raamatu. Leol on neid eksemplare kindlasti piisavalt ja mul on ka mitu tükki. Me võime kõigile valitsuse liikmetele kinkida, lugege seda punast stsenaariumi! Me oleme praegu teel selle punase stsenaariumi poole, riik variseb kokku, sest ettevalmistamatus on totaalne. Logistiline võimetus on totaalne, otsustamatus on totaalne. Saite suurepärase võimaluse valitseda ja nüüd lapsed mängivad riiki. Teistmoodi ei ole seda võimalik nimetada. Lapsed mängivad riiki! Kurb, aga nii on.

Aga nii on, selle asemel, et lahendada reaalseid probleeme. Kiiresti otsustavalt piirid kinni! Te ütlete, et ei saa Eesti inimesi mitte sisse lasta. Nalja teete või? On Uus-Meremaa, kus on null nakatumine. Kõik Uus-Meremaa kodanikud istuvad karantiinis, kui nad välismaalt tulevad, keegi ei keela neil oma koju tulla, aga nad istuvad karantiinis. See oli täpselt seesama, mida me tegime kevadel. Inimesed, Eesti inimesed, kes tulid, olid eneseisolatsioonis. Ja siin ei ole midagi seadusevastast ega mitte midagi müstilist. See on otsustamise küsimus.

Selle asemel et niisugused lihtsad ja kiired lahendused vastu võtta, piirate te ühiskonda. Ja püüate sisse viia politseiriiki. Kõik need NETS-id, meediateenuste seadused ja vihakõneplaanid – see on ju ühiskonna suukorvistamine. Te tahate endale ümber ehitada politseimüüri, et te saaksite riigi tegemist mängida. Aga me ei lase seda teha.

Ma soovitan peaministril minna siia platsi peale ja suhelda inimestega. Väga õpetlik ja väga kasulik! Minge suhelge nende inimestega, need ei ole lamemaalased! Need ei ole notšnoidozorlased. Need ei ole mingisuguseid Kremli agendid. Need on tavalised Eesti inimesed, suures osas intelligentsed, parimas elueas inimesed.

Täna hommikul ma põgusalt vestlesin ühega nendest, kes ütles, et nad on algatanud analüüsi tegemise selle üle, kuidas praegune valitsus rikub Eesti põhiseadust, rikub põhiseaduslikku korda ja kuidas meie vastavad institutsioonid, kes peavad tagama põhiseadusliku korra kestvuse, vaatavad pealt ja aitavad seda põhiseaduslikku korda rikkuda.

Minge rääkige nende inimestega, see tuleb teile kasuks. Teete silmad lahti ja võib-olla lõpetate riigi mängimise ja hakkate riiki juhtima.”

Tähelepanu!

Kuna kommentaaride modereerimise maht hakkas toimetuse väikese kollektiivi tööd häirima, siis oleme sunnitud kommenteerimise peatama. Kui tunnete vajadust ühiskonna asjades kaasa rääkida, siis on selleks võimalus Facebookis ning meediaväljaannete kommentaariumites.

Täname teid jätkuva toe ja mõistmise eest!
Uute uudiste toimetus.

Mobile Sliding Menu

Uute Uudiste väljaandja on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond. Uued Uudised peavad oluliseks sõnavabadust. See tähendab, et Uutes Uudistes avaldatud seisukohad ei pruugi ühtida Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna seisukohtadega.
Kontakt: info@uueduudised.ee | Kasutamistingimused