Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mart Helme: kõrgemad maksud ei ole veel lõplikult kehtestatud, aga juba me näeme, kuidas ettevõtjad ja keskklass lahkuvad teistesse riikidesse

08.11.2023
Mart Helme
© UU

EKRE saadik Mart Helme tuletas kolmapäevases infotunnis peaminister Kaja Kallasele meelde, et Reformierakond on korra juba inimesed ja ettevõtluse Eestist minema peletanud, riigi ääremaastanud ning see kordub taas.

“Me meenutame seda praegu, kuidas 2008, 2009 kriisi ajal töötasid meil kärpekrokodillid ja selle tulemuseks oli kümnete tuhandete Eesti inimeste lahkumine peamiselt Soome ja teistesse Skandinaavia riikidesse, sest nad lihtsalt kaotasid oma kodukohtades töö või ei rahuldanud neid enam ka need palgatingimused ja töötingimused – need on kõik omavahel seotud. Ja see jättis järele meile demograafilise augu, mida me tegelikult ei ole suutnud praegu ületada ja mis kindlasti peegeldub praegu ka selles, et meil on rekordmadal sündivus, sest lahkusid heas tööeas ja fertiilses eas inimesed.

Praegu teie valitsus viib ellu uut kärpekava ja maksutõusude kava. Ma ei hakka praegu siin ükshaaval võtma, missugused maksud on eriti hirmsad ja missugused maksud on vähem hirmsad. Ma toon lihtsalt esile selle, mis on juba praegu nähtav järelm sellest, mis isegi ei ole veel päriselt tööle hakanud – maksud ei ole veel kehtestatud lõplikult ja vastu võetud riigieelarve näol. Aga juba me näeme seda, kuidas ettevõtjad registreerivad ennast ümber teistesse riikidesse. Me näeme seda, kuidas ettevõtjad kavatsevad oma ettevõtted üldse likvideerida, kinni panna. Ja me näeme ka seda, kuidas jõukam keskklass otsib praegu kohta, kuhu Eestist kolida, sest Eestis ei ole nende arvates enam mõttekas ja perspektiivne tegutseda ja äri ajada. Ja see toob loomulikult kaasa meile uued majandusprobleemid ja demograafilised probleemid.”

Täpsustavas küsimuses lisas Mart Helme:

“Nagu teie valitsuse liige Kristen Michal ütles “Esimeses stuudios”, et opereeritakse vananenud andmetega, rääkides elektri hinnast. Ka teie opereerite paljudel puhkudel juba vananenud andmetega, ja nagu ma ütlesin esimese küsimuse ajal, need maksutõusud ja kogu see löök, mis meile majandus saab, ei ole veel realiseerunud, see realiseerub järgnevatel aastatel.

Mõttetu on meid võrrelda muidugi Läti ja Leeduga, sest Eesti inimesed ei koli siit ära Lätti ja Leetu. Nad kolivad siit ära Hispaaniasse, nad kolivad siit ära, võib-olla ka Soome, mis on meile keeleliselt ja kultuuriliselt väga lähedane, või kolivad ära Rootsi, kolivad Inglismaale, Ameerikasse. Nad ei koli Lätti ja Leetu. Läti ja Leeduga võrdlemine on absoluutselt mõttetu, sellel ei ole mingisugust ei praktilist ega emotsionaalset väärtust. Nii et need võrdlused heidame kõrvale.

Küsimus on ikkagi selles, et me näeme väga selgelt juba praegu, kuidas meil on tekkinud piirkonnad, kus ettevõtlus sisuliselt hääbub, ettevõtteid pannakse kinni, pannakse kinni seoses mitte ainult maksutõusudega, vaid ka teie valitsuse poolt viljeldava kliimapoliitikaga. Koguni selline hirmus asi nagu kliimaministeerium on loodud. Mis tähendab seda, et sisendihinnad paratamatult kerkivad, meie konkurentsivõime kahaneb ja seda tunnetades ja seda juba praegu praktikas nähes, ettevõtted panevad oma uksi kinni.

Kümnete ja mõnedel pool ka sadade töötajate kaupa jäävad maapiirkondades ja väikelinnades inimesed tööta. Mida nad tegema peavad? Kuhu nad minema peavad? Kas asemele toome ukrainlased, kes on esialgu nõus mõnda aega töötama madalamate palkade ja toetuste eest? Mis see perspektiivi ikkagi teie meelest on? Te võite ju eitada seda reaalsust, aga reaalsus saab teid kätte ikka. Reaalsus saab kätte terve Eesti riigi ja terve Eesti rahva.”