Rahvuskonservatiivne uudiste- ja arvamusportaal
Saada vihje: info@uueduudised.ee

Mart Helme: me ei lammuta Euroopa Liitu, vaid see laguneb ise, sest on seest mäda

12.02.2019
EKRE esimees Mart Helme ütleb, et Eesti välispoliitika ei arvesta realiteetidega.
© UU

EKRE esimees Mart Helme juhtis teisipäevas kõnes Eesti välispoliitika teema tähelepanu sellele, et Sven Mikseri juhitav ametkond ei arvesta poliitiliste realiteetide muutumisega.

“Jälgisin tänast välispoliitika arutelu ja ma pean tunnistama, et väga sügava pettumusega. Viisakalt öeldes – kõik see, mis siin saalis on toimunud, üksikute eranditega välja arvatud, on olnud nagu tublide kooliõpilaste referaatide esitamine, selleks et saada klassijuhataja heakskiitu. Ma ei näe küll, kes see klassijuhataja siin võiks olla, aga esitatud on need asjad täpselt niimoodi: me oleme tublid, me oleme püüdlikud, me oleme sõnakuulelikud, me teeme seda, mida te meilt ootate, ja palun kiitke meid selle eest ja pange meile 5!

See on lapsik, see ei ole kohane iseseisvale, suveräänsele, oma rahvuslikest huvidest lugupidavale ja nende eest seisvale riigile. Väga piinlik on kuulata, kui siin räägitakse sellest, kuidas meil on poliitilisi jõude, kes tahavad nii ja tahavad naa – meil on poliitikuid ja poliitilisi jõude, kes saavad aru, et see, mida referaatides kirjutati, on eilne, kohati isegi üleeilne päev välispoliitikas, aga meil tuleb tulla tänasesse päeva.

Soovitan kõigile lugeda Kissingeri “Diplomaatiat”. See on küll hetke välispoliitika seisukohast võib-olla akadeemiline teos, sest ta ei kirjelda seda konkreetset situatsiooni, millesse me oleme rahvusvahelistes suhetes jõudnud, kuid ta toob meile suurepäraselt puust ja punaseks ette selle, kuidas rahvusvahelised suhted muutuvad, kuidas tänased sõbrad võivad olla homsed vaenlased, kuidas ühed majandushuvid võivad teiseneda teistsugusteks. Ja see on just see, mida me näeme tänases maailmas.

Me näeme tänases maailmas, et Ameerika Ühendriigid ja Euroopa suurriigid ei ole niisugused liitlased, nagu nad olid külma sõja ajal. See on reaalsus, millest meil tuleb teha oma järeldused. Me näeme seda, et Ameerika Ühendriigid on huvitatud suhetes Venemaaga neutraliteedi või isegi liitlassuhete säilitamisest juhul, kui Ameerika Ühendriikidel peaksid nende Vaikse ookeani põhikonkurendi Hiinaga suusad väga tõsiselt risti minema.

Me ei anna absoluutselt endale oma välispoliitikas sellest realiteedist aru. Me ei anna endale aru sellest, et Euroopa Liidu kõige suurem vaenlane ei ole mitte see nn üledemoniseeritud populism ega rahvuslus, vaid Euroopa Liidu oma Euroopa Komisjoni bürokraatide ja bürokraatpoliitikute poolt aetav Euroopa impeeriumi ehitamise poliitika, mis järjest ja järjest vihastab välja rahvuslikke eliite. Austrias, Itaalias, Ungaris, Poolas, Tšehhis, ka teistes riikides on liikumised, mis on sõna otseses mõttes protestiliikumised Euroopa ühendriikide ehitamise vastu. See on reaalsus, mida püütakse eitada ja demoniseerida ja mis viibki lõppkokkuvõttes Euroopa Liidu lagunemiseni.

Jällegi pöördume korraks ajalukku. Rooma impeerium mädanes seestpoolt ammu enne, kui ta väliselt kokku kukkus. See on protsess, mida me näeme ka tänases Euroopa Liidus, meeldib see meile või mitte. Meie, Eesti rahvas ei loonud Euroopa Liitu, meie, Eesti rahvas, ka ei lammuta seda. Kui Euroopa laguneb, siis  eelkõige oma suurriikide sees toimuvate sisemiste vastuolude tõttu. Meie peame neid protsesse jälgima ja mitte referaatlikult raporteerides, kui tublid me oleme, vaid kogu aeg ohutulekest kõrvade vahel põletades, et aru saada, mis olukorras me oleme ja missugune on reaalne käitumisviis.

Donald Trump on reageering, reaktsioon nendele protsessidele, mis on leidnud aset külma sõja lõppemise järel. Donald Trump on teinud NATO koostöö, kaitse- ja võitlusvõime tõstmiseks kahe aastaga rohkem kui tema eellased 20 eelmise aastaga. See on reaalsus.

Aga Donald Trump on öelnud ka midagi, mis peaks olema eelkõige juhiseks väikeste riikide rahvuslikele eliitidele. Ma eeldan, et te kujutate siiski ennast siin saalis ette meie rahvuse eliidina. Ameerika ei nõustu kunagi, et Ameerikat valitsevad rahvusvahelised bürokraadid, keda Ameerika rahvas pole valinud ja kes Ameerika rahva ees ei ole aruandekohuslased. Ja mina ütlen sedasama: meie erakond ei ole kunagi nõus sellega, et Eesti riigi üle valitsemine anda üle Euroopa Komisjoni bürokraatidele ja bürokraatpoliitikutele, keda Eesti rahvas pole valinud ja kes pole Eesti rahva ees aruandekohuslased. Kui Ameerikat valitsevad ameeriklased, siis Eestit peavad valitsema eestlased.

Ja lõpetuseks. Mul on lihtsalt piinlik kuulata, kui Reformierakonna esindaja hakkab siin rääkima mingisugustest vene kabajantsikutest (jutt on venemeelstest tulevases europarlamendis -toim.). Palun võtke oma VEB fondi pärispatt ja tuletage meelde, kes olid võimu juures ja lasid toimuda sadade miljardite ulatuses Danske rahapesu, millest on ju öeldud, et 1–2% jäi vahendajatele, ja rääkige siis edasi vene kabajantsikutest.”